Oliwki i Oliwa z oliwek.docx

(68 KB) Pobierz

Oliwki i Oliwa z oliwek

Oliwki


Oliwki, tak często podawane na przyjęciach koktajlowych na ogól, dryluje się i nadziewa mechanicznie. Nadzienie z pimiento- czerwonej papryki jest rodzajem pasty otrzymanej przez zmieszanie pimiento z substancja zelująca.
Z leżących  oliwek  na taśmie , usuwane sa pestki a w ich miejsce inne urządzenie wstrzykuje  pastę pimiento.
Pestki miele się i używa do  produkcji pokarmu dla zwierząt lub oleju gorszej jakości.
Oliwki z anchois , wędzonym łososiem, siekanymi migdałami, czy orzechami, są drylowane ręcznie za pomocą specjalnej łyżeczki i także ręcznie nadziewane.
Maszyna do nadziewania oliwek przerabia 1800szt na minutę, gdzie w tym czasie można nabić tylko 18 szt.
Oliwki uprawia się w rejonie śródziemnomorskim w Peru, Chile, Kalifornii, Kanadzie.
Zielone są twardsze i lepiej nadają się do nadziewania, to po prostu owoce jeszcze nie dojrzale.

Przed procesem nadziewania oliwki  moczy się w roztworze sody kaustycznej, która usuwa z nich gorycz. Potem płucze się je w wodzie i przekłada do solanki  z dodatkiem kwasu mlekowego, aby zneutralizować  odczyn zasadowy. Podczas moczenia zachodzi fermentacja, rozwijają się nieszkodliwe bakterie i drożdże , nadając oliwkom charakterystyczny smak.

[Obrazek: b9cfae17e5016077.gif]    [Obrazek: 356efa520d688d06.gif]  [Obrazek: 62dc7987307d9971.gif]

Oliwa z oliwek w pielęgnacji urody


Wszyscy wiemy, ze oliwa z oliwek jest doskonałym i zdrowym składnikiem potraw, lecz do czego jeszcze możemy ja wykorzystać? Oliwa z oliwek jest, jak się okazuje, również jednym z głównych składników wielu kosmetyków, jakie można znaleźć na pólkach sklepowych. Przekonajcie się sami, w jaki sposób niewielkim kosztem można przyrządzić na jej bazie wykwintne koktajle dla skóry.

1. Nałożoną na noc mieszanka 1/2 filiżanki oliwy z oliwek, 1/4 filiżanki octu winnego i 1/4 filiżanki wody noc sprawi, ze rano twoja skóra nabierze promiennego blasku. Oliwa z oliwek zmiękczy i nawilży cerę, a odrobina octu rozjaśni przebarwienia, usunie bakterie i martwe komórki skóry. Przed zastosowaniem przemyj twarz woda.

2. Jeśli masz sucha skórę, oliwa z oliwek jest o wiele skuteczniejsza od mleczka do zmywania makijażu.

3. Jeśli twoja skóra potrzebuje peelingu, zwilż twarz woda, a następnie wmasuj w nią oliwę z oliwek. Przygotuj pól łyżeczki cukru i oczyść nim skórę, a następnie zmyj ciepłą, wilgotna chusteczka.

4. Wmasuj oliwę z oliwek w stopy i nałóż czyste białe bawełniane skarpetki. Ta kuracja pozwoli zmiękczyć skórę na stopach. Poza tym, wchłania się lepiej niż oliwka dla dzieci.

5. Wydaje się, ze kiedy nalewamy oliwę, zawsze ucieknie nam jakaś kropelka. Zetrzyj ja dłonią i wmasuj w skore łokci. Z pewnością docenisz jej doskonale właściwości zmiękczające.

6. Dodaj odrobinę oliwy z oliwek do kąpieli. Dwie lub trzy łyżki stołowe potrafią zdziałać cuda.

7. Wmasuj odrobinę oliwy z oliwek we włosy. Nie tylko wspaniale je odżywi, lecz także sprawi, ze włosy przestana się elektryzować. Nałóż krople oliwy na dłonie i wmasuj w suche włosy.

To tylko kilka z wielu kreatywnych zastosowań oliwy z oliwek w pielęgnacji urody. Oliwa z oliwek nie jest droga, a może okazać się o wiele skuteczniejsza niż większość produktów, które są dostępne w sklepach. Baw się dobrze i puść wodze fantazji! OLIWA Z OLIWEK

Przez Homera zwana "złotym płynem", przez starożytnych atletów używana do namaszczania ciała, posiadała właściwości nie tylko lecznicze, ale i magiczne. Drzewo była symbolem dobrobytu i pokoju. Mimo upływu wieków nadal jest bardzo ceniona, jednak głównie z powodu swojego dobroczynnego wpływu na organizm ludzki. Może warto coś więcej na ten temat się dowiedzieć?


HISTORIA

Drzewa oliwne uprawiano już w czasach starożytnych, oliwki pierwsze uprawy powstały we wschodniej części regionu Śródziemnomorskiego, a w latach 5000-1400 r. p.n.e. uprawy rozprzestrzeniły się na obszarze od Krety po Syrię, Palestynę i Izrael. Do roku 1500 p.n.e. największymi producentami oliwy byli Grecy, którzy na podbitych obszarach zakładali plantacje oliwek (jeśli warunki klimatyczne im sprzyjały). Według pewnej legendy greckiej, miasto Ateny zostało tak nazwane na cześć bogini Ateny, której prezent — drzewo oliwne posadzone na Akropolu — bardziej spodobał się starożytnym mieszkańcom owego miasta niż podarunek Posejdona. W Biblii czytamy, iż synogarlica przyniosła Noemu gałązkę drzewa oliwnego jako znak, iż woda ustąpiła.

Grecy założyli uprawy w południowych Włoszech i Afryce Północnej, Rzymianie zaś — w Prowansji i na Półwyspie Iberyjskim. Pliniusz pisał, iż Włosi produkowali bardzo dobrą, najlepszą w regionie Śródziemnomorskim, oliwę sprzedawaną po rozsądnych cenach.

Wielce ceniono oliwne drzewa w Izraelu — król David zatrudniał strażników do ich ochrony. Z kolei w Grecji za ścięcie drzewa groziła kara śmierci lub wygnania.

Rozszerzeniu upraw sprzyjały wyprawy morskie — również w Ameryce istniały sprzyjające warunki klimatyczne dla drzew oliwnych: powstały plantacje w Kalifornii, Meksyku, Peru, Chile i Argentynie.

Obecnie produkuje się na świecie ok. 460 mln galonów (ok. 1,742 mln l) oliwy z oliwek rocznie, z czego 30% produkują Hiszpanie, 24% Włosi. Pozostali producenci to: Grecja, Francja, Tunezja, Maroko, Turcja, Portugalia, Chiny, Chile, Peru, Brazylia, Meksyk, Angola, RPA, Urugwaj, Afganistan, Australia i USA.

OLIWKI

Oliwki rosną na wiecznie zielonych drzewach, osiągających oliwki wysokość 10-20 m. Drzewo rośnie powoli, zaczyna owocować po ok. 10 latach, ale za to może żyć aż 2000 lat! Rośnie na ubogich i suchych glebach (nie lubi gruntów podmokłych, aczkolwiek odpowiednie nawadnianie przynosi efekt w postaci większej ilości owoców), przyzwyczajone do ciepłego klimatu. Drzewa mają swoje korzenie dość płytko pod ziemią, stąd zagrożeniem dla nich są silne wiatry. Plantatorzy często sadzą różne rodzaje drzew oliwnych, bowiem z wymieszanych owoców otrzymuje się ciekawe kompozycje smakowe. Na jednym akrze sadzi się zazwyczaj 100-200 drzew.

Drzewa zakwitają na początku maja, a zbiór owoców zaczyna się pod koniec września - oliwki są wówczas zielone, gorzkie w smaku i szybko się psują, a kończy w lutym, kiedy oliwki są już dojrzałe i mają ciemną granatową lub czarną skórkę.

Z wyglądu przypominają małe, 2-3 centymetrowe śliwki, o kształcie kuli lub elipsy. Oliwki zawierają ok. 40-60% cennego tłuszczu. Dlatego też są przede wszystkim przerabiane (wraz z pestką) na oliwę. Tylko ok. 10% zebranych oliwek przeznacza się bezpośrednio do zjedzenia. Są bogate w związki mineralne — przede wszystkim fosfor, potas i żelazo, a także witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz witaminę C i E. Należą do owoców wyjątkowo wysokokalorycznych, 100 g zawiera ok. 150 kcal (zależy to oczywiście jeszcze od gatunku oliwek). Jedna mała (ok. 3 g) oliwka to 3-4 kcal.

PRODUKCJA

Oliwa jest produkowana z soku oliwek uzyskiwanego w procesie mechanicznej "obróbki" surowca. Wykorzystywane są oliwki zielone (niedojrzałe) - czarna barwa oznacza owoc dojrzały, czyli z czasem oliwka zielona zmienia kolor na czarny. Zbiory oliwek rozpoczynają się między końcem października a początkiem grudnia. Z oliwek zebranych później można uzyskać więcej oliwy o łagodniejszym smaku. Najlepszą oliwę uzyskuję się z oliwek, które w 1/3 mają czarną barwę (połowa listopada-początek grudnia). Mimo prób mechanizacji zbiorów stwierdzono, iż najlepszą oliwę uzyskuje się z oliwek zbieranych ręcznie.

Ponieważ oliwki nie mogą długo czekać na przetworzenie, wkrótce po zebraniu są przebierane i myte, a potem miażdżone, kruszone lub mielone. Następnie rozkłada się uzyskaną masę i ugniata specjalnymi prasami, wyciskając w ten sposób sok. Kolejny etap to usunięcie wody i zanieczyszczeń.

Cały proces trwa ok. 1 godziny, z 0,5 tony oliwek uzyskuje się 15 galonów (ok. 57 l) oliwy extra virgine.

Na koniec pozostaje przelanie oliwy do butelek.

JAKOŚĆ

Jakość oliwy zależy od wielu czynników. Są to m.in.:
jakość owocu, jego dojrzałość i zróżnicowanie w chwili zbiorów
czas, jaki mija między zebraniem owocu, a jego przetworzeniem — oliwki bardzo szybko się psują, jeśli przechowywane są w złych warunkach lub dłużej niż 48 h
szybkość i prawidłowość (dot. np. temperatur — temperatura podczas wyciskania soków z oliwek nie może przekraczać 35°C, w przeciwnym bowiem wypadku obniża się jakość uzyskanej oliwy) procesu przetwórstwa
warunki przechowywania oliwy — powinna być trzymana w miejscu ciemnym, suchym i o stałej pokojowej temperaturze

Najlepsza jest oliwa określana jako "extra virgin", jednak w sklepach często pod taką nazwą sprzedawana jest oliwa, która ledwo co spełnia stawiane wymagania. Kryteria, jakie ma ona spełniać określa International Olive Oil Council, której członkami są wszystkie kraje produkujące oliwę, z wyjątkiem USA. Oceny dokonuje grupa ekspertów — aby oliwa zyskała miano tej najlepszej musi uzyskać co najmniej 6,5 punktu w 9. punktowej skali.

Jak poznać tę najlepszą?
najlepsze właściwości oliwy ujawniają się, kiedy ma ona temp. 28-30°C, dlatego też dobrze jest rozgrzać naczynie, w którym będzie znajdować się testowana oliwa
zacznijmy od powąchania oliwy — powinniśmy czuć woń oliwek czasami z lekką nutą jabłek; powąchajmy jeszcze raz, by utwierdzić się w przekonaniu lub zmienić zdanie. Jednak najważniejsze jest to pierwsze wrażenie
nie należy brać pod uwagę koloru, bowiem ten można dość łatwo zmienić — wystarczy z oliwkami zbieranymi w późniejszych okresach zmieszać liście, a wówczas oliwa nabierze zielonkawej (charakterystycznego dla oliwek zbieranych najwcześniej, z których uzyskuje się najlepszą oliwę) barwy. Jeśli jednak żadne zabiegi w celu zmiany koloru nie były czynione, to oliwa z czarnych oliwek będzie miała żółtawy kolor, a oliwa z zielonych oliwek bardziej zielony. Eksperci oceniający oliwę używają nieprzezroczystych naczyń do jej przechowywania, by nie kierować się kolorem
dobrze jest spróbować oliwy — o dobrej jakości świadczy wyczuwanie w smaku oliwek, czasami lekkiego posmaku jabłek*. Jeśli natomiast smak jest bardziej "metaliczny" może to świadczyć, iż oliwa jest zjełczała. Nie powinniśmy wyczuwać słodyczy, bowiem oliwki są raczej gorzkie, cierpkie w smaku
podczas próbowania oliwa dobrej jakości nie będzie za długo przylegała do podniebienia, natomiast słabszej jakości pozostawi uczucie "lizania farby"
dla wcześnie zbieranych oliwek charakterystyczny jest lekko pieprzny posmak — jeśli wyczuwamy go, to znaczy, że mamy do czynienia z dobrą oliwą
przy zakupie należy kierować się też zastosowaniem oliwy — jeśli będziemy używać jej do smażenia, możemy kupić trochę niższej jakości

O niższej jakości oliwy świadczą:
wyczuwanie stęchlizny
zjełczały albo "metaliczny" posmak
mętny osad na dnie

* eksperci określają smak także jako: migdałowy, ostry, słodki, mydlany, stary, gorzki, skoszonej trawy, słaby, zwietrzały, łagodny, ziemisty, pieprzny

ZASTOSOWANIE

Oliwa z oliwek jest przede wszystkim wspaniałym dodatkiem do sałatek, dań z makaronem, ryżem, a także z owocami morza. Można używać jej także do pieczenia i smażenia jako substytut masła i margaryny. Wykorzystywana jest także do produkcji detergentów, ale skupmy się bardziej na kulinarnych zastosowaniach oliwy :-)

Smażenie
Jeśli chcemy użyć oliwy z oliwek do smażenia, należy pamiętać o używaniu umiarkowanej temperatury smażenia (nie używać dużego ognia, odpada też głębokie smażenie), bowiem oliwa ta pali się w niższych niż inne oleje temperaturach (ma niższą temperaturę dymienia — wynosi ona 225°C). Jeśli zamierzamy użyć oliwy ponownie, należy po usmażeniu natychmiast odsączyć ją od reszty jedzenia i usunąć jego pozostałości, które mogą przyspieszyć proces utraty jakości. Oliwę możemy wykorzystywać ponownie do smażenia najwyżej 4-5 razy (zapachu smażenia pozbędziemy się wrzucając do oliwy świeży korzeń pietruszki lub dodając kilka kropli soku z cytryny). Najlepszą do smażenia będzie zwyczajna oliwa z oliwek — olive oil (patrz [rodzaje]), używanie lepszych rodzajów to raczej marnotrawstwo tak wspaniałej oliwy. Należy umiarkowanie używać oliwy do smażenia, bowiem w wysokiej temperaturze traci ona swoje cenne właściwości. Na dodatek powstają wówczas związki szkodliwe dla serca, które w działaniu przypominają nasycone tłuszcze zwierzęce. Jednakże przy stosowaniu oliwy z oliwek powstanie tych związków jest mniej prawdopodobne niż gdy stosujemy inne oleje roślinne.

Obecnie w sprzedaży znajdują się również oliwy aromatyzowane ziołami, przeznaczone do potraw mięsnych (oliwa z dodatkiem np. rozmarynu, liścia laurowego, czosnku i pieprzu), potraw z ryb (oliwa z dodatkiem np. nasion kopru) lub pizzy (oliwa z dodatkiem np. papryczki chili i oregano). Jednak często jest to oliwa niższej jakości, której smak zmienia się właśnie za pomocą ziół. Olej z rekina i spirulina


Rekiny nigdy nie śpią, nie odpoczywają i nie chorują na raka? Badacze życia środowiska morskiego nazywają je doskonałymi żywymi mechanizmami. Zwierzęta te już od 400 milionów lat istnieją na Ziemi w niezmienionej formie. Jest ich ponad 200 gatunków i wyróżniają się tym, że jako jedyne pośród wszystkich stworzeń żyjących na kuli ziemskiej nie chorują na nowotwory oraz choroby zwyrodnieniowe!

Bardzo mocny i skuteczny system immunologiczny rekinów zasługuje na szczególną uwagę. Ich rany szybko się goją i prawie nigdy nie ulegają zakażeniom. Rekiny są długowieczne, dożywają około 100 lat i są zaliczane przez naukowców do najdłużej żyjących stworzeń oceanicznych głębin.
W czym tkwi fenomen zadziwiającej odporności i długowieczności tych zwierząt? Odpowiedź kryje się w niezwykłych możliwościach wątroby rekinów, która produkuje unikalne alkiloglicerole (AKG), skwalen i witaminę A.
Naukowcy już od dawna jednomyślnie twierdzą, że związki zawarte w organizmach zamieszkujących głębiny, są nie tylko dla nas bardzo zdrowe, ale i niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Tymczasem spożycie owoców morza, w tym ryb morskich przez przeciętnego Polaka jest bardzo niskie.
Jak więc skutecznie dbać o zdrowie i dostarczać organizmowi witamin i minerałów zawartych w rybach? Świetnym uzupełnieniem diety w cenne składniki pochodzące ze słonych wód będzie preparat IMMUNVIT.
IMMUNVIT to suplement diety w postaci kapsułek. Ma unikalny skład. Jako jedyny produkt na rynku wykorzystuje efekt synergii oleju z wątroby rekina oraz spirulinę.
Dzięki zawartości spiruliny, która posiada silne właściwości antyoksydacyjne, Immunvit wspomaga naturalną odporność organizmu. Oczyszcza go i spowalnia procesy starzenia. Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
ImmunVit:Olej z rekina i spirulina

* Wspomaga naturalną odporność organizmu,

* Posiada właściwości antyoksydacyjne,

* Spowalnia procesy starzenia,

* Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.


Immunvit to bogactwo bardzo ważnych dla organizmu i cennych składników:
AKG (alkiloglicerole) zawarte w oleju z wątroby rekina wpływają na poprawę systemu odpornościowego, zapobiegają infekcjom wirusowym i bakteryjnym, przyśpieszają gojenie się ran.

Zapobiegają powstawaniu zmian nowotworowych, stymulują wytwarzanie czerwonych i białych krwinek. Ponadto łagodzą reakcje alergiczne, zmniejszają niekorzystne objawy astmy oskrzelowej oraz skutecznie neutralizują aktywność wolnych rodników uważanych za jedną z głównych przyczyn procesu starzenia się.


Skwalen, podobnie jak AKG, wspomaga pracę komórek odpornościowych oraz przyśpiesza procesy regeneracji. Dostarczony do organizmu człowieka pełni bardzo wiele ważnych funkcji w prewencji schorzeń. W licznych doświadczeniach wykazano jego zdolności do obniżania poziomu cholesterol we krwi, a co za tym idzie obniżenia ryzyka chorób układu krążenia.
Spirulina ze względu na swoje właściwości leczniczo-odżywcze potocznie nazywana jest zielonym złotem. Ma ona silne właściwości antyoksydacyjne dzięki którym wspomaga system odpornościowy, oczyszcza organizm i spowalnia procesy starzenia się.

Oprócz tego obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Zawiera aż 60% pełnowartościowego białka. Spirulina jest bogatym źródłem bardzo ważnego dla organizmu kwasu gamma linolenowego GLM. Zawiera także znaczne ilości beta karotenu oraz witaminy B12. Ponadto spirulina bogata jest w witaminy: A, C, E, B1, B2, B6, B12 i minerały: wapń, chrom, miedź, żelazo, magnez. Ma silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym wspomaga odporność. Według testów przeprowadzonych w krajowym Centrum Badania Preparatów Naturalnych Uniwersytetu Missisipi- wzmacnia odporność organizmu 40 razy skuteczniej niż popularna echinacea i 20 razy skuteczniej niż aloes.

Spirulina to również bardzo silny antyoksydant. Jej składniki przyczyniają się do wzmocnienia, oczyszczenia i zwiększenia wydolności organizmu.

Regularne stosowanie preparatu IMMUNVIT może przynieść znaczne korzyści dla organizmu, głównie poprzez wzmocnienie naszego systemu odpornościowego. Zmniejszenie ryzyka infekcji jest szczególnie ważne w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym, w którym zazwyczaj nasza naturalna odporność ulega osłabieniu.
Zalecane spożycie: Dorośli 1-2 kap. dwa do trzech razy dziennie, dzieci pow. 3 roku życia 1-2 kap. dziennie.



„W latach 1970-1971 prowadzone były przez Dyeberga i współpracowników badania ludów zamieszkujących najzimniejsze obszary naszego globu. Głównym pożywieniem Eskimosów były ryby morskie. Ich wysokie spożycie przyczyniało się do niezwykłej odporności na choroby oraz niskiego poziomu złego cholesterolu we krwi i małą częstotliwością występowania choroby wieńcowej”.

Prowadzone doświadczenia naukowe jednoznacznie pokazują pozytywny wpływ samego oleju z wątroby rekina, wszystkich jego składników na stymulację układu odpornościowego oraz poprawę profilu lipidowego krwi, zarówno u zwierząt, jak i człowieka”. Badania naukowców jednoznacznie więc potwierdziły, że związki zawarte w wątrobie rekina mogą niemal w identyczny sposób oddziaływać na organizm człowieka!

Olej z wątroby niektórych ryb stosowano już około 3000 lat temu jako lek przeciw różnym schorzeniom, w średniowieczu do leczenia krzywicy. Obecnie stanowią nadal bogate źródło witamin A i D oraz substancji immunostymulujących.

Wątroba rekina stanowi ok. 20% masy ryby ważącej do kilkunastu kilogramów i zawiera od 75-90% oleju. Olej ten zawiera 41-73% skwalenu”. Każda cząsteczka tego związku może wiązać aż 10 cząsteczek tlenu, dzięki czemu rekin jest w stanie schodzić na znaczne głębokości, niedostępne dla innych organizmów, gdzie stężenie tlenu w wodzie jest bardzo niskie”.

 

 

 

 

Oliwa zapewnia młodość


Sławna aktorka Sophia Loren podobno zawdzięcza swoją nieprzemijająca urodę kąpielom w oliwie.
Niewątpliwie oliwa ma same zalety: wspaniale natłuszcza i nawilża skórę, a dzięki witaminie E - naturalnemu antyoksydantowi, chroni ją również przed działaniem szkodliwych wolnych rodników.
Możemy wypróbować jej działanie robiąc okłady na szyję czy twarz, a więc miejsca szczególnie narażone na starzenie się skóry. Korzystne działanie dla naszych paznokci i rąk mają też kąpiele w wodzie z dodatkiem oliwki.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin