16.pdf

(1167 KB) Pobierz
SCENARIUSZ
PIRAMIDA ZDROWIA PIERWSZOKLASISTY
CELE:
1. Zapoznanie dzieci PiramidąZdrowia– pożądanymmodelemdrowegoodżywiania
2. Uceniediecikrytycnejocenywłanegopoobuodżywianiaiachowao
3. Ktałtowanieumiejtnociwyboruwłaciwychproduktówdopożycia
POMOCE:
1. Mapawiata
Naajciajest potrebnamapawiata,naktórejdobrewidad kontynentarykaoki
– naucycielmożepożycydmappracownigeograicnejlubpryniedatla
wiata.
2. ZdjęciaprzedtawiającetarożytnyEgiptipiramidy.
Naucycielmożeteżprynied naajcianp. albumoEgipcieWartoprygotowad
takiedjcia,naktórychbyłobywidad,wjakipoóbbudowanopiramidy.
3. PlakatzPiramidąZdrowia
4. Ryunkiprzedtawiająceprodukty z Piramidy Zdrowia.
Naajcianależyprygotowadkilkaryunkówproduktówkażdegopitrapiramidy,
mogątobydnpwybraneowoceiwarywa,jajka,er,ryba,kaa,małoWartoteż
pryniedryunki lubdjcia predtawiające dwicącedieciMożnaprygotowad
ryunkiżelków, batoników, słodkich napojów gazowanych.
5.
Karta pracy ucznia „PiramidaZdrowiaPierwzoklaity”
PLNZJĘĆ
1. Wprowadzenie: budowanie wehikułucau
2. PogadankaopowiedotarożytnymEgipcieipowtaniupiramid
3. Jak zbudowana jest Piramida Zdrowia?
4. Zabawa edukacyjna „Naktórejadpitro?”
5. Podsumowanie: Czy Wapoóbodżywianiaprypominatenprzedstawiony w Piramidzie
Zdrowia?
1
811993943.019.png
PRZEBIEGZJĘĆ
1. Wprowadzeniebudowawehikułuczau
Nadiiejychajciachprenieiemyiwodległecayiwnienanenammiejcabytaki
tało,muimypołużydinaąwyobraniąPojadem,którynamtpodróżumożliwi,bdie
wehikułcau,którypowalana przenoszenie iwcaieipretreni,ocywiciewwyobrani
Zbudujemy sobie dzisiaj taki pojazd – wykorzystamydotegokreła
Dziecizpomocąnauczycielkibudująwehikułczau(utawiająkrzełajednozadrugim),zajmują
miejcawwehikuleirozpoczynająpodróż– przenoząiwczaytarożytnegoEgiptu.Nauczyciel
wcielaiwrolprzewodnikai – aby pomócdzieciomprzeniediwtakodległeczay – pokazuje
namapieryk i Egipt,anatpniezdjciapiramidiopowiadahitoriichpowtania.
2. PogadankaopowiedotarożytnymEgipcieipowtaniupiramid
Predkilkomatyiącamilatwryce,wdelcie Niluitniałajednanajpotżniejychcywiliacji
ówcenegowiataPaotwoegipkiepowtałook3ty latpneDikiwejpotżnejwiedy
naukowejinakomitejorganiacjipracyEgipcjaniepotrailibudowadpiramidy,którepodi
dieodumiewająwąwielkociąiniewykłymiwłaciwociamiłużyłyonejakogrobowcedla
ówcenychwładców
„Piramidybudowanobeatoowaniamayn,jedynieapomocąprotychnardiBloki
kamiennewyrąbywanoapomocąklinówimłotówwkamieniołomachnajdującychinadrugim
breguNiluBudowaacynałaiodwyrównaniaplacuNatpniemiernicyapomocągwiad
wyznaczałkierunkitronwiatatak,aby bokiundamentówkierowanebyłydokładnienapółnoc,
południe, wchód i achód ciany budowano bloków kamiennych prewożonych
kamieniołomówtatkamipoNilu, natpnieblokipreciąganopapiruowymilinaminamiejce
budowyTamwciąganojenagórpotromychrampachuypanychpiakuiżwiruEgipcjanie
wnoilipiramidyodrodkanaewnątrijednoceniewgórWotatnimetapiecałąbudowl
obkładanopłytamibiałegokamieniawapiennego”
3. Jak zbudowana jest Piramida Zdrowia?
Dowiedieliciei,żepiramidytobudowle,którepretrwałytyiącelatNajbardiejtrwałabyła
ichpodtawa,cylicdbudowananaiemiNadiiejychajciachaponamyi inną
piramidą – Piramidą Zdrowia. Piramida Zdrowiapokauje,jaknależyiwłaciwieodżywiad,aby
awecudidobreiniechorowad NauczycielpokazujedzieciomPiramidZdrowiaiproi,aby
jąopiały.Uczniowiekolejnowymieniająwojepotrzeżenia.
Nadolenajdująiprodukty,które powinnoijedcodiennie. Wyżejnajdująi produkty,
którenależy jadadw mniejychilociachPodtawa,podobniejaktobyłowpiramidachegipkich,
decydujeotym,cybudowlabdietrwałaTabudowlatowae drowieJakwidicie,podtawą
2
piramidy jet aktywnod iycna Jeli chcecie byd drowi, to amiat pdad ca pred
komputeremcytelewiorem,powinniciebiegad,jedidnarowere,pływadJakierodaje
aktywnocilubicienajbardiej?
Dykujanatematzwyczajówżywieniowychiaktywnoci dzieci.
4. Zabawaedukacyjna„Naktórejadępiętro?”
NaucycielrodajewybranymdieciomryunkiproduktówPiramidyZdrowia(robitowtaki
poób,abypootaliucniowieniewidieli,coteryunkipredtawiają)Dieci,któreotrymały
rysunki, za pomocągetówtarająipokaadproduktryunku,apootałeodgadują,cotojet
inaktórympitrepiramidypowinieninaled(„wjechad”)Możnateżprydielidryunki
predtawiająceżelki,batoniki,łodkienapojegaowaneDieciwówcapowiedą,żetakich
produktówniemawPiramidieZdrowia
5. Podsumowanie:
Czy
Waz poób odżywiania przypomina ten proponowany
w Piramidzie Zdrowia?
Widicie,żeteprodukty,którychjadacienajwicej,tonieawete,którenajdująi na dole
PiramidyZdrowiaJelichcecie byddrowi,tomuicie mienidwojewycajeżywieniowe
Jakmienidwycajeżywieniowenalepe?– dyskusja.
JakieąWaepotanowieniaodnoniemianywycajówżywieniowych?
Nauczyciel zapisuje potanowienianatablicyigłonojeodczytuje.
PRACA DOMOWA:
Karta pracy ucznia „PiramidaZdrowiaPierwoklaity”
3
(wpizwojeimiinazwiko)
KARTA PRACY UCZNIA
PIRAMIDA ZDROWIA PIERWSZOKLASISTY
1. Zakrel,któreproduktypowiniene/powinnajadadcodiennie
4
811993943.020.png 811993943.021.png 811993943.022.png 811993943.001.png 811993943.002.png 811993943.003.png 811993943.004.png 811993943.005.png 811993943.006.png 811993943.007.png 811993943.008.png 811993943.009.png 811993943.010.png 811993943.011.png 811993943.012.png 811993943.013.png 811993943.014.png 811993943.015.png 811993943.016.png 811993943.017.png 811993943.018.png
 
2. Naryujprodukty,któreniełużądrowiu
KącikdlaMamyiTaty
Drodzy Rodzice! Obejrzyjcie razem z dzieckiem PiramidęZdrowegoŻywienia , któranajdujeina
stronie www.aktywniepozdrowie.pl Wpólnieatanówciei,jakienowe,droweprodukty
możeciewprowadiddorodinnegojadłopiu
5
Zgłoś jeśli naruszono regulamin