konspekt zajęć.doc

(53 KB) Pobierz
Kamila Dziok

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ

 

DATA ZAJĘĆ: 20.05.2009 r

PROWADZĄCY: Kamila, Dominika

SZKOŁA: Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru

KLASA: II TF

MIEJSCE LEKCJI: pracownia fryzjerska

SPECJALIZACJA: technik usług fryzjerskich [514/02]

TEMAT: Kondycja, regeneracja i ochrona włosów.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 7 godzin

LICZBA UCZNIÓW: 14

 

CELE OGÓLNE:

-          zapoznanie uczniów z przepisami BHP i ochrony przeciwpożarowej

-          kształtowanie prawidłowych postaw, nawyków, postępowań z klientem

 

CELE OPERACYJNE:

-          uczeń zna przepisy BHP i ochrony przeciwpożarowej

-          uczeń nabył prawidłowe nawyki, przyzwyczajenia, wie jak postępować z klientem

 

CELE POZNAWCZE:

-          zapoznanie się uczniów z preparatami, metodami, rodzajami i zasadami kondycjonowania, regeneracji i ochrony włosa

-          uczeń powinien wiedzieć jakie preparaty należy zastosować do różnego rodzaju włosów

 

CELE WYCHOWAWCZE:

-          budzenie odpowiedzialności za pracę, którą się wykonuje, a także związanego z nią zadowolenia klienta

-          branie odpowiedzialności za swoją pracę oraz preparaty, na których się pracuje

 

CELE KSZTAŁCĄCE:

-          uczeń powinien umieć rozpoznać strukturę włosa klientki

-          uczeń powinien umieć wykorzystać odpowiednie kosmetyki do kondycjonowania, regenerowania i ochrony włosa

-          wyrobienie umiejętności dobierania środków do podanych zabiegów i wykonania usługi na włosach

 

METODY:

-          pogadanka

-          pokaz z wyjaśnieniem

-          wykonanie ćwiczenia

-          dyskusja

-          burza mózgów

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-          stanowiska pracy wraz z wyposażeniem

-          zestaw przyborów fryzjerskich

-          profesjonalna aparatura fryzjerska (nawilżacze – hair spa, sauna)

-          kosmetyki i preparaty fryzjerskie, np. odżywki, balsamy, kondycjonery

-          bielizna fryzjerska

-          modelka lub główka treningowa

-          książka

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

Wstępne czynności organizacyjno – przygotowawcze

l.p.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Metody nauczania

1.

Przywitanie uczniów

Przywitanie nauczyciela

Pogadanka

2.

Sprawdzenie obecności

Zgłaszają się według listy obecności

Pogadanka

3.

Sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć – sprawdzenie bielizny ochronnej i przyborów

Zakładają bieliznę ochronną, zajmują miejsca przy stanowiskach, wyjmują potrzebne przybory

Pogadanka

 

 

Instruktaż wstępny

 

l.p.

Treść lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności

ucznia

Metody nauczania

1.

 

Zapoznaje uczniów z przepisami BHP i ochrony przeciwpożarowej

Uważnie słuchają nauczyciela

Pogadanka

2.

 

Zapisuje temat na tablicy. Wymienia główne umiejętności, które uczniowie mogą zdobyć w trakcie zajęć

Zgłaszają oczekiwania odnośnie tego, co chcą się podczas zajęć nauczyć

Pogadanka

3.

Nawiązanie do ogólnych wiadomości o włosach

a) Budowa włosa i skóry głowy

b) Rodzaje włosów

Wyjaśnia, jakie są rodzaje włosów i jak je rozpoznać oraz jak dopasować preparaty do różnych rodzajów włosów

Zapisują notatkę w zeszycie przedmiotowym

Wyjaśnienie

4.

Nawiązanie do wiadomości z poprzednich zajęć

 

a)  Sposoby regeneracji, kondycjonowania i ochrony włosów

 

 

 

 

 

 

Zadaje pytania, a w razie potrzeby uzupełnia braki wiedzy ucznia.

 

Ad. a) Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło Sposoby regeneracji, kondycjonowania i ochrony włosów

Odpowiadają na pytania, wysłuchują odpowiedzi kolegów i uzupełniają wypowiedzi.

 

Ad. a) Uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują pierwsze skojarzenia na temat: Sposobów regeneracji, kondycjonowania i ochrony włosów

Pogadanka

Burza mózgów

5.

Omówienie pracy w dniu dzisiejszym

 


1. Stan włosów a regeneracja, kondycja i ochrona włosów

2. Działanie, zasady stosowania i rodzaje preparatów do regeneracji, kondycji i ochrony włosów

3. Skład i forma preparatów do regeneracji, kondycji i ochrony włosów

4. Metody i zasady regeneracji, kondycji oraz ochrony włosów

 

Ad. 1

Przypomnienie 4 podstawowych kategorii włosów i nauka doboru preparatów do poszczególnych rodzajów włosów.

Wyjaśnienie pojęć:

- kondycjonowanie

- ochrona

- regeneracja

 

Ad. 2

Zapoznanie się z aktywnymi substancjami stosowanymi w preparatach kondycjonujących, regeneracyjnych i ochronnych, z ich działaniem na włosy oraz z dostępnymi na pracowni produktami.

 

Ad.3

Zapoznanie się z ogólnym składem środków kondycjonujących, regeneracyjnych i ochronnych, z formą występowania oraz przeznaczenia wyżej wymienionych preparatów.

 

Ad. 4

Zapoznanie się z metodami, zasadami kondycjonowania, regeneracji i ochrony włosów ( czyszczenie mechaniczne, czyszczenie chemiczne, masaż).

Wykorzystując umiejętności uczniów dotyczących regeneracji, kondycji i ochrony włosów ustala z nimi plan przebiegu zajęć.

 

Ad. 1,3,4 Przekazuje uczniom wiedzę na dane tematy.

 

Ad. 2 Pokazuje preparaty i wyjaśnia ich działanie.

Zapisują notatki w zeszytach przedmiotowych na podstawie wykładu nauczyciela.

Pogadanka

Wyjaśnienie

Ćwiczenie

6.

Podanie kryteriów ocen.

Podaje wymagania i określa kryteria pozyskania poszczególnej oceny.

Zgłaszają ewentualne wątpliwości.

Opis

7.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin