Photoshop - lekcja 5 (rysowanie i edycja).doc

(1947 KB) Pobierz
Lekcja 1

23

Lekcja 5                           

Adobe Photoshop – Rysowanie i edycja

5

 

 

 

Rysowanie i edycja


W tej lekcji poznasz następujące zagadnienia związane z rysowaniem i edycją. Nauczysz się:

·               Używać podstawowych narzędzi rysunkowych i dobierać różne dostępne dla nich opcje

·               Pracować z kolorem, gradientem oraz wzorem na warstwie

·               Używać warstw do rysowania, dopasowywania, tworzenia efektów oraz zmieniać kolor w wybranych częściach obrazu

·               Ustawiać tryb nakładania warstw oraz zmieniać przeźroczystość narzędzi rysunkowych, aby dopasować je do edytowanego obrazu

·               Używać narzędzi wymazujących, pędzla historycznego oraz palety History do wprowadzania poprawek w edytowanym dokumencie

·               Używać próbki z innego obrazu do wypełnienia obramowania obrazu wzorem

·               Tworzyć własne pędzle i udostępniać je innym narzędziom rysunkowym

Lekcja powinna zakończyć się po około 120 minutach całkowitym opanowaniem materiału. Wykonywane ćwiczenia dotyczą programu Adobe Photoshop. Przygotuj się do przećwiczenia lekcji i skopiuj do lokalnego katalogu Moje dokumenty katalog Photoshop–Lekcja5 z podanej przez prowadzącego lokalizacji.

Rozpoczynamy pracę

Prze rozpoczęciem pracy przywróć domyślne ustawienia aplikacji (otwarte palety, ustawienia narzędzi). Zobacz „Lekcja 1 – Rozpoczęcie pracy z programem”.

1       Uruchom program Adobe Photoshop

2       Wybierz polecenie File à Open i otwórz plik L5_rys_ef_kon.psd, który znajduje się w katalogu Photoshop-Lekcja5 na dysku lokalnym twojego komputera. Po otwarciu pliku zobaczysz finalny obrazek z dzisiejszej lekcji. Jest to zadanie, które wykonasz w dzisiejszej lekcji. Plik możesz zamknąć lub zostawić otwarty jako wzorzec.

Wypełnienie warstwy tła kolorem

Podczas tej lekcji będziesz zmuszony do używania różnych narzędzi rysunkowych. Pierwsze narzędziem, jakie wykorzystamy będzie Paint Bucket Tool. Za pomocą niego zmienimy kolor tła obrazu na jasnozielony kolor. Narzędzie Paint Bucket Tools wypełnia selekcję lub warstwę kolorem pierwszoplanowym, drugoplanowym lub wzorem.

1       Otwórz plik L5_rys_pocz.psd z katalogu Photoshop-Lekcja5, który znajduje się na twoim dysku twardym w katalogu Moje dokumenty.

2       Jeśli paleta Layers nie jest widoczna, wybierz Window à Show Layers, aby ją wyświetlić.

W palecie Layers zobaczysz dziewięć warstw. Każda z nich pozwala tobie rysować, stosować efekty lub zmieniać kolor wybranych części obrazu.

3       W palecie Layers wybierz warstwę tła (Background).

4       Jeśli w oknie są widoczne linie pomocnicze (guides), wybierz View à Show Extras lub View à Show à Guides, aby je teraz ukryć. Będziesz ich używać pod koniec tej lekcji.

5       Jeśli paleta Color nie jest widoczna, wybierz Window à Show Color, aby ją wyświetlić.

6       Upewnij się, że w ustawieniach palety Color jest wybrany tryb RGB Sliders.

 

7       W palecie Color ustaw kolor używając następujących wartości: R = 182, G = 201, B = 139.

Zauważ, że podana definicja koloru odpowiada jasnej oliwkowej zieleni i ten kolor ustawił się jako kolor pierwszoplanowy.

8       Wybierz narzędzie Pain Bucket Tool - , jest ono ukryte pod przyciskiem Gradient Tool - .

9       Kliknij wewnątrz obrazu wybranym narzędziem, aby wypełnić warstwę tła jednolitym kolorem oliwkowym.

10  Zapisz swoją pracę.

Nałożenie warstwy z obrazem na tło

Tryby nakładania ustalają, w jaki sposób piksele powstające podczas używania narzędzi rysunkowych lub edycyjnych oddziaływują na obraz. Pomocną w zrozumieniu tego zagadnienia będzie wyjaśnienie terminów stosowanych w tej lekcji.

·               Kolor podstawowy (Base Color) – oryginalny kolor obrazu

·               Kolor nakładany (Blend Color)­ – kolor narzędzia lub warstwy nakładanej

·               Kolor wynikowy (Result Color) – kolor otrzymany w wyniku zmieszania kolorów

Podczas tej lekcji nauczysz się dobierać sposób nakładania na siebie warstw jak i sposobu nakładania narzędzi rysunkowych i edycyjnych.

 

Ustawianie trybów nakładania warstw (tłumaczenie z wbudowanej pomocy Adobe Photoshop)

Opcje nakładania warstw w oknie dialogowym Layer Style w Photoshopie i palecie Layer Options w programie ImageRead, dają tobie możliwość zmiany przezroczystości warstwy i sposobu mieszania pikseli z warstwami pod nią.

Zapamiętaj, że przeźroczystość i sposób nakładania warstwy wpływa na przeźroczystość i tryb nakładania narzędzi, które użyjesz do malowania czy edycji na tej warstwie. Na przykład, pracujesz na warstwie, której tryb nakładania jest ustawiony na Disolve a przezroczystość na 50%. Jeśli zaczniesz rysować na tej warstwie narzędziem Paintbrush ustawionym na 100% krycie i tryb nakładania Normal, rysunek na warstwie pojawi się z 50% przezroczystością tryb nałożenia Disolve. Tak się dzieje, ponieważ takie ograniczenia narzuca warstwa dla wszystkich narzędzi na niej stosowanych. Z drugiej strony, jeśli nie warstwa nie ma żadnych ograniczeń, a narzędzie ustawisz na przykład na 60% krycia i tryb Multiply to otrzymasz rysunek właśnie z takimi ograniczeniami i tylko dla tego narzędzia. Jeśli użyjesz narzędzia Eraser z ustawionymi ograniczeniami co do przezroczystości to będziesz mógł usuwać piksele zgodnie z ustawieniami narzędzia.

Użyjemy teraz możliwości zmiany trybu nakładania warstw tak, aby zmieszać białe tło obrazu z liliami oliwkowym tłem warstwy Background.

1       W palecie Layers wybierz warstwę Lilie.

2       Kliknij dwukrotnie na warstwie Lilie, otworzy się okno Layer Style.

3       W oknie Layer Style włącz opcję Preview, a następnie wybieraj różne tryby z menu Blend Mode i obserwuj jak zmienia się obraz. Możesz przesunąć okno dialogowe, aby widzieć większą część edytowanego obrazu.

Zapamiętaj: Do zmiany trybu nakładania warstw i przezroczystości możesz też używać rozwijanego menu i suwaka na palecie Layers, które znajdują się w jego górnej części. Nie ma tam jednak wielu opcji dostępnych w oknie dialogowym Layer Style.

4       Ostatecznie wybierz jako tryb nakładania Multiply i zamknij okno Layer Style przez kliknięcie na przycisku OK.

Warstwa Lilie w trybie Normal

Warstwa Lilie w trybie Multiply

W trybie Multiply kolor każdej warstwy leżącej pod tą, którą zmieniamy jest mnożony przez kolor warstwy nakładanej. Kolor wynikowy jest zawsze ciemniejszy od oryginalnego. Pomnożenie dowolnego koloru przez kolor czarny da nam w efekcie zawsze kolor czarny. Pomnożenie dowolnego koloru przez biały pozostawi kolor niezmieniony. Jeśli użyjesz koloru innego niż czarny lub biały, zmiana trybu nakładania spowoduje powstanie koloru ciemniejszego niż kolor oryginalny na warstwie.

5       Zapisz teraz swoją pracę.


Kolorowanie płatków kwiatów

Teraz zastosujemy narzędzie Paintbrush Tool, aby namalować białe płatki lilii.

1       W palecie Layers przejdź na warstwę Kwiaty.

2       Za pomocą przełącznika kolorów (Switch Foreground and Background Colors - ), ustaw jako pierwszoplanowy kolor biały (jako kolor drugoplanowy automatycznie ustawi się kolor oliwkowy).

3       Wybierz narzędzie Paintbrush Tool - .

4       Na pasku opcji rozwiń menu stylów pędzli i wybierz pędzel o średnicy 5 pikseli i twardych brzegach (Hard Round 5 Pixels).



5       W polu Opacity ustaw teraz za pomocą suwaka wartość 75%.

6       Kliknij teraz na przycisk Brush Dynamic - , który znajduje się na pasku opcji z prawej strony. Otworzy się dodatkowa paleta opcji. Rozwiń teraz pozycję Opacity i wybierz z niej opcję Fade. W tekstowym polu - steps, które się teraz uaktywni, wprowadź wartość 50.

Ustawienia opcji pędzla – po 50 krokach pędzel zanika

Opcja Fade ustawiona na 10 kroków

Opcja Fade ustawiona na 50 kroków

Czym większa liczbę wartość wprowadzimy w tym polu tym dłuższy będzie ślad pędzla zanim on zniknie.

7       Tak przygotowane narzędzie zastosujemy teraz na warstwie Kwiaty do nałożenia subtelnych pociągnięć pędzlem na płatkach kwiatów.

Zauważ, że każde maźnięcie pędzlem powoduje że zaczynamy rysować białą linię, ale od początkowej przeźroczystości 75% do jej całkowitego zanikania. Inną metodą zmiany wielkości malowanej linii jest użycie pędzli o mniejszej lub większej średnicy. Podczas rysowania do zmiany rozmiarów pędzla, wygodnie jest stosować skróty na klawiaturze: [ - rozmiar pędzla zmniejszmy o stopień, ] – rozmiar pędzla zwiększamy o stopień.

8       Teraz namaluj wszystkie płatki kwiatów. Zmieniaj rozmiar pędzla i jeśli sobie życzysz inne opcje narzędzia Paintbrush.

Zapamiętaj: Możesz zmieniać wygląd kursora narzędzia na ekranie przez wybranie Edit à Preferences à Display & Cursors. W sekcji Painting Cursors masz do wyboru: Standard, Precise i Brush Size.

Rozmiar pędzla zmieni się na większy jeśli naciśniesz klawisz ].

9       Zapisz swoją pracę.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin