0217_popielec_ogl.rtf

(9 KB) Pobierz
ŚRODA POPIELCOWA

ŚRODA POPIELCOWA              17 lutego 2010

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1.       Dziś przyjęliśmy popiół na znak naszej gotowości do pokuty. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia, w ten sposób, że tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 14 do 60 roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani.

2.       Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki wspólnie będziemy rozważali Drogę Krzyżową, a w niedzielę śpiewać Gorzkie Żale.

3.       W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.

4.       Z okazji Wielkiego Postu warto podjąć jakieś postanowienie. Zdaniem najwybitniejszych ojców duchownych, taka obieranie postanowień jest najlepszą drogą dla człowieka, który pragnie przemiany w swoim życiu.

5.       W Środę Popielcową rozpoczynają się kwartalne dni modlitw, tym razem, w związku z rozpoczęciem Wielkiego Postu ich intencją jest wyproszenie ducha pokuty. Włączmy się do tej modlitwy całego Kościoła.

6.       Najbliższy tydzień będzie także Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak nadużycia w tym względzie przynoszą cierpienie wielu ludziom. Podejmijmy zatem tę intencję w naszych osobistych modlitwach i w postawie trzeźwości.

7.       Pamiętajmy, że w okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nie naprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żalów i za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin