TECHNIKA FROTTAGE opis.docx

(19 KB) Pobierz

TECHNIKA  FROTTAGE

Przygotowujemy sobie stemple z dostępnych owoców, bądź też warzyw, np. cytryna, jabłko, marchewka, ziemniak, przekrawając je na połowę. Można także po przekrojeniu w rozmaity sposób środki tych stempli  uformować, wycinając nożykiem różne kształty, wedle uznania. Tworzą się wtedy takie jakby pieczątki. Owoce soczyste odciskamy z nadmiaru soku i osuszamy papierowym ręcznikiem. W farbie o konsystencji gęstej śmietany zamaczamy pędzel i malujemy ten środek lub wycięty kształt w naszym owocu lub warzywie. Następnie dociskamy go do kartki z bloku technicznego lub kartonu i tworzymy sobie rozmaite obrazy. Możemy także odciskać je na materiale, i jeśli użyjemy farb do tkanin, to po całkowitym wyschnięciu wzoru, przeprasowujemy je po lewej stronie gorącym żelazkiem, aby utrwalić wzór.

 

                                                                           MALOWANIE PALCAMI

 


"Finger painting" to metoda dająca możliwość nieograniczonej, twórczej ekspresji pozwalającej dziecku nie tylko na świetną i niezwykle emocjonującą zabawę, ale przede wszystkim na możliwość przelania uczuć i doznań na papier. Malowanie palcami to niezwykła przygoda artystyczna poprawiająca nastrój dziecka, wzmacniająca ręce i palce, nadająca swobodę i płynność ruchów oraz ucząca zasad mieszania kolorów. Do zabawy najlepiej wykorzystać duży arkusz papieru i pozostawić dziecku zupełną swobodę wyboru tematu.  Dziecko maluje swe „dzieło” mocząc paluszki bezpośrednio w farbie i mieszając dowolnie kolory. Nie jest konieczne przygotowywanie wielu odcieni farb – wystarczy kilka podstawowych kolorów, reszta zależy tylko od wyobraźni dziecka. Farby do malowania palcami można wykonać samodzielnie w domu. Przepis na farby do malowania palcami

1.       Rozgotuj w wodzie mydło lub płatki mydlane i wystudź powstałą galaretkę.

2.       Do galaretki dosyp mąki przennej i odrobinę mąki ziemniaczanej.

3.       Podziel powstałą masę na tyle części, ile chcesz stworzyć kolorów farby.

4.       Do każdej części dodaj inny kolor farby plakatowej (najlepiej z tubki).

5.       Aby masa była gładka dodaj odrobinę oleju lub gliceryny.

Malowanie balonem
Materiały: balon, brystol – najlepiej fakturowany w neutralnym kolorze (szary, błękitny), farby temperowe lub plakatowe, woda, plastikowe talerzyki, gazety
Etapy pracy: Dzieci rozkładają gazety na stole by niczego nie poplamić. Na gazecie układają brystol. Balonik należy nadmuchać do rozmiaru piłki tenisowej, by mieścił się w dłoni. Na talerzykach rozrabiamy farby z wodą. Zadaniem dzieci jest moczenie balonika w farbie i odciskanie go na brystolu. Dziecko może to robić w dowolny sposób, wszystko zależy od jego pomysłowości. Delikatne przekręcenie balonika na powierzchni brystolu powoduje powstanie pięknych wzorów np. płatków kwiatów czy liści. Pracę należy pozostawić do wyschnięcia.
Uwagi: Zaletą farb temperowych jest to, że jeżeli nie podoba nam się efekt możemy go poprawić (kolor nałożony na inny kolor pokrywa go zupełnie. Przy zastosowaniu tej techniki można namalować piękne kompozycje kwiatowe lub prace abstrakcyjne.

Mandala


Motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego, gdzie jego tworzenie a następnie niszczenie jest uważane za rodzaj medytacji i ma duże znaczenie religijne.

Podczas malowania panuje cisza, można słuchać spokojnej muzyki. Do malowania używamy jak najwięcej kolorów. Mandalę malujemy od zewnątrz ku środkowi . Kolory dobieramy według własnego uznania (kontrasty, barwy ciepłe, zimne, jasne, ciemne itd.).

Więcej informacji: http://mandale.info/

 

Rysowanie świecą 
Ciekawa technika linearna. Do rysowania można używać świec białych i kolorowych
Potrzebny wzór rysujemy świecą, a następnie całą powierzchnię kartki malujemy farbą w celu wydobycia wyrazistości wzoru. Należy mocno dociskać świecę, aby wzór był dobrze widoczny po zamalowaniu go farbami. Technika rozwija u dziecka zdolność zapamiętywania rozłożenia elementów na płaszczyźnie oraz umiejętność planowania kompozycji.

Technika-Witraż z papieru. -Na kartce A4 z bloku technicznego (najlepiej czarny kolor), szkicujemy, odrysowujemy dowolne elementy. Następnie za pomocą nożyka lub skalpela wycinamy wszystkie płaszczyzny pozostawiając tylko kontur. Należy zadbać o to, aby kontury były ze sobą połączone i „trzymały się ramki”. Po otrzymaniu ażurowej kompozycji podklejamy kontury nieco większymi od wyciętych płaszczyzn kawałkami kolorowych bibułek. Gotowy witraż możemy powiesić na oknie.

WYDZIERANKA- Technika ta polega na odrywaniu kawałków kolorowego papieru i wyklejaniu nimi danej ilustracji.Formy wydarte z kolorowego papieru mają białe brzegi, nie należy ich zaklejać, są dodatkowym efektem. Będzie ciekawiej jeżeli tło będzie ciemne. Wydzieranka to jedna z najbardziej wartościowych technik do stosowania z małymi dziećmi. Wyrabiają sobie one zręczność palców, łatwo mogą wymieniać kolory i uzyskać szybki efekt swojej pracy.

 

"Wyklejanka z bibuły karbowanej - kuleczki" - Na kartce z bloku rysunkowego malujemy delikatnie kontur obrazka ( można mieć już gotowy kontur zrobiony np. obrazek z kolorowanki). Następnie wyklejamy go małymi kuleczkami z bibuły jedną przy drugiej. Można również wykleić też tło, wtedy praca będzie ciekawsza.

Technika ta jest dosyć pracochłonna, dlatego dobrze jest ją wykonywać etapami.

Surowce: blok rysunkowy, bibuła karbowana, klej np. Magic, klajster lub inny

Wyklejanie plasteliną: - Dany wzór wyklejamy plasteliną, nakładając ją palcami, miejsce obok miejsca. Plastelina powinna być miękka, aby się dobrze nakładała.

Wykonanie słonecznika z bibuły.- Przygotowujemy: drucik, patyk, klej, nozyczki, zieloną bibułe oraz dwa odcienie brązowej bibuły. Odcinamy z brązowych bibuł pasy wielkości swoich palców u dłoni. Nacinamy krawędzie tych pasów długości ¼ całego paska. Po nacięciu składamy oba basy razem i zwijamy. (jeśli wychodzi ten środek zbyt duży i gruby to można paski ukrucić oczywiście).  Po zwinięciu zabezpieczamy drucikiem. (dobrze jeśli nie owiniemy całego drucika i zostawimy trochę do przymocowanie poźniej patyka).
Z zółtej bibuły wycinamy płatki (ok 30). Zawijamy krawędzie płatków. Tak samo robimy z zielonej bibuły (wycinamy płatki (ok 18) i zwijamy brzegi). Z zielonej bibuły wycianmy prostokąty z których uformujemy listki – wycinamy i zwijamy krawędzie. Następnie odcinamy różne wielkości drucików (nie większe niż 10 cm) owijamy je zieloną bibułą i przyklejamy  do listków.
Znowu z  zielonej bibuły wycinamy trójkaty i zawijamy krawedzie boczne.
Do brązowego środka słonecznika przyklejamy od dołu żółte płatki. Nanosimy kolejne warstwy tak, że kwiat będzie pełen płatków. Następnie naklejamy na to zielone płatki. Patyk owiajmy zieloną bibułą. Kwiat delikatnie nabijamy na patyk – musimy uważać aby przy wkładaniu patyka nie wybiło nam środka do góry. Mocujemy patyk pozostawionym wcześniej drucikiem aby patyk nie wypadł. Z zielonej bibuły wycinamy prostokąt, zwijam jeden dłuższy brzeg i sklejamy krótsze brezgi tak aby powstałam tuba. Zwiniętym brzegiem przyklejamy tubę do naszego słonecznika na płatki. Formujemy tak aby powstała ładna nasada. Owijamy patyk kolejny raz zieloną bibułą – zaczynamy od uformowanej tuby aby się trzymała. Mocujemy do patyka drucikiem listki i zakrywamy drucik poprzez oklejenie go wcześniej przygotowanymi trójkątami.
Słonecznik gotowy:)

 

 

 

 

FARBY  Z  PASTĄ- PRZYGOTOWAĆ: TEKTURĘ, PĘDZLE (NAJLEPIEJ SZCZECINIAKI), PALETĘ (PLASTIKOWY  LUB SZKLANY PODSTAWEK), PASTĘ DO ZĘBÓW, FARBY AKWARELOWE, WODE. Na paletę lub  podstawek  wycisnąć trochę pasty do zębów. Nasączyć kilkoma kroplami wody wszystkie kolory farb i po chwili, gdy rozmiękną, nabrać pędzlem farby w dowolnym kolorze. Przenieść na paletę i wymieszać z pastą do zębów. Powstanie gęsta i rozbielona farba kryjąca. Barwy staną się jasne, delikatne inaczej mówiąc pastelowe. Farbami z pastą można namalować wszystko, co wyobraża się jako słoneczne, jasne i wesołe:  portret mamy, wiosenne  i  zimowe  pejzaże, bukiety kwiatów lub autoportret. Jeśli przesunie się dłonią po obrazie, wyczuwa się nierówności. Jest to faktura obrazu. W zależności  od rodzaju farby i sposobu jej nakładania faktura może być gładka, chropowata lub falista.Po wyschnięciu  gruba warstwa  farby  staje się krucha. Można ją wzmocnić i utrwalić  , spryskując lakierem do włosów.

Malowanie gąbką
Rysujemy wzór i wycinamy go nożyczkami. Szablon nacieramy świecą, aby nie nasiąkał wodą. Wycięty szablon przypinamy spinaczem aby się nie przesuwał. Kawałkiem gąbki namoczonej w farbie lekko uderzamy w papier widoczny w okienkach szablonu. Można użyć jednego koloru lub kilku. Trzeba tylko przygotować kilka kawałków gąbki dla każdego koloru osobno. Za każdym razem szablon czyścimy czystą wilgotną ściereczką aby nie brudził papieru.

Rysowanie węglem

 

   Pozwala dziecku uzyskać rozmaite efekty rysunkowo – fakturowe np. może ono wykonać rysunek linearny o ostrej, mocnej kresce lub rysunek bardziej malarski z przewagą miękkich plam o mniej lub bardzie intensywnym walorze. Dziecko w wieku przedszkolnym należy zachęcać do rysowania na dużych arkuszach papieru. Technika ta pozwala na prowadzenie linii z całym rozmachem ręki w różnych kierunkach i zestawiania kresek i plam w silnych kontrastach z tłem rysunku.

 

   Na kartce z bloku rysunkowego malujemy obrazek posługując się węglem. Można dokleić małe kawałki węgla do ozdoby. Na koniec utrwalamy pracę lakierem w sprayu (lakier do włosów), żeby się nie rozmazywał.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin