Scenariusz zajęć hospitowanych - marzec.doc

(31 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć hospitowanych – Punkt Przedszkolny w Janowicy

MARZEC

 

Blok tematyczny: Hodowle czterolatka

Temat dnia: Witaminy na talerzu

 

Cele:

Dziecko:

ü      Zna wygląd i nazwę figur geometrycznych: koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta, owalu

ü      Reaguje na sygnał nauczyciela

ü      Potrafi odszukać właściwe dla siebie krzesło

ü      Rozumie pojęcia: artykuły chemiczne, nowalijki

ü      Poznaje zasady prawidłowego odżywiania

ü      Prezentuje postawę w stosunku do własnego zdrowia

ü      Wzmacnia więzi z grupą

ü      Potrafi współpracować z grupą

ü      Rozwija zręczność poprzez udział w zabawach

ü      Potrafi podporządkować się regułom zabawy

ü      Potrafi pogodzić się z niepowodzeniem

 

Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja

Formy: indywidualna, grupowa

Pomoce dydaktyczne: kartoniki z figurami geometrycznymi, opakowania różnych artykułów, obrazki, chusta animacyjna, piłka zielona i czerwona, książka „Wesołe przedszkole czterolatka” cz.1.

 

 

Przebieg zajęć:

1.      Zabawa rozwijająca szybkość reakcji oraz orientację w przestrzeni „Moje krzesło”. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy: dzieci i „krzesła”, oznacza je kartonikami z figurami geometrycznymi (każde „krzesełko” musi mieć swoją parę wśród dzieci). „Krzesełka” siadają w rozsypance na dywanie. Dzieci biegają przy dowolnym akompaniamencie. Na przerwę „siadają” na właściwym „krzesełku”. Co pewien czas „krzesełka” zmieniają miejsca.

2.      Nazywanie i segregowanie produktów. Dzieci oglądają zakupy (opakowania) zrobione przez nauczyciela. Dzielą je na artykuły spożywcze i chemiczne.

Rozmowa na temat ulubionych potraw, przysmaków dzieci. Próba odpowiedzi na pytania: - Czy wszystko co jemy jest zdrowe? – Spożywanie jakich artykułów należy ograniczać?

Dzielenie obrazków artykułów spożywczych na dwie grupy: zalecane dla dzieci – niezalecane dla dzieci.

3.      Nawiązanie do hodowli założonej przez nauczyciela i dzieci w kąciku przyrody. Wyjaśnienie pojęcia „nowalijki”. Zwrócenie uwagi dzieci na konieczność spożywania świeżych warzyw.

4.      Zabawa ruchowo – naśladowcza „Rośniemy do słonka”. Dzieci ilustrują ruchami kiełkowanie i wzrost roślin: coraz wyżej.

5.      Praca z książką. Nazywanie i kolorowanie warzyw oraz sposoby ich wykorzystywania – wypowiedzi dzieci.

6.      Zestaw ćwiczeń gimnastycznych

Dzieci stoją w rzędzie. Pierwsze dziecko wymyśla różne ruchy i prowadzi grupę dookoła Sali (np. idzie jak słoń, skacze, idzie na palcach, idzie tyłem).

Dzieci stoją w dużym kole. Jedno dziecko obiega dookoła kolegę obok i wraca na swoje miejsce, a wtedy  następne dziecko wykonuję tę samą czynność. Zabawa trwa do momentu, gdy wszystkie dzieci ukończą zadanie.

Dzieci trzymają chustę, tworząc koło. Obracają się z nią dookoła Sali tak, aby nie zmieniała swojego kształtu. Na klaśnięcie w dłonie przez nauczyciela zmieniają kierunek obracania się.

Dzieci trzymają chustę i poruszają nią tworzą fale. Najpierw są to ruchy powolne, a potem coraz szybsze. W pewnym momencie nauczyciel wrzuca do środka niedużą piłkę, dzieci muszą w taki sposób poruszać chustą, aby piłka nie spadła na podłogę.

Przy wesołej muzyce dzieci biegają dookoła chusty, na przerwę w nagraniu wszystkie chowają się pod chustą.

Chłopcy trzymają chustę, a dziewczynki biegają miedzy mini, co jakiś czas chowając się pod chustę. W pewnym momencie chłopcy opuszczają chustę i łapią dziewczynki, które się w tym czasie  pod nią znajdują. Następnie dzieci zamieniają się rolami.

7.      Zabawa „Dwie piłki”. Dzieci siadają w kole blisko siebie. Przy akompaniamencie piosenki „Moje akwarium” podają sobie z rąk do rąk zieloną i czerwoną piłkę ( w pewnej odległości). Co pewien czas nauczyciel przerywa nagranie. Dziecko, które w tym czasie ma zieloną piłkę, zostaje, a to, które ma czerwoną piłkę, odchodzi z zabawy).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin