Usuwanie tla.doc

(72 KB) Pobierz
Witam wszystkich zainteresowanych usunięciem tła ze zdjęcia i jego ogólnym przygotowaniem do przedstawienia produktu sprzedaży

Witam wszystkich zainteresowanych usunięciem tła ze zdjęcia i jego ogólnym przygotowaniem do przedstawienia produktu sprzedaży.

A wiec zaczynamy…

Na początek potrzebny nam będzie program do tego służący, a mianowicie

Adobe Photoshop 7.0

Możemy ściągnąć jego darmową wersję wpisując po prostu to hasło w gogle.

Krok 2.

Otwieramy zdjęcie przeznaczone do obróbki i zabieramy się za wycinanie tła.

 

Selekcja » zaznaczanie przedmiotów, obszaru obrazu - str. 1/4

zaznaczone obiekty


Selekcja to jedna z podstawowych czynności jaką wykonuje się w trakcie edycji w Photoshopie.
Najczęściej zaznacza się jakiś obszar aby skopiować go i wkleić na nową warstwę - aby tam poddać go przemianom, dodać cień, zmienić kolory itd... Można też przeprowadzać przemiany na zaznaczonym obszarze na jednej warstwie - zmiany obejmą tylko zaznaczony obszar.
Przy fotomontażu, jak też retuszu - to podstawowa czynność, bez opanowania której nie poradzisz sobie z tym rodzajem obróbki graficznej.

Grupa pierwsza

rectangular marquee toolRectangular Marquee Tool

Służy ono do zaznaczania prostokątnych obszarów obrabianego obrazu.
Sposób posługiwania się tym narzędziem:
Umieszczamy kursor nad obszarem, gdzie ma być róg zaznaczenia. Wciskamy lewy przycisk myszy i nie zwalniając go przeciągamy w miejsce, gdzie ma być przeciwległy róg tego zaznaczenia. Zwalniamy przycisk myszy. Obszar jest zaznaczony - informuje nas o tym przerywana linia na obwodzie zaznaczonego obszaru.

Rectangular Marquee Tool ma 3 tryby zaznaczania. Wybieramy je z rozwijalnego menu Style, które znajduje się w podmenu programu (menu narzędzia)
Pierwszy z nich to:

Normal.
rectangular menu 

Zaznaczamy dowolny prostokątny obszar. Jego rozmiar jest wyznaczany przez miejsce w którym wciskamy i zwalniamy przycisk myszy. W tych miejscach leżą przeciwległe rogi prostokątnego zaznaczenia.

Fixed Aspect Ratio.
rectangular fixed 

Zaznaczamy prostokątny obszar z zachowaniem proporcji jego boków - stosunek jego boków jest zawsze stały i wynosi tyle ile wpiszemy w polu Width i Height. Np: Width 1, Height 1 - zaznaczony obszar będzie kwadratowy (kwadratowy obszar zaznaczenia możemy osiągnąć również w trybie Normal - wciskając i przytrzymując klawisz Shift w trakcie zaznaczania), Width 4, Height 3 - obszar będzie miał proporcje takie jak zdjęcia z aparatu cyfrowego, Width 16, Height 9 - obszar o proporcjach filmu panoramicznego itd.

Fixed Size.
rectangular menu 

Zaznaczamy prostokątny obszar, którego boki są określonej długości (podanej w pikselach). Długość i szerokość wpisujemy w polach Width i Height.
W tym przypadku nie ma konieczności przeciągania myszką - od razu po kliknięciu program zaznacza nam określony obszar, którego róg leży w miejscu kliknięcia.

W podmenu (w menu narzędziowym - Rectangular Marquee Tool) jest też pole Feather. Służy ono do zaokrąglania rogów zaznaczonego obszaru. Im większą wpiszemy tam wartość, tym większe uzyskamy zaokrąglenie. Wartość ta - to promień zaokrąglenia narożników.
Po lewej stronie widoczne są też cztery ikonki (bardzo przydatne :) Omówię je dokładniej przy narzędziu Lasso Tool.

W panelu z narzędziami - po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na Rectangular Marquee Tool mamy dostęp do innych narzędzi o bardzo podobnym zastosowaniu. Są to:

marques

Eliptical Marquee Tool - służy do zaznaczania obszarów o kształcie elipsy. Zaznaczając obszar z wciśniętym klawiszem Shift - uzyskujemy idealne koło.
Single Row Marquee Tool i Single Column Marquee Tool - służą do zaznaczania cienkich linii (odpowiednio - w poziomie i w pionie) o grubości 1px - wpisując większą wartość uzyskujemy efekt rozmycia. Żadko używane.

 

 

 

 

 

 

 

Selekcja » zaznaczanie przedmiotów, obszaru obrazu (lasso)- str. 2/4

Grupa druga

lasso toolLasso Tool

Bardzo często stosowane narzędzie. Służy do odręcznego rysowania zaznaczenia. Zaznaczenie ma kształt jaki mu sami nadamy.
Aby narysować zaznaczenie - wciskamy lewy przycisk myszy i nie zwalniając go rysujemy kształt zaznaczenia - kończącw miejscu gdzie zaczęliśmy. Jeśli zwolnimy klawisz myszy wcześniej - program utworzy linię prostą do miejsca w którym zaczynaliśmy zaznaczać.

W menu tego narzędzia widoczna jest opcja Featcher, która zaokrągla wszelkie kąty zaznaczenia - czym większa wartość, tym większe zaokrąglenia. Przeważnie stosuje się Feather 0 px. Wówczas zaznaczenie jest najdokładniejsze.

Wspominałem wcześniej o czterech ikonkach zgrupowanych po lewej stronie podmenu.

lsso podmenu

Zacznijmy od lewej:
New selection (nowa selekcja) - Gdy jest aktywna (kliknięta), tworzymy tylko jedną selekcję, tzn. że gdy po utworzeniu zaznaczenia (zwolniony klawisz myszy), klikniemy ponownie aby utworzyć następne lub dodać coś do poprzedniego - program skasuje nam poprzednie i utworzy nowe zaznacznie.
Add to selection (dodaj do selekcji) - W tym przypadku możemy tworzyć nieskończona liczbę selekcji lub dodawać jakieś obszary do poprzednio utworzonych nie tracąc tych, które wcześniej stworzyliśmy. Np.
Zaznaczamy (obrysowujemy lassem) czyjąś twarz, ale zapominamy o uchu. Wciskamy tę ikonę i obrysowujemy ucho tak aby „wjechać” zaznaczniem na twarz - photoshop połączy te dwa obszary w jeden - tworząc zaznaczenie twarzy wraz z uchem.
Subtract from selection (odejmij z selekcji) - Odejmuje zaznacznie od poprzednio utworzonego. Np.
Jeżeli zaznaczyliśmy zbyt duży obszar - twarz wraz z kawałkiem kołnierza i czapki. Wciskamy tę ikonę i obrysowujemy niepotrzebne fragmenty - zaznaczoną część kołnierza i czapki. Program wyrzuci te obszary z selekcji, zostawiając tylko zaznaczoną twarz.
Intersect with selection (przetnij, przytnij selekcję) - Zostawia tylko część wspólną utworzonej wcześniej i tej utworzonej po aktywowaniu tej ikonki selekcji. Np.
Mając zaznaczony jakiś obszar, możemy dojść do wniosku, że jest za duży. Wciskamy ikonkę po prawej i obrysowujemy część zaznaczenia, którą chcemy zostawić (może wystawać poza utworzoną wcześciej selekcję). Program zostawi tylko świeżo obrysowaną część wcześniejszego zaznaczenia.

W panelu z narzędziami - po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na Lasso Tool mamy dostęp do innych narzędzi o bardzo podobnym zastosowaniu. Są to:

lasso tools

Polygonal Lasso Tool
Za pomocą tego narzędzia tworzymy wielokątne zaznacznie składające się z linii prostych (gwiazda, trapez itp.). Robimy to w ten sposób, że klikamy lewym przyciskiem myszy w miejscu gdzie ma zaczynać się pierwsza prosta tworząca wielokąt, przenosimy kursor (przycisk zwolniony - tylko klikamy) w miejsce gdzie ma się kończyć ta prosta a zaczynać następna i ponownie klikamy lewym przyciskiem myszy. Program utworzy linię łączącą te dwa punkty. Klikamy dalej - tak aby powstał interesujący nas wielokąt. Klikanie kończymy w miejscu, w którym zaczynaliśmy zaznacznie (zamykamy figurę). Photoshop utworzy wtedy zaznacznie. Można też skończyć klikając dwukrotnie w dowolnym miejscu - photoshop połaczy to miejsce linią prostą z miejscem w którym zaczynaliśmy.
Magnetic Lasso Tool
Narzędzie służące do zaznaczania kontrastujących obszarów. Stosujemy je w ten sposó, że klikamy w miejscu gdzie chcemy zacząć zaznaczenie, a następnie prowadzimy kursor wzdłuż lini - granicy kontrastujących kolorystycznie ze sobą obszarów. Linia zaznaczenie „widzi” tę granicę i przykleja się do niej. Zaznaczenie kończymy kliknięciem w punkcie, gdzie zaczynaliśmy selekcję.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin