&8 ust.2 pkt 4c.doc

(166 KB) Pobierz
ROZWIJANIE NATURALNYCH TALENTÓW I ZDOLNOŚCI UCZNIÓW POPRZEZ PRZYGOTOWANIE I UDZIAŁ W PRZEDSTAWIENIACH I INSCENIZACJACH,

Ewa Przybylska

Opis i analiza

§8.2. pkt 4c

 

Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych jest niezwykle istotne dla jej efektywnego funkcjonowania. Ważne jest, aby te działania służyły każdemu uczestnikowi procesu edukacji:

 

uczniowi=> nauczycielowi=> szkole

 

Dlatego też oprócz powierzonych mi obowiązków i zadań nauczyciela, wychowawcy uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, starałam się poszerzyć zakres własnych działań, jak i działań Placówki, w której jestem zatrudniona poprzez:

 

1)                Organizację konkursów na poziomie Szkoły, przygotowanie uczniów do konkursów międzyszkolnych,

2)                Organizowanie i prowadzenie imprez i uroczystości szkolnych,

3)                Organizowanie wyjazdów i wycieczek szkolnych oraz udział w wycieczkach organizowanych przez inne koleżanki,

4)                Organizowanie pedagogizacji rodziców i współpraca z rodzicami,

5)                Współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Goślicach i innymi instytucjami,

6)                Pozyskiwanie sponsorów

 

 

 

ORGANIZACJA KONKURSÓW NA POZIOMIE SZKOŁY, PRZYGOTOWANIE UCZNIÓW DO KONKURSÓW MIĘDZYSZKOLNYCH

„Słyszałem – Zapomniałem

                                               Zobaczyłem – Zapamiętałem

                                               Przeżyłem, więc wiem”

                                                                                                        Konfucjusz

Pracuję w szkole jako nauczyciel ponad 12 lat. Z każdym kolejnym rokiem próbuję znaleźć nowe drogi dotarcia do uczniów, zaciekawienia ich programem szkolnym, wdrożenia do działania, aktywności, do edukacji. Nie jest to łatwe, gdyż z upływem lat coraz trudniej odnaleźć coś, co sprawiłoby dużo radości cały czas tym samym uczniom i ich usatysfakcjonowało. Z pomocą przychodzą wszelkiego typu konkursy i tzw. zdrowa rywalizacja.

21 kwietnia 2008r. wzięłam wraz z pięcioma uczniami mojej Szkoły udział w Międzyszkolnym Treningu Aktywności Motorycznej zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Płocku. Przygotowywałam swoich uczniów do konkursu we współpracy z koleżanką ucząca wychowania fizycznego w naszej Szkole.

Trening aktywności motorycznej jest programem rehabilitacyjnym Olimpiad Specjalnych opracowanym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które z powodu np. głębokiego stopnia upośledzenia czy współistniejących poważnych dysfunkcji aparatu ruchu nie mogą uczestniczyć w innych dyscyplinach sportowych, a także nie mogą zrozumieć i przestrzegać zasad współzawodnictwa. W Treningu Aktywności Motorycznej najważniejszy jest udział i indywidualne osiągnięcia uczestników.

 

 

Korzyści z uczestnictwa uczniów w Treningu:

- Trening zmotywował oraz zmobilizował uczniów do uzyskania wszechstronnych efektów rehabilitacji ruchowej,

- w trakcie przygotowań poprawiła się ich koordynacja ruchowa, zdolność poruszania się oraz sprawność fizyczna,

- Trening stworzył uczniom możliwość przeżywania radości i poczucia dumy ze swoich osiągnięć i rozwijania potencjalnych możliwości,

- Trening dał uczniom możliwość zademonstrowania swoich osiągnięć.

Zmaganiom uczestników towarzyszyła dobra zabawa przy muzyce. Wszyscy sportowcy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz posiłek regeneracyjny. W dobrych humorach, z dużą, pozytywną dawka energii wróciliśmy do domów.

Udział w Treningu pozwolił mi na zrealizowanie mojego marzenia, którym było umożliwienie dzieciom głęboko niepełnosprawnym umysłowo pokazania swoich możliwości i zobaczenia radości w ich oczach z odniesienia każdego, nawet niewielkiego sukcesu.

Nasza Szkoła mogła zaistnieć na zewnątrz, pokazać się od swojej najlepszej strony, a więc pokazać doskonale przygotowanych do zdrowego rywalizowania uczniów.

 

Odkąd jestem wychowawcą klasy Gimnazjum i nauczycielem Techniki w tej klasie staram się bardzo aktywizować swoich uczniów do pracy. Dlatego też moi uczniowie spróbowali swoich sił w Konkursie „Urokliwe zakątki mojej miejscowości” zorganizowanym przez Gimnazjum nr 4 im. Obrońców Płocka 1920 roku w Płocku.

Cele konkursu:

- ukazanie piękna walorów przyrodniczych środowiska lokalnego,

- propagowanie wiedzy o swojej miejscowości i jej okolicach,

- kształcenie wyobraźni plastycznej.

Konkurs przeznaczony był dla klas I-III gimnazjum, a więc konkurencja dla moich uczniów była ogromna. Uczniowie otrzymali śliczne dyplomy uczestnictwa w konkursie, które zawisły na ścianie w klasie i przepięknie ją zdobiły. Ja również dostał dyplom z podziękowaniami. Ponadto nawiązałam mailowo przesympatyczną znajomość z panią Beatą Kowalską, organizatorem-nauczycielem Gimnazjum nr 4. W przyszłym roku postaram się również wziąć udział w powyższym konkursie.

Udział w Konkursie wraz z uczniami pozwolił mi na sprawdzenie umiejętności plastycznych moich uczniów, sprawdzenie siebie w roli nauczyciela - przewodnika wpajającego miłość do piękna, estetyki, dał mi poczucie dumy z mojej pracy oraz z osiągnięć uczniów. Szkoła mogła promować się w środowisku szkół masowych, rozszerzyć obszar swojej działalności, nie zamykać się jedynie w obrębie szkolnictwa specjalnego.

 

Mój uczeń wysłał swoją pracę na XII edycję KonkursuWiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda” zorganizowanego przez Komendę Główną Straży Pożarnej przy współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Głównym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów tematem szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów, rozwijanie świadomości występowania różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń, unikania ich oraz radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Konkurs promował i poszerzał wiedzę, zarówno na temat bezpieczeństwa, jak i związanej z tym działalności straży pożarnej, uczestniczącej w skutkach usuwania skutków wypadków, pożarów, nieszczęśliwych zdarzeń i klęsk żywiołowych.

Uczeń otrzymał wyróżnienie.

W ramach konkursu powtórzyłam z uczniami zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, w lesie, przypomnieliśmy sobie jak należy się zachować w przypadkach zagrożenia. Mój uczeń mógł zaprezentować się w nowym dla niego środowisku, a ja wykorzystałam techniki, których umiejętność nabyłam podczas szkoleń, m.in. origami.

 

28 marca 2010r. podczas obchodów X Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, wzięłam wraz z uczestnikami zajęć Koła Aktywności Twórczej udział w Konkursie „Wielkanocna Palma” z przepiękną wykonaną własnoręcznie przez uczniów ponad metrową palmą mazowiecką.

Celem konkursu jest popularyzowanie tradycji wykonywania palm wielkanocnych, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej; materiałów i technik jej wykonania oraz form zdobienia.

Do konkursu zgłoszono 110 palm, a zwiedzający oddawali swoje głosy. Chociaż nie zajęliśmy żadnego miejsca, to mieliśmy mnóstwo satysfakcji z udziału w tej imprezie, a za rok spróbujemy z dziećmi stworzyć taką palmę, aby wygrać.

 

29 marca 2010r. zorganizowałam w ramach zajęć Koła Aktywności Twórczej Konkurs „Wielkanocne Jajo”. Konkurs został ogłoszony miesiąc wcześniej w formie ogłoszeń zawieszonych na tablicach informacyjnych. Uczniowie całej Szkoły, poszczególnych klas, grup rewalidacyjno-wychowawczych, przygotowali przepiękne pisanki, które stworzyły wystawę wielkanocną. Jury konkursu – uczniowie Szkoły nagrodzili kolejne prace brawami. Ta praca, która zyskała najwięcej oklasków została pracą wyróżnioną najcenniejszą nagrodą – koszem słodyczy. Pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia – batoniki i jajka kinder-niespodzianki. Następnie wszyscy uczniowie zagrali w „tłuczenie jajek”. Było przy tym dużo śmiechu. Z obranych jajek powstały dwie potrawy: jajka w majonezie oraz jajka nadziewane. Uczniowie ze smakiem zakończyli konkurs.

 

W drugą środę maja w ramach Dnia Kasztanowca zorganizowałam Konkurs „Drzewa – nasi milczący przyjaciele”. Konkurs ten podsumował moją trzyletnią pracę w ramach Programu „Pomóżmy Kasztanowcom”. Składał się on z dwóch części: teoretycznej i plastyczno-technicznej. Część teoretyczna składała się z quizu sprawdzającego wiedzę uczniów na temat kasztanowców, ogólnie drzew i ich ochrony. Ponadto obfitowała w zagadki, rebusy, szarady. Druga część polegała na ekologicznym malowaniu papierowych talerzy. Motywem przewodnim było drzewo jako przyjaciel. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Konkurs pokazał mi także, że moja praca z Programem nie była daremna. Uczniowie pozyskali wiele wiadomości, orientowali się znakomicie w ekologicznych zagadnieniach. Byłam z nich bardzo dumna. Następnie poszliśmy na spacer wokół naszych drzew.

 

Uzyskane efekty

Dzięki udziałowi w konkursach mogliśmy zaistnieć jako Placówka kształcąca dzieci. Uczniowie stali się bogatsi o wiedzę z zakresu tradycji świątecznych, ekologii, roli Straży Pożarnej w społeczeństwie. Dzieci uczyły się zdrowej rywalizacji, współpracy i współdziałania w grupie oraz doskonalili swoje umiejętności manualne. Dla mnie udział w konkursach pozwala zaprezentować mój warsztat pracy, mobilizuje do poszukiwań nowych technik plastycznych, dzięki czemu stale rozwijam się zawodowo. Udział dzieci w konkursach sprzyja promocji Placówki i zacieśnieniu jej współpracy z innymi instytucjami.

 

ROZWIJANIE NATURALNYCH TALENTÓW I ZDOLNOŚCI UCZNIÓW POPRZEZ PRZYGOTOWANIE I UDZIAŁ W PRZEDSTAWIENIACH I INSCENIZACJACH ORAZ UROCZYSTOŚCIACH SZKOLNYCH

Człowiek, jako istota społeczna, dążąca do życia w grupie, powinien doskonalić umiejętność wyrażania siebie oraz odbierania komunikatu z zewnątrz.

Im bardziej różnorodnymi środkami wyrazu będzie dysponował, tym chętniej będzie wchodził w interakcje społeczne, dzięki czemu będzie szczęśliwszy i zdrowszy”

M. Brzana

 

Szkoła jest nie tylko miejscem wytężonej pracy umysłowej, ale także odpoczynku, zabawy, miejscem, w której uczniowie mogą realizować swoje pasje, zainteresowania, poszukiwać dróg rozwoju. Udział uczniów w przedstawieniach i inscenizacjach, uroczystościach szkolnych, wspólnych zabawach to według mnie bardzo atrakcyjna oferta zajęć lekcyjnych.

Od dawna wiadomo, że najlepszymi aktorami są dzieci. Są bardzo twórcze, kreatywne, pełne energii i zapału do działania. Dlatego też chcąc jak najbardziej stymulować ich wszechstronny rozwój, wyposażyć w jak największy zasób wiedzy, jednocześnie pamiętając, że są to dzieci niepełnosprawne umysłowo, a ich procesy myślowe są spowolnione, szybkość reakcji na bodziec, a więc i pobudzenie są mniejsze niż u dzieci w normie staram się wprowadzać różnorodne formy zajęć, między innymi zajęcia wykorzystujące uzdolnienia aktorskie, rozmaite przedstawienia i inscenizacje. Przygotowuję także z dziećmi rozmaite uroczystości szkolne, wspólne imprezy, zabawy. Takie zajęcia pozwalają dzieciom na zwiększenie wiary we własne siły, możliwości, podniesienie własnej wartości, gdyż uczniowie chociaż na moment mogą stać się kimś innym, silniejszym, sprawniejszym. Spada z nich także obowiązek sprostania wyznaczonemu zadaniu – bo przecież głównie chodzi o radość. Kształtuje się tym samym postawa otwartości na świat. Działalność ruchowa, rytmiczna i muzyczna to ulubiony sposób aktywności dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Z kolei, intuicyjne zachowania naśladowcze uzewnętrzniają przeżywane emocje, nabierając celowego i zorganizowanego charakteru.

Łącząc te dwa elementy proponujemy zajęcia, które dają możliwość wyeksponowania i rozwoju twórczych możliwości  dziecka, tym bardziej jeśli mamy do czynienia z dzieckiem niepełnosprawnym umysłowo.

Już sam fakt, że dzieci mogą uczyć się, tworzyć i prezentować przed szerszym audytorium efekty swej pracy sprawia, że niepełnosprawni uczniowie czują się dowartościowani, ważni dla innych, a przede wszystkim realizują swoje marzenia.

Imprezy i uroczystości szkolne odbywają się w naszym Zespole zgodnie
z harmonogramem imprez. Odkąd pracuję w Zespole byłam organizatorem lub współorganizatorem wielu zabaw, imprez i uroczystości organizowanych z różnych okazji. Należały do nich: Rozpoczęcie i Zakończenie Roku Szkolnego, Bal Maskowo-Karnawałowy, Walentynki, Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Nauczyciela, Powitanie wiosny - topienie Marzanny, Halloween, Dzień Gofra, Jabłkowe Święto, Bal Ostatkowy, Letni Piknik Integracyjny, Andrzejki, Jasełka, Wigilia. Co roku przygotowuję wraz z uczniami laurki z okazji Dnia Matki, Dnia Kobiet oraz karty świąteczne.

 

Uzyskane efekty:

Organizowanie i przeprowadzanie imprez szkolnych w dużym stopniu przyczynia się do poszerzenia działań Szkoły dotyczących dydaktyki
i wychowania. Podejmowane przeze mnie działania integrowały samo środowisko szkolne jak i środowisko szkolne z rodzinnym dzieci. Pozwoliły mi na bliższe poznanie opiekunów uczniów. Ci z kolei mieli możliwość obserwowania ich na tle grupy rówieśniczej. Imprezy jednoczą Szkołę, uczą dzieci współżycia i współpracy w grupie, rozwijają aktywność oraz potrzebę kultywowania tradycji. Organizacja tych spotkań pozwoliła mi uwierzyć we własne możliwości organizatorskie, gdyż potrafiłam zachęcić do współpracy opiekunów, koleżanki i wszystkich pracowników Szkoły. Praca nad scenariuszem i całościowym przygotowaniem uroczystości wzbogaciła moją wiedzę i umiejętności oraz przyczyniła się do podniesienia poziomu pracy z dziećmi poprzez stosowanie metod aktywizujących. Uroczystości te są także doskonałą promocją placówki w środowisku lokalnym. Goście, którzy do nas przybywają są mile zaskoczeni tymi imprezami, co mobilizuje nas do zorganizowania kolejnych.

 



„DZIEŃ GOFRA” – INICJATYWA WŁASNA                     

 

Dzień Gofra po raz pierwszy odbył się 17 listopada 2005 roku z mojej inicjatywy i według mojego pomysłu.

Uczniowie podczas zajęć w tym dniu mogą zdobyć i udoskonalać nowe umiejętności nie tylko manualne (jak np. synchronizacja ruchów rąk), ale i kulinarne, nauczyć się nakrywania i podawania do stołu i przygotowania do przyjmowania gości. Konsumpcja przygotowanych przez siebie gofrów jest doskonałą okazją do spożywania ich w dobrej, radosnej atmosferze, kształcenia kultury zachowania się przy stole.

Uczniowie dowiadują się, jak smaczne ciasto powstaje z połączenia kilku produktów – mąki, mleka, tłuszczu, jak zmieniają się te produkty pod wpływem miksowania, mieszania, pieczenia. Doznają wielu wrażeń zmysłowych, przede wszystkim jednak smakowo – zapachowych. Dzień ten jest więc bardzo przydatny w stymulacji polisensorycznej. Kolorowe dodatki stymulują wzrokowo. Bodziec smacznego pożywienia jest niezwykle istotny w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo. Jest to zarówno nagroda, jak i motywacja do działania, do wykonania przepysznego ciasta. Smak samych gofrów stał się najprostszą metodą wzbudzania motywacji uczniów do pracy i wyzwalania ich aktywności oraz rozwijania zainteresowań.

Bardzo ważny jest w Dniu Gofra czynnik współpracy i wzajemnie okazywana sobie pomoc, wyrabianie zdolności i gotowości do współdziałania z innymi ludźmi, integracja zespołowa, co jest jednym z elementarnych wymagań skutecznej socjalizacji.

Dzień Gofra przypomina domową uroczystość, gdzie wszyscy są dla siebie mili, pięknie nakrywają do stołu i wspólnie przygotowują posiłek, aby móc potem razem go spożyć w radosnej atmosferze, przy ciekawej rozmowie.

Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują ciasto gofrowe, pieką, a następnie spożywają przepyszne gofry z dodatkami: dżemem, nutellą, owocami, bitą śmietaną, cukrem pudrem. Takie gofry nie tylko wyśmienicie smakują, ale też pięknie wyglądają. Radości i śmiechu przy ich ozdabianiu jest zawsze bardzo dużo.

Nadwyżkę gofrów dzieci zapakowują w pudełeczka pięknie ozdobione i niosą swoim kolegom i koleżankom oraz panią opiekunkom na gruporodzinkę. W ten sposób wpływam na integrację z DPS, kształtuję miłą i przyjazną atmosferę.

Dzień Gofra stał się imprezą cykliczną. Organizuję go co roku w listopadzie. Liczba osób biorących w nim udział jest bardzo duża, gdyż uczestniczą w nim prawie wszyscy uczniowie, nawet dzieci, które mają problemy ze spożywaniem – gofry są mięciutkie i rozpływają się w ustach. Jest to dzień pełen słodkości, a dobry humor towarzyszy każdemu uczniowi.

Dzień Gofra daje mi ogromną radość z możliwości zaproponowania moim uczniom nieco innych zajęć, na których mają możliwość wykonania troszkę trudniejszej pracy, ale jakże smacznej. Cieszy mnie ich uśmiech, atmosfera, jaka wówczas panuje. Raduje mnie, jak sprawdzają się w roli gospodarzy i przyjmują swoich kolegów. Ten Dzień daje mi możliwość realizacji Programu Nauczania oraz od niedawna Programu Koła w nieco innej, atrakcyjniejszej wersji. Nie pozwala na rutynę. Mogę ciągle doskonalić swoje umiejętności organizatorskie.

 

Wraz ze swoją klasą I Gimnazjum w obecnym roku szkolnym po raz pierwszy przygotowałam uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela.

Cele, jakie sobie obrałam przygotowując apel:

- poznanie nowych wierszy,

- poznanie znaczenia pracy wszystkich pracowników Ośrodka,

- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,

- ćwiczenie pamięci,

- kształcenie umiejętności recytacji wierszy,

- kształcenie umiejętności przygotowania dekoracji,

- rozwijanie i wzmacnianie chęci działania na rzecz innych,

- integrowanie się dzieci szkolnych,

- kształtowanie poczucia własnej sprawczości,

- wyrażanie uznania dla pracy innych osób.

Do apelu dzieci przygotowywały się około trzech tygodni. Systematycznie, zarówno w szkole, jak i na gruporodzinkach ćwiczyły wierszyki, z którymi miały wystąpić. Poza tym uczyły się składania życzeń. Na zajęciach techniki wspólnie przygotowaliśmy kwiaty – róże z materiału dla wszystkich nauczycieli. Uczniowie mieli poczucie, ze prezenty są od nich, są cenniejsze, bo własnoręcznie wykonane. Na początku spotkania Pani Dyrektor złożyła ogólne życzenia dla wszystkich nauczycieli, a następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie stopniowo przełamali tremę i pięknie wystąpili. Oklaskom nie było końca. Wzruszeni nauczyciele otrzymali kwiaty i wspólnie z dziećmi zasiedliśmy do nakrytych przez nie stołów na herbatkę i ciastko.

 

Corocznie brałam udział wraz z uczniami w imprezie nazwanej Dniem Przyjaznych Serc zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” przy ulicy Krótkiej w Płocku. Na każdym z tych Dni uczniowie Szkoły występowali z krótką inscenizacją. Pomagałam im w przygotowaniu tekstów, ruchów, oprawy muzycznej i dekoracjach przy następujących inscenizacjach: „My jesteśmy krasnoludki” oraz „Ogórek”.

 

Brałam udział w Pikniku organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Płocku oraz Stowarzyszenie ,,Kolory Życia” ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin