królewicz i żebrak - M twain.doc

(33 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

 

TEMAT: Szczęście czy bogactwo? Charakteryzujemy głównych bohaterów opowieści Marka Twaina pt. „Królewicz i Żebrak”.

 

CELE:

Uczeń:

·         charakteryzuje główne postacie opowiadania czyli Toma Canty (żebraka) i Edwarda Todora (księcia),

·         określa prawidłowo pragnienia bohaterów opowiadania,

·         dostrzega związki między uczuciami a środowiskiem, w którym mieszkają główni bohaterowie,

·         dostrzega prawdziwe wartości i priorytety w życiu człowieka,

·         wyraża własne zdanie i uzasadnia je.

 

METODY PRACY:

·         dyskusja,

·         pogadanka,

·         praca z książką,

·         wypełnianie karty pracy ucznia.

 

FORMY PRACY:

·                    indywidualna, zbiorowa.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·         lektura szkolna: Mark Twain „Królewicz i Żebrak”,

·         karta pracy ucznia.

 

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

FAZA WPROWADZAJĄCA:

 

·         Czynności organizacyjne: sprawdzanie listy obecności.

·         Nawiązanie do pracy domowej zadanej na poprzedniej lekcji, dotyczącej zaznaczenia w książce Marka Twaina „Królewicz i Żebrak” fragmentów opisujących głównych bohaterów lektury.

 

 

FAZA REALIZUJĄCA:

 

 

·         Czytanie przez uczniów krótkich fragmentów z tekstu dotyczących opisu Toma Canty (żebraka) i Edwarda Todora (księcia).

·         Wypisywanie cech charakterystycznych obu postaci i świata który ich otacza za pomocą mapy graficznej znajdującej się na karcie pracy (zadanie 1).

·         Czytanie cech charakterystycznych bohaterów lektury (z wypełnionej karty pracy) przez wybranych uczniów (maksymalnie 5 osób).

 

·         Odpowiadanie uczniów na pytania:

1.      Jakie marzenia miał żebrak, a jakie królewicz?

2.      Czy spełnienie pragnień uszczęśliwiło chłopców??

 

·         Pogadanka na temat rodzin obu chłopców. Ukazanie kontrastu dwóch światów (bogaty i biedny) -  dyskusja między uczniami.

Pytania zadawane uczniom przez nauczyciela:

1.      Gdzie mieszkał  Tom Canty? Jak wyglądał jego dom?

2.      Gdzie mieszkał Książe Edward Todor? Jak wyglądał jego dom?

3.      Jak zachowywała się rodzina obu chłopców? Jak ich traktowała?

 

·         Rozwiązywanie przez uczniów krzyżówki zawierającej pytania dotyczące znajomości treści lektury- sprawdzenie nabytej wiadomości uczniów (krzyżówka znajduje się na karcie pracy ucznia- zadanie 2).

 

 

FAZA PODSUMOWUJĄCA:

 

·         Odpowiedź uczniów na pytanie zawarte w temacie (w odniesieniu co całego przebiegu lekcji): szczęście czy bogactwo?

·         Wnioski z lekcji: z przebiegu całej lekcji uczniowie powinni wyciągnąć wnioski, dotyczące tego, że często biedniejsi ludzie są szczęśliwsi niż bogaci, a życie bogatych ludzi jest często bardziej smutne niż ludzi biedniejszych.

·         Ocena najaktywniejszych uczniów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin