10.1. NATURA PAMIĘCI
A. Termin pamięć odnosi się do dynamicznych mechanizmów związanych z zachowywaniem i wydobywaniem informacji pochodzących z przeszłego doświadczenia.
B. Pamięć o przeszłości pomaga nam lepiej rozumieć teraźniejszość i przewidywać przyszłość.
10.2. NIEZWYKŁE ZJAWISKA PAMIĘCIOWE
A. Amnezja oznacza poważne ubytki pamięci.
1. Amnezja następcza ma miejsce wówczas, gdy człowiek nie pamięta tego, co zaszło od czasu trauma-tycznego wydarzenia, które wywołało amnezję.
2. Amnezja wsteczna ma miejsce wówczas, gdy człowiek nie pamięta tego, co działo się przed trauma-tycznym wydarzeniem, które wywołało amnezję.
3. Amnezja dziecięca oznacza niezdolność do przypomnienia sobie wydarzeń z wczesnego okresu życia.
B. Mnemonista to człowiek wykazujący zadziwiająco wysoki poziom pamięci dzięki posługiwaniu się specjalnymi technikami pamięciowymi. Znany mnemonista S., badany przez Aleksandra Łurię, miał praktycznie nieograniczoną pamięć tego, czego nauczył się w laboratorium. K. Anders Ericsson i jego współpracownicy wykazali, że na mnemonistów można wyćwiczyć zwykłych ludzi.
C. W celu zwiększenia zapamiętywania informacji można stosować mnemotechniki - specjalne-sposoby pomagające' W"doskOhalenlU"pamięci."dsta"mnem'otechnik'wraz-z-przykladamrich-zastosowania-jest-
przedstawiona w tabeli 10.1.
; jTechnika
Opis
Przykład
Metoda haków (Metoda kołków)
Skojarz każde nowe stówo ze stowem z wcześniej zapamiętanej listy. .
Przykładem takiej listy mogą być słowa z dziecinnego wierszyka w rodzaju; Raz to zraz, dwa to pchla, trzy to psy, cztery ordery, pięć to zięć'.
Metoda miejsc (Meftoda toć/)
Wyobraź sobie, że odbywasz jakąś drogę, mijając kolejno dobrze ci znane punkty orientacyjne, powiąż z nimi elementy, które masz zapamiętać.
Odbądź w myśli drogę prowadzącą przez kolejne miejsca i wyobraź sobie; świstaka podgryzającego korzenie drzewa, stói stojący na chodniku, statuę w kształcie ołówka w środku fontanny. Przebywając tę drogę ponownie, odnajdziesz w pamięci kolejne obrazy i odpowiadające im stówa.
Akronimy
Utwórz stówo lub wyrażenie, którego kolejne litery pomogą ci zapamiętać inne stówa czy pojęcia.
Na przykład słowo AGA ułatwiłoby ci zapamiętanie nazw trzech mnemotechnik opartych na tworzeniu powiązań znaczeniowych (Akronimy, Grupowanie, Akrostychy), a słowo HOL - trzech spośród pozostałych czterech, opartych na wyobrażeniach wzrokowych (Haki, Ogniwa, Loci)*.
Akrbstychy -1
Utwórz zdanie, które pomoże ci zapamiętać kolej-, ne elementy.
Żeby zapamiętać melodię składającą się z kolejno po sobie nastę...
StudenciLWSH