Bawimy się literami.doc

(24 KB) Pobierz

Bawimy się literami

Podczas zabaw w przedszkolu poznajemy głoski i litery, oraz uczymy się poprawnie je wymawiać i pokazywać w języku migowym. W czasie takich zajęć śpiewamy, rysujemy, tańczymy.

Podaję Państwu przykład, w jaki sposób bawiliśmy się z literą (głoską) "A" poprzez:

PIOSENKĘ

"Ale dama" to piosenka która wprowadziła dzieci w świat głoski i litery "A". Podczas zabaw każde dzieko przygladało się, jak wygladają artykulatory mowy (zobacz tutaj). Opisywało gdzie znajduje się język, co robią wargi i jak opuszcza się żuchwa. Każde z nich miało za zadanie poprawnie i dokładnie wypowiedzieć ją.Piosenka zwieńczyła wysiłki dzieci, które przy muzyce rozluźniają się i relaksują.

PRACĘ PLASTYCZNĄ

Ubieramy literkę w kolorową sukienkę- wykonujemy pracę plastyczną kredkami, kolorową wyklejanką, farbkami, lub wg własnego pomysłu. My, kolorowaliśmy kredkami paseczki. Podczas kolorowania zwracam szczególną uwagę na to, jak siedzimy, jak trzymamy kredkę, jak mocno przyciskamy nią na kartce. Dbam o to, by praca została w całości wykończona motywując dziecko pochwałami i oferując mu własną pomoc.

RUCH CAŁEGO CIAŁA

Pokazujemy całym ciałem literkę A- Zanim to zrobimy zadaję dzieciom pytanie:

- Co wam przypomina literka "A"? Do czego może być podobna? (góra, drabina, czapka skrzata, ząb...). Wyodrębniamy wszystkie części litery nazywając je we własny sposób (dwie kreseczki przytulające się głowami, półeczka w szafce...)

Zabawa twórcza, w której dziecko na podstawie obrazu graficznego litery stara się przedstawić ją używając do tego części własnego ciała. Na początku dzieciom może to sprawić trudność, ale gdy zrozumie istotę zabawy na kolejnych przykładach (literach), będzie bawiło się ze zdwojoną fantazją.

RUCHY KONTROLOWANE DŁONI

Litera "A" w języku migowym"- Tłumaczę dzieciom, co to jest język migowy, komu i do czego służy? Uwrażliwiam dzieci, że ludzie niesłyszący czytają także litery "z ust" i dlatego tak ważne jest, by dokładnie wymawiać każdą głoskę (literę). Pokazuję dzieciom, jaki układ dłoni wskazuje na literę "A"

ODCZYTYWANIE GŁOSEK Z ARTYKULATORÓW MOWY BEZ UDZIAŁU GŁOSU

Gdzie jest "A"?- Pokazuję dzieciom różne głoski za pomocą artykulatorów mowy (bez udziału głosu). Kiedy dzieci zobaczą układ artykulatorów przedstawiający "A" wykonują umówiony gest np. klaśnięcie, tupnięcie, obrót, itp. Zabawa wymaga od nauczyciela dobrej organizacji- dzieci muszą siedzieć spokojnie i skupić na krótką chwilę wzrok na prowadzącej.

W taki oto sposób realizuję program przyswajania przez 3 latki umiejetności odróżniania liter. Wprowadzam je świat pisma.

W dalszej kolejności w podobny przytoczony powyżej sposób będziemy realizować litery: O, U, I, E, S, Sz, F, P.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin