KONSPEKT- janosik.doc

(23 KB) Pobierz
KONSPEKT

KONSPEKT

DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

 

 

Klasa                                : V

Temat                               : Janosik – bohater czy zwykły rozbójnik?. Na podstawie opowiadania

                                            Mariana Orłonia pt. „Janosik”.

Cele główne                      : zapoznanie się z treścią opowiadania

                                          : uczeń ocenia postępowanie bohatera opowiadania - Janosika

Cele operacyjne               : uczeń opowiada przeczytany tekst

                                          : uczeń ocenia bohatera na podstawie jego zachowań i przygód

Metody pracy                   : pogadanka, metoda aktywizująca – metaplan (uczniowie zostają podzieleni

                                            na trzy grupy; pierwsza zastanawia się nad tym JAK OCENIANY BYŁ

                                            JANOSIK PRZEZ LUDZI?; druga JAK ODBIERANY BYĆ POWINIEN?;

                                            trzecia DLACZEGO NIE JEST POSTRZEGANY JAK BYĆ POWINIEN?

                                            uczniowie wycinają z papieru różnokolorowe i różnokształtne figury,

                                            na których zapisują swoje przemyślenia, następnie przywieszają je na

                                            tablicy i wspólnie z nauczycielem wyciągają wnioski)

Formy pracy                     : z cała klasą, w grupach

 

Środki dydaktyczne         : podręcznik, kolorowy brystol

Literatura                          : Oglądam świat

 

Czas                                    : 45 minut

 

Przebieg lekcji                    :

Faza wstępna:

 

1.      Sprawdzenie listy obecności (czynności organizacyjne)

2.      Napisanie tematy lekcji na tablicy

3.      Pogadanka z uczniami na temat tego, czy warto pomagać innym

Faza właściwa:

 

      1. Głośne odczytanie tekstu przez trzech uczniów po fragmencie

      2. Krótka pogadanka na temat sytuacji przedstawionej w tekście

3. Zastosowanie metody metaplanu

4. Wspólne wyciąganie wniosków, krótka notatka do zeszytu

Faza końcowa:

 

*Dyskusja na temat dobrych uczynków, uczniowie sami opowiadają co robią żeby pomagać innym

*Uczniowie opowiadają jak można pomagać

*Dlaczego warto jest pomagać?                                                            

Zgłoś jeśli naruszono regulamin