Scenariusz zajęćna edukacje środowiskowa.doc

(39 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć prowadzonych w Przedszkolu nr…

 

Prowadząca: Justyna Momot

Data prowadzonych zajęć: 15.10.2011

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: „Moja mała ojczyzna”

Temat zajęć: ,,Nasze miasto Bielsko - Biała” – zapoznanie dzieci z ważniejszymi walorami przyrodniczymi i obiektami miasta. Opowiadanie nauczyciela  o zmianach jakie zachodzą w obrębie bliskiego otoczenia ( budowa obiektów, remont obiektów i ulic, inwestycje itp.) – prezentacja multimedialna- wykorzystanie techniki komputerowej. Dostrzeganie i odkrywanie wyjątkowości i niepowtarzalności swojego miasta i regionu.
 

Cel główny:  Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;

 

Cele szczegółowe:  (Cele oczekiwane, po zakończeniu zajęć dziecko powinno):

- zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się

w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka;

 

-przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i

dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;

 

- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu

elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych

kompozycji i form konstrukcyjnych;

 

- wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów

(np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) i odczuwa radość

z wykonanej pracy;

- wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na

polu, na łące, w lesie (12.1);

- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;

grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy (1.1);

- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi

o ważnych sprawach (3.3);

- grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do

tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne (4.2);
 

Metody: słowna, czynna, oglądowa, poszukująca, waloryzująca, eksponująca

Formy : z całą grupą i indywidualna

Środki dydaktyczne: :  prezentacja multimedialna – płyta DVD, albumy, książki, kartki pocztowe, mapa Polski, , kartki i przybory do rysowania.

Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna  „Wszyscy są”- metoda Klanzy (ustawienie w dwóch kołach) / Wszyscy są - (2 x klasnąć w dłonie) / witam was - (2 x klasnąć w prawą dłoń uczestnika z pary) / zaczynamy - (2 x klasnąć w lewą dłoń) /  już czas - (2 x o swoje uda) /jestem ja - (pokazujemy na siebie) /  jesteś ty - (pokazujemy na partnera) /raz, dwa, trzy - (klaszczemy 2x w dłonie partnera, a na trzy zmieniamy partnera i klaśnięcie w jego dłonie) przesuwa się koło zewnętrzne.

2.Zabawa utrwalająca nazwę swojej miejscowości ,,Podskocz”.
Nauczyciel  wymienia dość szybko nazwy różnych przedmiotów, między nimi podaje także nazwę miejscowości, w której mieszkają dzieci. Kiedy dzieci  usłyszą „Bielsko- Biała” muszą podskoczyć, w pozostałych przypadkach nie ruszają się z miejsca- koordynacja wzrokowo- słuchowo- ruchowa.

3.,,Wycieczka po mieście” - prezentacja multimedialna – pokaz zdjęć na komputerze najważniejszych obiektów z Bielska – Białej ( teatr, zamek, kamienice, Stary Rynek, nowoczesne budownictwo, katedra św. Mikołaja, dworzec PKP itd.;  terenów zieleni, terenów chronionych, pokaz planowanych inwestycji drogowych, budowlanych jak: przebudowa ulic, budowa nowych obiektów kulturalnych i sportowych, odnowa kamienic itp.).

4.Zabawa ruchowa ,,Cicho – głośno” – dzieci  poruszają się po sali w rytmie muzyki. Na przerwę w muzyce powtarzają tekst „Miasto swoje znamy – miasto swe kochamy”  z odpowiednim natężeniem głosu, cicho, jeśli nauczyciel ma palec na ustach, głośno – kiedy go tam nie ma.

5.Zabawa ,,Spacer po naszej miejscowości” . Dzieci maszerują parami po sali. Zatrzymują się w oznaczonych znakiem zapytania kilku miejscach, gdzie Nauczycielka  ukryła  widokówki przedstawiające miasto Bielsko- Biała. Dzieci  szukają ukrytych widokówek , a po ich znalezieniu opowiadają co przedstawiają

6. Zabawa z piłką- Wypowiedzi dzieci na temat : Co najbardziej podoba mi się w mojej miejscowości? Nauczyciel rzuca piłkę do kolejnych dzieci , a one udzielają odpowiedzi na to pytanie, uzasadniając swój wybór- - nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi.

7. Zajęcie plastyczne-Praca przy stolikach:
- Naklejanie ,,widokówek” wykonanych przez dzieci na środku większego arkusza kolorowego kartonu.
- Ozdabianie powstałej ramki różnymi technikami , np. naklejanie kolorowych kółeczek z mozaiki piankowej dookoła obrazka; naklejanie dookoła cienkiego wałeczka plasteliny w kształcie fali i zygzaka; naklejanie dookoła pasków kolorowej tektury falistej; stemplowanie kropeczek , patyczkiem kosmetycznym maczanym w farbie- dowolna ekspresja dziecka.
- Przyklejanie i odczytywanie globalnego napisu „Moje miasto Bielsko – Biała”.
- Oglądanie i rozmowa z dziećmi na temat powstałych prac.
- Zorganizowanie wystawy pod hasłem” Moja miejscowość”.

8. Zakończenie zajęcia. Nauczyciel dziękuje dzieciom  za udział w zajęciu, chwali je za pięknie  wykonane prace i dużą wiedzę jaką posiadają o naszym mieście.

 

 

Literatura:
- Program „ABC” A. Łada – Grodzicka,
- Przewodnik metodyczny ,,Nasza klasa” – M. M. Skrobacz , cz.3
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin