DYDAKTYCZNAScenariusz zabawy dydaktycznej.doc

(35 KB) Pobierz
Scenariusz zabawy dydaktycznej

Scenariusz zabawy dydaktycznej

przeprowadzonej w Przedszkolu nr 54

w  Bielsku – Białej 
 

Prowadząca : Bogusława Biedroń 

Data prowadzonych zajęć :    16.04.2010r. 

Grupa wiekowa :     5, 6 - latki 

Temat kompleksowy : „W Akademii Dobrych Manier” 

Temat zabawy : „Niesforne literki”- zabawa dydaktyczna wspomagająca 

                            przygotowanie do nauki czytania.  

Cele ogólne :

·         Kształcenie gotowości dzieci do nauki czytania

·         Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i rozróżniania liter podobnych „p, b, d”

·         Usprawnianie słuchu fonemowego

 

Cele szczegółowe :

Dziecko:

·         Słucha uważnie wiersza

·         Próbuje określić zachowania „literek”

·         Nazywa zapamiętane litery

·         Porównuje wygląd trzech liter podobnych „p, b, d”

·         Próbuje nazwać omawiane litery

·         Przyporządkowuje litery do odpowiedniej planszy

·         Podaje nazwy rozpoczynające się na podane litery

·         Stosuje zwroty grzecznościowe podczas zabawy

·         Dobiera wyraz do odpowiedniej planszy

·         Ocenia prawdziwość wypowiadanych wyrażeń odpowiednim ruchem

·         Stosuje się do obowiązujących w zabawie prawideł

 

Środki dydaktyczne :

·         Tablice korkowe, litery, wyrazy, tekst wiersza „Abecadło” J. Tuwima

 
 
 
 
 

Przebieg zabawy : 

  1. Wprowadzenie:

·         Wysłuchanie wiersza „Abecadło” J. Tuwima

·         Rozmowa na temat prawdopodobnych przyczyn „upadku”

·         Podawanie nazw zapamiętanych z wiersza liter

·         Prezentacja liter podobnych „p, b, d” – ich porównanie i nazywanie

 

  1. Przebieg zabawy:

·         „Niesforne literki” – prezentowanie tablic oznaczonych literami. Losowanie kartonika z literą. Podczas recytowania kolejnych liter  alfabetu literki wygłupiają się. Na hasło „alfabet” dzieci ustawiają się przy odpowiedniej planszy i zmieniają swoje zachowanie na poprawne. Podają wyrazy rozpoczynające się na wskazaną literę. Wymieniają się literkami miedzy grupami  używając zwrotów grzecznościowych. Zabawa rozpoczyna się od nowa.

·         „Dopasuj wyraz”- wybór wyrazu i dopasowanie go do planszy z odpowiednią literą. Odczytywanie wyrazów przez dzieci zdolne.

 

  1. Zakończenie zabawy:

o        „Prawda czy fałsz?”- dzieci reagują ruchem na zdania prawdziwe i fałszywe typu „b jak balon”, „b jak papuga”. Na „tak „ – klaszczą, na „nie”- podskakują 
 

Prawidła:

o        Litery dopasowuje się do tablic oznaczonych literą wzorcową

o        Dzieciom mającym trudności w dopasowaniu liter pomaga oznaczenie kartoników – otwór nad literą

o        W razie kłopotów z podawaniem wyrazów rozpoczynających się na podaną głoskę, nauczyciel naprowadza dziecko poprzez zagadkę

o        Podczas zabaw obowiązują zasady dobrego zachowania się

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin