Śpiąca królewna.doc

(69 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV

 

Temat: W zaczarowanym świecie baśni Jakuba i Wilhelma Grimm - Śpiąca Królewna.

 

1. Cele lekcji:

a) ogólne:

- wzbogacenie wiadomości o autorach baśni – Braciach Grimm

- zapoznanie uczniów z treścią utworu

- rozwijanie umiejętności formułowania planu wydarzeń

- utrwalanie pisowni wyrazów z „ó”

b) operacyjne:

Uczeń:

- dostrzega charakterystyczne cechy baśni

- umie korzystać z encyklopedii

- wymienia znane tytuły baśni Braci Grimm

- opisuje postaci pojawiające się w baśni

- gromadzi słownictwo dotyczące bohaterów

- odnajduje w tekście potrzebne mu informacje

- zna zasady pisowni z „ó”

 

2. Metody i formy pracy:

metoda: słowna, praca z tekstem, plan wydarzeń, tabela opisująca królewnę, portret pisarzy (załącznik)

formy: indywidualna, zbiorowa 

 

3.Środki dydaktyczne:

- tekst baśni pt. Śpiąca królewna

- encyklopedia

- portret pisarzy

- krzyżówka przygotowana przez prowadzącą, tabela, zdania (załącznik)

 

4.Przebieg lekcji:

a) faza przygotowawcza:

Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie obecności, zadania domowego). Zapisanie tematu lekcji na tablicy. Z pomocą nauczyciela wyszukują notkę biograficzną pisarzy w encyklopedii. Nauczyciel głośno ją odczytuje. Prezentuje fotografię pisarzy. Odszukanie definicji baśni i zapisanie w zeszytach.

  

b) faza realizacyjna:

Nauczyciel odczytuje tekst baśni. Uczniowie streszczają utwór. Wspólnie z nauczycielem tworzą plan wydarzeń. Zapisują go do zeszytów. Kolejnym zadaniem, z jakim będą musieli się zmierzyć uczniowie, jest uzupełnienie tabelek, zawierających cechy królewny (załącznik). Każdy z uczniów otrzymuje tabelkę. Pracują w parach. Odczytanie wyników pracy każdej z par. W domu uczniowie wkleją tabelki do zeszytów.  Prowadząca przygotowała zdania, utrwalające pisownie wyrazów z „ó”. Uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują po jednym zdaniu. Notują je w zeszytach.

 

c) faza podsumowująca:

W ramach podsumowania wiadomości zdobytych na zajęciach, uczniowie otrzymują do rozwiązania krzyżówkę (załącznik). Umieszczają ją w zeszytach.

Odczytują hasło.

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączniki:

1.Zdania z „ó” :

- Królewna Różyczka była córką króla i królowej.             

- Wróżka dotknęła różdżką główkę dziecka.

- W zamkowej komórce panował półmrok.

- Wkrótce krzewy dzikiej róży zaczęły piąć się w górę.

- Królewicz zobaczył na podwórzu śpiący dwór królewski.

 

2. Bracia Grimm (stoi Jakub – starszy z braci, siedzi Wilhelm)

 

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Krzyżówka:

 

 

 

 

J

A

K

U

B

 

 

 

P

R

A

W

O

 

 

 

N

A

U

K

Ś

P

I

Ą

C

A

K

R

Ó

L

E

W

N

A

B

E

R

L

I

N

 

 

 

K

A

P

T

U

R

E

K

L

U

D

W

I

G

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin