Fondue.docx

(216 KB) Pobierz

Fondue


Długie alpejskie zimy od wieków zmuszały szwajcarskich górali do żywienia się wyłącznie tym, co gromadziły ich spiżarnię: serem, winem i chlebem. Nie wiadomo dokładnie, kiedy odkryli, ze zalegające w komórkach, wysuszone sery świetnie smakują, jeśli roztopi się je w rozgrzanym winie. Nawet stary chleb zanurzony w serowym, aromatycznym sosie mógł stanowić nie lada przysmak. Tak narodziło się fondue - początkowo proste jadło alpejskich pasterzy, a dziś potrawa spożywana nie tylko na domowych towarzyskich spotkaniach, ale również wykwintnych bankietach.

[Obrazek: 7115a2f959938bc8.jpg]


Fondue pochodzi ze szwajcarskiego kantonu Neuchâtel i znane jest tam już od XVII wieku. Tradycyjny przepis opiera się na dwóch gatunkach sera: łagodnym ementalerze i dodającym pikantnego smaku grojerze. Do specjalnego, glinianego, ceramicznego lub żeliwnego rondelka zwanego caquelon nalewa się białego wina i wrzuca starte sery, które stopią się dużo łatwiej, jeśli dodamy odrobinę soku z cytryny. Podgrzana, roztopiona masa zagęszczana jest dodatkowo maka ziemniaczana wymieszana z wiśniówką.

[Obrazek: aa3a15cae9cc2eb3.jpg]


Caquelon po zdjęciu z ognia ustawiany jest na specjalnym spirytusowym palniku, który sprawia, ze potrawa nie stygnie w czasie jedzenia. Zgromadzeni wokół stołu goście otrzymują pokrojony w kostkę chleb, by po nadzianiu na długi widelec zanurzać jego kawałki w ciepłym, aromatycznym sosie. Fondue nie spełnią jedynie roli potrawy, a często jest centrum towarzyskich spotkań - według zwyczaju Szwajcarów każdy, kto zgubi w rondelku swój kawałek chleba, musi ponieść obmyślona przez współbiesiadników umowna kare, na przykład postawienie wszystkim kolejki wiśniówki.

[Obrazek: 229aa2b87fcd9ac8.jpg]


W każdym kantonie szwajcarskim istnieje wiele przepisów wykorzystujących lokalne odmiany sera. W Genewie obok grojera i ementalera do fondue dodaje się także walliser bergkase, w Glarus ementaler zastępuje się serem schabzieger, a mieszkańcy kantonu Vaud wzbogacają swoje fondue pieczonym czosnkiem. W niektórych regionach wino i wiśniówkę dodaje sie tylko wtedy, gdy sery nie są do końca dojrzale, a kawałki chleba przed zanurzeniem w fondue macza się w śliwkowym schnappsie.

[Obrazek: 18b7bb2af6d70900.jpg]


Wielka popularność potrawy sprawiła, ze także na całym świecie powstały rozmaite jej odmiany, a mistrzowie kuchni stosują coraz wymyślniejsze receptury. Niezliczona liczba gatunków sera oraz możliwość ich łączenia w rożnych kombinacjach i proporcjach daje szerokie pole do popisu smakoszom tej prostej, a przy tym wykwintnej potrawy, jaka jest fondue.

[Obrazek: 30a4a09480f88561.jpg]


Najpopularniejsze fondue to te klasyczne wywodzące się ze Szwajcarii.
Ten przepis pochodzi z miejscowości Neuchatel, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie.
Słynie ona nie tylko z fondue ale także z wyśmienitej czekolady.

Neuchatel
Składniki: 4 porcje

biały chleb pokrojony w kostkę (około 200g na osobe)
400 g sera gruyere
300 g ementalera
350 ml białego wina
50-100 ml wiśniówki (opcjonalnie)
2 łyżeczki maki ziemniaczanej
1 łyżeczka soku z cytryny
1-2 ząbków czosnku
starta gałka muszkatołową
czarny pieprz
Opis przygotowania: 30 min.
Specjalne naczynie do fondue caquelon (ogniotrwałe naczynie z raczka) wysmarować ząbkami czosnku. Zetrzeć sery i zagotować razem z winem i sokiem z cytryny, stale mieszając. Make ziemniaczana wymieszać z wiśniówka i dodać do masy serowej. Całość przyprawić pieprzem i gałka. Kiedy będzie gładkie i uzyska jednolita konsystencje, postawić caquelon na podgrzewaczu na stole. Kawałki chleba nadziewa się na długi widelczyk i zanurza w masie serowej.

[Obrazek: d05898c9b79ac745.jpg]



Fondue wschodnio-szwajcarskie

Składniki: 4 porcje
1 ząbek czosnku
200 g sera vacherin a fondue
200 g sera appenzeller
1 łyżka skrobi ziemniaczanej
1/4 l wina jabłkowego
czarny pieprz, świeżo zmielony
białe pieczywo pokrojone w kostkę (ok. 200 g na osobę)

Opis przygotowania: 30 min.
Caquelon (specjalne naczynie do robienia fondue) natrzeć czosnkiem. Wszystkie sery pokroić w drobna kostkę i wrzucić do naczynia, dosypać przesianej skrobi, dodać wino jabłkowe. Postawić caquelon na ogniu i roztopić ser, mieszając energicznie. Kiedy pojawia się bąbelki, zdjąć caquelon z kuchenki i postawić na podgrzewaczu, doprawić pieprzem. Kostki pieczywa zamaczać nadziane na długi widelec w fondue.
 

[Obrazek: d72772fda50b0563.jpg]



Fondue po genewsku
Składniki: 4 osoby
300 g grojera
300 g ementalera
1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
pól szklanki słodkiej śmietany
pól szklanki wytrawnego białego wina
3 żółtka
biały pieprz
szczypta gałki muszkatołowej

białe pieczywo pokrojone w kostkę (po 200 g na osobę)
Opis przygotowania: 30 min.
Sery rozdrobnić i wrzucić do caquelon (specjalnego naczynia do robienia fondue), dodać skrobie, białe wino i roztopić na wolnym ogniu ser, stale mieszając. Na końcu dodać roztrzepana z żółtkami śmietankę. Nie doprowadzać do wrzenia. Doprawić pieprzem i gałka muszkatołową. Umieścić caquelon na podgrzewaczu. Pieczywo nadziewać na długi widelczyk i zanurzać w fondue.

[Obrazek: 97323955507b6c71.jpg]



Fondue pomidorowe

Odmiana szwajcarskiego specjału, idealna na przyjecie.

Składniki: 4 osoby
1 ząbek czosnku
600 g pomidorów
2 łyżki oliwy z oliwek
200 g grojera
200 g sera provolone
200 g ementalera
100 ml słodkiej śmietany
1 łyżka maki
sól, biały pieprz
1 łyżka suszonego oregano

500 g warzyw (kawałków ogórka, selera, różyczek kalafiora i brokułów itp.)
500 g białego pieczywa pokrojonego w kostkę

Opis przygotowania: 30 min.
Pomidory umyć i grubo pokroić. Czosnek obrać i wycisnąć do rozgrzanej oliwy, dodać pomidory, dusić przez chwile. Całość przetrzeć przez sito. Rozpuścić w caquelon (specjalnym naczyniu do fondue) wszystkie rodzaje sera, dodać przetarte pomidory, śmietanę i na dużym ogniu dokładnie mieszać, aż fondue uzyska jednolita, kremowa konsystencje. Dodać soli i pieprzu do smaku, przełożyć caquelon na podgrzewacz. Kawałki warzyw i pieczywa nadziewać na długi widelec i zamaczać w fondue.
 

[Obrazek: 491eee650842772b.jpg][Obrazek: 71cc892d6e4d0a06.jpg]

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin