Ciasta i Desery.docx

(296 KB) Pobierz

Ciasta i Desery

Ślimak Elegancki

 



Placek orzechowy: 4 jaja, 10 dag orzechów mielonych, 2 łyżki mąki, 5 dag cukru
( puder), pół łyżeczki proszku do pieczenia.
Ubić jak biszkopt, dodać cukier, orzechy, mąkę. Upiec.

Dwie rolady: 6 jaj, 6 łyżek cukru (puder), 6 łyżek orzechów włoskich mielonych
(10 dag), 4 łyżki mąki, pół łyżeczki proszku do pieczenia.
Ubić j. w. Upiec 2 placki na rolady.

Krem do rolad: 4 jaja ubić ze szklanką cukru, dodać łyżkę mąki pszennej i łyżkę mąki
ziemniaczanej. Osobno zagotować szklankę mleka z wanilią i połączyć
z ubitymi jajkami. Ugotować budyń. Po ostudzeniu dodać 1,5 kostki
masła i zmiksować. Dodać spirytus (do smaku).

Rolady posmarować i w środek włożyć powidła śliwkowe, krem i zwinąć. Placek posmarować kremem. Na placku rozłożyć rolady wzdłuż dłuższych boków placka. Przez środek placka, między roladami ułożyć w dwóch rzędach brzoskwinie z syropu ( lub dowolne owoce).
Między brzoskwiniami posypać rodzynki. Rozpuścić dwie galaretki brzoskwiniowe w połowie ilości wody. Zalać brzoskwinie tężejącą galaretką (boki placka zastawić papierem). Resztą kremu posmarować rolady. Po środku rolady posypać grubo siekane orzechy. Kroić plastry przez środek placka. Udekorować po przekrojeniu dwoma małymi słonymi paluszkami.

 

 

 

Ciasta i Desery

Śmietankowo-budyniowa pokusa



Składniki:
Biszkopt:
4 jajka
½ szklanki cukru
½ szklanki mąki pszennej
1 łyżka kakao
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Poncz:
ok. 1/3 szklanki przegotowanej zimnej wody
kilka kropel aromatu śmietankowego
Masa budyniowa:
3 szklanki mleka
20 dag masła
cukier waniliowy
2 budynie karmelowe
Masa śmietankowa:
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
1/3 szklanki gorącej wody
2 łyżki żelatyny
¾ litra śmietany 30%
ok. 6 łyżek cukru pudru
Do dekoracji:
5 dag gorzkiej czekolady

Sposób wykonania:
Białka ubić na sztywną pianę. Dodać cukier i dalej ubijać, aż piana będzie sztywna i gładka. Następnie dodać żółtka i ubijać dalej. Mąkę pszenną wymieszać z kakao, proszkiem do pieczenia i wsypać do ubitych jajek. Delikatnie wymieszać i wylać ciasto na wysmarowaną tłuszczem prostokątną formę o wymiarach 25 na 36 cm. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 25 minut w temperaturze 180 °C. Po upieczeniu biszkopt ostudzić i nasączyć ponczem (wodę wymieszać z aromatem śmietankowym).


2 szklanki mleka wlać do garnka, dodać masło, cukier waniliowy i wszystko razem zagotować. W pozostałym mleku rozpuścić budynie karmelowe i wlać do gotującego się mleka. Chwilkę pogotować na małym ogniu. Gorącą masę budyniową wylać na upieczony i ostudzony biszkopt. Ciasto odstawić do wystudzenia.

Kawę rozpuszczalną zalać 1/3 szklanki gorącą wodą i wymieszać. Następnie wsypać i rozpuścić żelatynę. Ostudzić. Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem pudrem. Na sam koniec dodać ostudzoną żelatynę z kawą i delikatnie wymieszać. Masę śmietankową wyłożyć na ostudzoną już masę budyniową. Na wierzch ciasta zetrzeć na tarce o dużych oczkach gorzką czekoladę.
 

[Obrazek: tegq7.jpg]

 

 

 

 

 

 

 

 

Placek ulubiony

 


Do wiśni, śliwek, jagód, truskawek - praktycznie baza do wszystkich owoców.
13/4 szklanki maki
12 dkg masła
4 jajka
3/4 szklanki cukru
1/2 proszku
4 łyżki mleka
3/4 kg owoców.



Masło z cukrem utrzeć, wsypywać po 1 łyżce mąkę z proszkiem. Dodawać po 1 żółtku - powoli dolewać mleka stale ucierając. Pod koniec dać pianę. Wylać do formy posypanej tarta bułka (uprzednio posmarowanej masłem.) Na wierzchu układać owoce. Piec ok.40 min w temp. 180 - 200 st.C. Po upieczeniu posypać cukrem -pudrem.
Uwaga! Jeśli nie chce się by owoce całkiem opadły na spod należy chwile samo ciasto podpiec w piekarniku.

Ciasto zawsze się udaje i nadaje dla początkujących

[Obrazek: podusiayt0.jpg]

 

 

 

Dwa przepisy od Basi z N

 

Rafaelo


Dwie i pól szklanki mleka zagotować z 3/4 szklanki cukru,
w międzyczasie w połowię szklanki zimnego mleka rozpuścić cukier waniliowy,3 żółtka,3 łyżki maki ziemniaczanej i 3 pszennej - dobrze wymieszać i wszystko to wlać do tamtego mleka jak się będzie gotowało, wszystko mieszać na małym ogniu aż zgęstnieje na budyń, tak żeby się kluski nie porobiły.
Przestudzić budyń, dodać dużo wiórków kokosowych i kostkę masła, miksować.
Przekładać:
herbatniki,masa,herbatniki,masa, posypać kakao lub startą czekoladę lub czym kto lubi.
Do masy dałam jeszcze przed miksowaniem z masłem odrobinę rumu bezalkoholowego.

[Obrazek: d4253ccc48f683fa.gif]

 

Serniczek - puszek

 

- 8 dużych jaj
- 80 dag sera białego tłustego
- 3/4 szklanki cukru
- budyń waniliowy
- cukier waniliowy
- 1/2 kostki masła
- 1 jogurt naturalny Bakoma (maly)
- rodzynki

Wszystko wrzucam do malaksera (OPRÓCZ BIAŁEK i rodzynek!!!), potem do tej masy dodaje rodzynki wcześniej wymoczone we wrzątku (żeby zwiększyły objętość) i obsypane maka żeby nie przelatywały na spód ciasta. Na koniec ubijam na sztywno białka i dodaje do reszty (delikatnie mieszam ręką do samego spodu). Przelewam na tortownice (średnica 25 cm) wyłożoną sreberkiem i do pieca. Piekę w temp. 180 około 40 minut - z tym pieczeniem to różnie jest, do póki góra nie będzie ładnie upieczona

Smacznego

 

 

 

 

Ciasta - Porady



Jeżeli podczas przyrządzania ciasto okaże się za gęste, można dodać mleka.
W trakcie zagniatania ciasta na stolnicy wyrobi się ono prędzej, gdy je będziemy ugniatać palcami, zawijać od czasu do czasu od brzegów do środka.
Podczas przygotowania ciasta drożdżowego należy je zostawić na okres około godziny w temperaturze 22-25 st. C w miejscu bez przeciągów, w celu wyrośnięcia.
Podczas pieczenia ciast drożdżowych nie należy ich przesuwać ani nimi wstrząsać, bowiem łatwo opadają i tworzy się z nich zakalec.

Należy pamiętać, ze w przypadku sporządzania ciasta drożdżowego dodatek tłuszczu i cukru w ilości 10 proc. w stosunku do ilości maki wpływa dodatnio nie tylko na fizyczne jego właściwości, ale również przyspiesza rozwój drożdży w czasie fermentacji.
Jeżeli ciasto drożdżowe dostatecznie już nam wyrosło, a nie możemy go piec natychmiast /np. zajęty jeszcze piekarnik innym ciastem/ przykrywamy je zwilżonym papierem pergaminowym.

Podczas pieczenia należy unikać otwierania piekarnika, zwłaszcza na początku, aby ciasto nie opadło.
Kwaśnego mleka nie należy używać do rozrabiania drożdży ani do tych ciast, do których musi być dodany płyn ogrzany.
Pamiętaj, ze szczypta soli w niektórych potrawach słodkich, jak np. ciasto drożdżowe lub sernik, wybitnie podnosi ich smak.
Aby paczki nie wchłaniały nadmiernie tłuszczu, w czasie ich smażenia należy dodać do ciasta półtorej łyżki spirytusu na kilogram maki.
Ciasta na proszku należy początkowo piec /ok. 30 min/ w piekarniku słabo ogrzanym, a potem - silniej, gdyż ciasto takie wyrasta dopiero w piekarniku.
Przy pieczeniu ciast kruchych i francuskich nie natłuszczą się w ogóle form, wystarczy je lekko oprószyć mąką.

[Obrazek: aa0a89f4a7176bea.jpg]

 

 

 

 

 

Desery


MELBA
polówki brzoskwiń ugotowane w syropie z dodatkiem wanilii, ostudzone i ułożone w pucharkach na grubej warstwie lodów śmietankowo-waniliowych i pokryte galaretka malinowa

SORBET
zmiksowane i zamrożone owoce

PLOMBIERA
śmietankowe lody z owocami kandyzowanymi zamrożone w specjalnej formie

PARFAIT
zamrożone, utarte żółtka z cukrem z dodatkiem piany, śmietany kremówki, żelatyny i owocami kandyzowanymi.

Pyszne desery lodowe można przygotować również w domu.
UWAGA: lody przygotowane w domu należy zjeść w ciągu 2 dni.
- W trakcie sporządzania kisieli owocowych należy używać garnków emaliowanych, narzędzi nierdzewnych, drewnianych i szklanych.
- Ciasta i desery zyskują na smaku, jeśli dodamy do nich otartą skórkę z cytryny.
- Galaretkę z owoców trzeba podawać tego samego dnia.
- Aby otrzymać krem śmietankowy o ścisłej konsystencji, cześć maki pszennej można zastąpić maka ziemniaczana.
- Krem śmietankowy do babeczek po sporządzeniu ochładza się w temp. około 20 st. C, po czym napełnia się nim babeczki.
- Użycie do produkcji kremu nie przesianego cukru pudru powoduje występowanie w nim grudek. Zastosowanie natomiast gruboziarnistego cukru lub pomady pogarsza strukturę kremu.
- Bita śmietana jest wyrobem nietrwałym Po sporządzeniu powinna być użytą do dalszej produkcji. Wyroby, do których produkcji użyto krem z bitej śmietany należy przechowywać w temp. około 6 st. C nie dłużej niż 6 godzin.
- Dobierając deser do innych potraw, należy kierować się przede wszystkim wartością odżywcze, zwracając jednocześnie uwagę na jego smak, aromat i kolor.
- Do potraw mdłych najlepszy będzie deser kwaskowaty, potrawy o zdecydowanym smaku dobrze jest łączyć z deserami o smaku łagodnym.
- Aby budynie i galarety łatwo i bez uszkodzeń dały się włożyć z formy, należy przedtem zanurzyć formę na chwile w gorącej wodzie lub przetrzeć gorącą ściereczką.
- Charakterystyczna dla musów konsystencje uzyskuje się dzięki dodaniu sztywno ubitej piany z białek lub zmieszania z rozpuszczona w wodzie i zagotowana żelatyną.
- W celu uzyskania prawidłowej konsystencji kisielu stosuje się 4-5 płaskich łyżek maki ziemniaczanej na litr płynu.
- Jeżeli przyrządza się kisiel z naturalnego soku owocowego, najlepiej jest zagotować make z częścią /1/22/3/ płynu /woda/, odstawić i szybko mieszając dodawać przetarte surowe owoce lub sok z surowych owoców.

[Obrazek: 2d118acc722c5780.jpg]


- W celu przygotowania ciekawych w smaku odżywczych deserów w postaci kisieli mlecznych, dodaje się do soków owocowych surowe żółtka jaj.
- Zmiana barwy kremu z jasnożółtej na zielonkawa może nastąpić wówczas, gdy po ugotowaniu w czasie ochładzania przetrzymywany był on gruba warstwa w naczyniu lub gdy proces gotowania kremu przebiegał zbyt długo w niskiej temperaturze. Stad tez wskazane jest, aby w celu ochłodzenia kremy te rozlewać w warstwy o grubości 2-3 cm.


- Aby otrzymać mus z mrożonych truskawek, nie trzeba ich najpierw rozmrażać - wystarczy zmiksować truskawki w kilka minut po wyjęciu z zamrażalnika.

[Obrazek: 21e17a277e193e3e.jpg]

 

 

 

 

Lody


Najlepsze lody powstaną, gdy dodamy do mleka śmietany. Tłuszcz zawarty w śmietanie zapobiegnie wytracaniu się kryształków zamarzniętej wody. Takie lody będą puszyste i gładkie. Mleko nie może być kwaśne!
Jeżeli używamy mleka sproszkowanego, 10 dag proszku rozprowadzamy w 100 ml przegotowanej wody. Jaja z cukrem ucieramy bardzo dokładnie. Masa musi być naprawdę puszysta, bo w przeciwnym razie lody będą twarde.
Podczas dodawania mleka, cały czas mieszamy masę. Naczynie możemy postawić na parze /w drugim naczyniu, w którym gotuje się woda/. Jeżeli mimo naszych wysiłków powstaną grudki, ciepła masę przecedzamy przez sito. Najszybciej lody zamarzną w naczyniach plastykowych i metalowych. Naczynia należy schłodzić. Pojemniki napełniamy do wysokości dwóch trzecich i szczelnie przykrywamy /lody wchłaniają wszystkie zapachy/. Masy nie wkładajmy od razu do zamrażalnika, bo lody "opadną".

Musimy ja najpierw ochłodzić /dwie godziny w temperaturze pokojowej/. Podczas zamrażania zajrzyjmy do lodówki. Gdy twardnieją boki, a środek pozostaje miękki - trzeba masę wymieszać. Dobre lody nie mogą być wodniste, zbyt szybko się roztapiać, ale tez nie powinny być "twarde" i mieć grudek. Lody to zamrożona mieszanina mleka, jajek i cukru. O smaku i aromacie lodów decydują dodatki.

[Obrazek: 8ffc85fe7b3df979.jpg]

 

 

 

 

SNIKERS

5 paczek zwykłych herbatników
1 paczka (duża ) krakersów
1 mleko skondensowane słodzone (gotować 3 godz. Na bardzo małym ogniu i ostudzić)
0,5 litra śmietany (łaciata) 30 % + 2 śmietan fixy ubić samą śmietanę później dodać śmietan fixy
½ czekolady mlecznej

KREM
2 ½ szk. Mleka
¾ szk cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
1 duży budyń waniliowy lub śmietankowy na ¾ litra
1 margaryna Kasia
3 łyżki cukru pudru
Ugotować budyń ( z 2 ½ szk mleka) i ostudzić
Margarynę utrzeć z cukrem + zimny budyń

Układać na blaszce warstwy:
1. Herbatniki
2. Krem budyniowy
3. Krakersy
4. Ugotowane mleko skondensowane
5. Herbatniki
6. Bita śmietana
7. Czekolada (zetrzeć na drobnych oczkach)

 

 

 

Ciasta i Desery

[Obrazek: 827223164da3e0e0.jpg]
Ciasto orzechowe:
5 jajek
1/2 szklanki cukru
10 dag maki pszennej
10 dag orzechów włoskich krojonych
1 łyżka bułki tartej
1 plaska łyżeczka proszku do pieczenia

Ciasto kakaowe:
6 jajek
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki maki pszennej
1/2 szklanki maki ziemniaczanej
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki oleju
1 masło
2 szklanki mleka w proszku
1 łyżka kakao
1/2 szklanki krojonych orzechów
Masa II
1,5 kostki masła
4 łyżki nutelli (duże)
2 łyżki spirytusu

Masa III
2 szklanki mleka
2 łyżki cukru, 2 cukry waniliowe
2 łyżki maki pszennej
2 łyżki maki ziemniaczanej
5 żółtek
1 masło
1 jogurt owocowy (np. winogronowy jogo-bella)
Ponadto: 3 wafle

Sposób wykonania:
Ciasto orzechowe:
Białka ubić na sztywną piane, dodawać cukier i żółtka, wsypać make z orzechami , bułka i proszkiem, wymieszać. Wlać do formy i upiec.
Ciasto kakaowe:
Białka ubić , dodać cukier i żółtka , wsypać mąki i kakao, wymieszać, dac 2 łyżki oleju, wymieszać, przelać do formy , upiec.
Obydwa placki po wystudzeniu przekroić ostrym nożem na pól, nasączyć ponczem z herbaty z cytryną.

Masa I:
Mleko, cukier i kakao zagotować, wystudzić. Masło utrzeć, dodawać stopniowo wystudzone mleko i wsypywać mleko w proszku, dać orzechy wymieszać.

Masa II:
Masło utrzeć , dodawać nutellę i spirytus.

MasaIII:
Jedną szklankę mleka zagotować z cukrem i cukrem waniliowym, w drugiej szklance mleka rozmieszać maki i żółtka, wlewać stopniowo na gotujące się mleko, pogotować chwile ciągle mieszając.
Wystudzić.
Masło utrzeć , dodawać stopniowo zimny budyń, na końcu stopniowo wlewać jogurt ciągle ocierając.
Wafle dopasować do wielkości placków, na dwa przełożenia.

Przełożenie:
Wafel - masa I - ciasto orzechowe - masa II - ciasto kakaowe - masa III - ciasto orzechowe - masa II - ciasto kakaowe - masa I - wafel, wierzch polać polewa.
Przed polaniem polewa wafle dobrze docisnąć , można przełożyć deseczka na jakiś czas, żeby nie odkleiły.

 

 

 

Ciasta i Desery

[Obrazek: ciasteczka_migdalowe.jpg]

SKŁADNIKI: 2 i pół filiżanki mąki, 1 filiżanka cukru, pół łyżeczki sody oczyszczonej, 1 filiżanka masła, 2 roztrzepane jajka, 1/8 łyżeczki soli, 1 łyżka aromatu migdałowego, 10 dag całych blanszowanych migdałów.

SPOSÓB WYKONANIA: Nagrzać piekarnik do 160 stopni. W mikserze mieszać mąkę, cukier, masło, sól oraz proszek do pieczenia do czasu aż zaczną się tworzyć małe kuleczki. Dodać jajka i aromat migdałowy. Wyrobić ciasto na posypanej mąką powierzchni. Za pomocą foremek wycinać ciastka o średnicy ok. 6 cm. Ułożyć na wysmarowanej tłuszczem blaszce do pieczenia ciastek. Na środku każdego ciasteczka położyć migdał. Piec 25 minut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciasta i Desery

[Obrazek: panna_cotta.jpg]

SKŁADNIKI: 250 ml śmietanki kremówki, 250 ml pełnego mleka, 100 g cukru pudru, 4 łyżeczki żelatyny, 1 łyżka rumu, 1 łyżka słodkiego białego wina, 1 laska wanilii.

SPOSÓB WYKONANIA: Żelatynę zalewamy zimną wodą, moczymy 10 minut. Podgrzewamy mleko, odstawiamy z ognia, rozpuszczamy w nim żelatynę. W drugim naczyniu mocno podgrzewamy śmietankę z cukrem pudrem i wanilią. Wyjmujemy wanilię i wlewamy do mleka z żelatyną. Dodajemy rum, wino i wlewamy do 4 foremek. Odstawiamy do ostygnięcia a następnie wkładamy do lodówki na co najmniej 4 godziny. Wstawiamy foremki na sekundę do gorącej wody i wykładamy krem na talerzyk, dekorujemy według własnych upodobań.

 

 

 

 

Ciasto proste i smaczne. Pomysł na truskawki, idealny na delikatny, letni podwieczorek.


SKŁADNIKI
Biszkopt:

- 5 dużych jaj
- 1/2 szklanki cukru
- 5 łyżek wody
- 1 łyżeczka proszki do pieczenia
- szklanka mąki pszennej (pełnoziarnistej lub zwykłej)

Nałożenie:

- ok. 0,5 kg truskawek całych lub pokrojonych (wedle uznania)
- litr śmietanki 30%
- 4 galaretki truskawkowe

SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA
Żółtka ubić z cukrem, dodać 5 łyżek wody i jeszcze chwilę ubijać. Wymieszać mąkę z proszkiem i po trochu dodawać do ciasta, cały czas mieszając. W osobnej misce ubić pianę z białek i delikatnie połączyć z ciastem. Piec w prostokątnej formie ok. 40 min w temp. 180 stopni.

Po upieczeniu ostudzić ciasto i wyłożyć na nie truskawki. W 3/4 szklanki wody rozpuścić galaretki i odstawić do wystudzenia. Ubić śmietankę i połączyć z rozpuszczoną i ostudzoną galaretką. Wyłożyć na truskawki i wstawić do lodówki, żeby stężało. Najlepsze na drugi dzień.

 

 

 

 

 

 

Gruszki i jabłka z kruchym cieście




ciasto:
40 g mąki
2 jajka
20 g masła
10 g cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia

owoce:
500 g jabłek
500 g gruszek
10 g cukru
sok z jednej limonki
Wszystkie składniki na ciasto zagniatamy i przygotowujemy z nich kruchy spód. Po zagnieceniu wstawiamy do lodówki na godzinę. Jabłka i gruszki myjemy, obieramy, usuwamy pestki i kroimy w grube plasterki. Owoce mieszamy z cukrem i skrapiamy sokiem z limonki.

Schłodzone ciasto dzielimy na trzy części - 2/3 rozwałkowujemy na stolnicy i przekładamy do tortownicy (23 cm) wyłożonej pergaminem. Wysypujemy całość owoców, rozwałkowujemy pozostałe ciasto i szczelnie przykrywamy nim owoce, zaginając brzegi ciasta. Pieczemy ok. 50 minut w temperaturze 200 C. Najlepiej smakuje podawane na ciepło z lodami lub sorbetem.

[Obrazek: 3eaaa1a2c9d57905.jpg]...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin