Dieta bananowa jest dietą nieskomplikowaną.docx

(14 KB) Pobierz

Dieta bananowa jest dietą nieskomplikowaną, opierającą się przede wszystkim na trzech składnikach. Są to banany, płatki owsiane oraz miód. Każdy z tych produktów zwiera ważne dla właściwego funkcjonowania organizmu składniki.

Przewidywane efekty
Stosowanie się do zaleceń diety zapewnić ma spadek wagi o ciała o kilogram dziennie. Jednak dieta ta pozwala nie tylko schudnąć. Ważne jest także to, że stosując kurację bananową organizm oczyszcza się z toksyn, znacznie poprawia się przemiana materii oraz polepsza samopoczucie. Diety nie powinno się  jednak przeprowadzać dłużej niż góra kilka dni,  ponieważ przy dłuższym stosowaniu może się okazać niebezpieczna.


       
Dla kogo?
Dieta ta została specjalnie opracowana dla osób, które mają wrażliwy przewód pokarmowy. Szczególnie polecana jest osobom, które na co dzień odżywiają się półproduktami, zupkami w proszku, nie ograniczają jedzenia przekąsek typu chipsy, słone paluszki itd. lub których kuchnia jest zbyt tłusta i ciężkostrawna. Wówczas na pewno przyda się dieta oczyszczająca organizm z toksyn, a przy okazji taka dieta może na stałe zmienić nawyki żywieniowe.

Kuracja bananowa nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników, dlatego – chociaż zasadniczo nie ma przeciwwskazań aby tę dietę stosować - nie jest polecana osobom, które mają problem z łamliwymi paznokciami, czy skarżą się na słabe i wypadające włosy.

Wady i zalety
Dieta bananowa dostarcza organizmowi wielu cennych witamin, a także minerałów. Przyspiesza odnowę komórkową, znacznie poprawia zaopatrzenie komórek w tlen oraz wzmacnia układ nerwowy. Dodatkowym walorem diety jest też to, że pomaga ona w zwalczaniu stresu i zmęczenia i jest źródłem energii.  Banany są niezwykle bogate w potas, kwas foliowy oraz witaminę C.

Jako jedną z wielu licznych zalet regularnego jedzenia bananów, wymienia się obniżenie ryzyka ataku serca. Jest to zbawienny efekt potasu, którego banany są cennym źródłem. Potas dostarcza również wodę do komórek, jest odpowiedzialny za wydzielanie insuliny, bierze udział w spalaniu węglowodanów  oraz białek. Jest też konieczny do właściwego funkcjonowania systemu nerwowego i pracy mięśni. Potas bierze również udział w dotlenianiu mózgu, poprawia koncentrację. Ma wpływ na ciśnienie krwi i pracę nerek. Banany zawierają także cenne dla zdrowia składniki mineralne takie jak magnez, miedź, żelazo, cynk, selen, fluor, mangan oraz jod. Kwas foliowy, który również zawierają banany, chroni organizm przed nowotworami, doskonale wpływa na funkcjonowanie systemu pokarmowego, a także ma pozytywny wpływ na system nerwowy oraz mózg. Kwas foliowy jest istotny dla kobiet w ciąży – chroni płód przed powstaniem poważnych wad układu nerwowego i działa dodatnio na jego rozwój.  Zjedzenie jednego banana pokrywa około 15% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę C. Banany pomagają też w zwalczaniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.



Płatki owsiane, które również są elementem diety bananowej, bogate są w błonnik, którego zadaniem jest między innymi oczyszczenie organizmu z toksyn. Poza tym płatki owsiane są doskonałe dla osób mających kłopoty z przewodem pokarmowym, ponieważ chronią błonę śluzową jelit. Owies zawiera krzem, którego działanie polega na regeneracji  układu kostnego oraz sprzyja walce z wiotczeniem i starzeniem się skóry.
Natomiast miód, który jest trzecim składnikiem diety, pomaga wzmocnić serce i poprawić pracę wątroby. Ma także działanie bakteriobójcze oraz odkażające.

Istotną wadą kuracji bananowej jest to, iż jest to tak zwana monodieta, czyli dieta polegająca na spożywaniu przez określony czas tylko jednego produktu. Tak skomponowana dieta nie może organizmowi zapewnić wszystkich koniecznych do właściwego funkcjonowania składników pokarmowych i dlatego stosowanie jej dłużej niż kilka dni może być po prostu niebezpieczne.

Przykładowe menu
Dieta polega na jedzeniu sześciu bananów dziennie, pięciu łyżek płatków osianych oraz dwóch łyżek miodu. Można wzbogacić ją kilkoma mandarynkami czy jabłkami. Posiłki należy spożywać trzy razy dziennie, na śniadanie, obiad oraz kolację. Składniki można jeść oddzielnie, jednak smaczniej będzie wymieszać je i podać jako muesli. Na drugie śniadanie oraz podwieczorek można zjeść niewielkie jabłko. Ważne jest aby wypijać około dwa litry wody mineralnej dziennie.

Banany, mimo tego, iż są kaloryczne oraz zawierają dużo cukru, mogą być podstawowym składnikiem diety, ponieważ świetnie zwalczają uczucie głodu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin