Nowy Dokument programu Microsoft Word .doc

(328 KB) Pobierz

1.        PROCESY I SKAŁY OSADOWE

 

1.1. PROCESY OSADOTWÓRCZE

 

          Skały osadowe tworzą się w wyniku zniszczenia skał pierwotnych (wyjściowych). Skały te są produktami powstałymi wskutek nagromadzenia na powierzchni Ziemi lub w jej pobliżu minerałów oddzielonych ze starszych skał, ich fragmentów, materiałów piroklastycznych lub szczątków organicznych.

 

          Wyróżnia się następujące procesy osadotwórcze: wietrzenie fizyczne, wietrzenie chemiczne, wietrzenie biologiczne, erozja i transport, sedymentacja i akumulacja, kompakcja, diageneza.

 

          Wietrzenie fizyczne (mechaniczne) – to mechaniczne rozdrabnianie skał pod wpływem zmian temperatury, działania wiatru, lodowców i innych czynników fizycznych. Zmiany temperatury o charakterze dobowym czy sezonowym są potęgowane  insolacją (oddziaływaniem  słońca na powierzchnię skał). Powoduje to wzrost ich temperatury nawet do 20̊ C w stosunku do temperatury powietrza. Wskutek różnej rozszerzalności cieplnej minerałów zawartych w skałach (różne rozszerzanie i kurczenie kryształów - minerały ciemne pochłaniają więcej ciepła niż minerały jasne) dochodzi do rozpadu ziarnowego skał (dezintegracja granularna). Różnica temperatury między powierzchniową (silnie ogrzewaną) warstewką skały, a jej wnętrzem prowadzi do łuszczenia się skały i tworzą się równoległe płyty lub skorupy (dezintegracja płytowa). W klimatach zimnych często dochodzi do cyklicznego zamarzania i rozmarzania  wody zawartej w szczelinach skalnych. Prowadzi to do rozpadu blokowego skał (dezintegracja blokowa). W skutek  przedłużającej się suszy na powierzchniach skał ilastych (pęcznieją albo kurczą się) tworzą się tzw. szczeliny z wysychania. Wietrzenie fizyczne jest najbardziej intensywne w strefach klimatu gorącego suchego (strefy zwrotnikowe) i klimatu umiarkowanego chłodnego oraz w strefie klimatów okołobiegunowych.

 

          Wietrzenie chemiczne – Polega głównie na zmianie składu chemicznego skały pod wpływem działania wody i zawartych tam związków chemicznych. Do głównych czynników wietrzenia chemicznego można zaliczyć: rozpuszczanie, uwodnienie, hydrolizę, utlenianie, redukcję i uwęglanowienie.

 

          Rozpuszczenie – to proces przejścia związków mineralnych pod wpływem wody w roztwory wodne. Podczas  tej fazy wietrzenia chemicznego usuwane są minerały najbardziej podatne  na rozpuszczenie.

          Uwodnienie  - polega na przyłączeniu cząsteczek wody do minerału. Powoduje to rozluźnienie sieci krystalicznej, co sprzyja wietrzeniu. Przykładem jest przejście anhydrytu w gips, czy hematytu (tlenku żelaza) w limonit (uwodniony tlenek żelaza).

 

          Hydroliza – polega na rozkładzie minerałów pod wpływem wody zawierającej CO2 na  część zasadową i kwaśną. Jeden z produktów rozkładu jest nierozpuszczalny i pozostaje na miejscu, natomiast drugi ulega wyługowaniu.

 

          Utlenianie – polega na łączeniu się składników mineralnych z wolnym tlenem atmosferycznym. W efekcie związki beztlenowe przechodzą w tlenowe (np. siarczki w siarczany).

 

          Redukcja – to proces odwrotny to utleniania. Wywołany jest głównie działalnością bakterii lub rozkładem materii organicznej w środowisku pozbawionym wolnego tlenu.

 

          Uwęglanowienie – to proces przejścia związków chemicznych pod wpływem kwasu węglowego rozpuszczonego w wodzie w węglany. Proces ten może także doprowadzić do rozpuszczania węglanów wapnia, magnezu i żelaza.

 

          Wietrzenie biologiczne - polega na rozdrobnieniu skał (rozpad blokowy lub ziarnowy) przez rozrastający się system korzeniowy drzew lub przez rozpulchnienie powierzchni skał poprzez działalność kopiącą i ryjącą zwierząt. Mikroorganizmy rozkładają materię organiczną i powstaje warstwa humusowa (próchniczna) bardzo ważna dla rozwijającego się systemu glebowego.

 

          Erozja i transport – Wyróżnia się erozję eoliczną, rzeczną, morską i lodowcową.

 

          Erozja eoliczna – Jest spowodowana przez działalność wiatru. Wywiewanie  drobnego materiału piaszczystego nazywa się deflacją.  W wyniku deflacji powstają niecki deflacyjne (zagłębienia w powierzchni terenu). Grubszy materiał, który pozostał na dnie niecek deflacyjnych nazywa się brukiem deflacyjnym. Niszczenie skał przez wiatr i jego ładunek nazywa się korazją. W wyniku działania korazji tworzą się nisze korazyjne (zagłębienia u podstawy skał). Korazja doprowadza do powstawania grzybów skalnych (ostańców), które z czasem mogą zostać przewrócone w wyniku wzmożonego podcinania dolnych partii tych form. Jeśli korazja jest nasilona w jednym kierunku i działa przez dłuższy czas to powstają bruzdy korazyjne, a formy wypukłe, które je rozdzielają nazywają się jardangami.

 

          Erozja rzeczna – jest spowodowana przez działalność rzek. Wyróżnia się tutaj erozję wgłębną, denną, boczną i wsteczną. Erozja wgłębna polega na niszczeniu podłoża skalnego po którym rzeka płynie. Występuje w górnym biegu rzeki.

 

Erozja denna – niszczenie przez rzekę swoich osadów. Występuje w środkowym i dolnym biegu rzeki. Erozja boczna to podmywanie brzegów doliny rzecznej w środkowym biegu rzeki. Na półkuli północnej najintensywniej podmywane są brzegi prawe, a na półkuli południowej lewe. Erozja wsteczna ma związek z podmywaniem dolnych części progów wodospadów w górnym biegu rzek. Erozja wsteczna może doprowadzić do przecięcia działu wodnego i powstania kaptażu rzecznego (przeciągnięcia jednej rzeki przez drugą rzekę). W działalności rzek ważną rolę odgrywa podstawa erozyjna rzek czyli poziom mórz i oceanów do których rzeki uchodzą. Jeżeli podstawa erozyjna się podnosi (transgresja oceanu światowego – podnoszenie się poziomu wód), to rzeki akumulują w dolnych odcinkach. Natomiast jeżeli podstawa erozyjna się obniża to rzeki erodują w dolnych odcinkach i wcinają się we własne osady.

 

* Erozja morska – to niszcząca działalność fal morskich zwana też abrazją. Fale morskie  działają niszcząco na dno, plażę i brzeg morski. Wynikiem tego niszczenia jest tworząca się platforma abrazyjna pochylona do zbiornika morskiego. W wyniku podmywania brzegu morskiego tworzy się pionowa ściana zwana klifem morskim.

 

          Erozja lodowcowa – to działalność niszcząca lodowców górskich i lądolodów zwana również egzaracją lodowcową. W wyniku działalności niszczącej lodowców górskich i lądolodów  tworzą się na powierzchni skał rysy, bruzdy i wygłady lodowcowe. Tworzą się także rynny lodowcowe (podłużne głębokie zagłębienia w podłożu skalnym), jeziora cyrkowe (owalne zagłębienia w obszarach tworzenia się lodowców górskich) i zgłębienia końcowe (zagłębienia terenowe w rejonie oddziaływania lobów lodowcowych –wypukłych części czoła lądolodu).

 

          Transport – to przemieszczanie się rozdrobnionego materiału skalnego przez różne czynniki: wiatr, rzeki, morza, lodowce górskie  i lądolody. Transportowany materiał może być akumulowany w warunkach śródlądowych i podlegać sedymentacji w zbiornikach wodnych

 

          Akumulacja osadów – to nagromadzenia osadów na powierzchni lądów. W wyniku działalności wiatru powstają wydmy śródlądowe (np. w obrębie teras rzecznych) lub wydmy nadbrzeżne. Ponadto tworzą się pyły pustynne, pyły wulkaniczne i lessy. Działalność akumulacyjna lodowców górskich i lądolodów prowadzi do powstawania moren czołowych (wałów morenowo-czołowych tworzących się bezpośrednio u czoła lodowego zbudowanych  przeważnie z glin zwałowych) i moreny dennej (rozległych stosunkowo płaskich obszarów położonych pomiędzy kolejnymi wałami morenowo-czołowymi).

* Sedymentacja osadów – opadanie na dno zbiorników wodnych okruchów skalnych pod wpływem siły ciężkości. W rzekach w wyniku tej działalności tworzą się stożki napływowe (kształty trójkątne) w miejscach, gdzie  słabnie siła transportowa wody.

 

W wyniku działalności akumulacyjnej rzek u ich ujścia tworzą się delty jako ogromne stożki napływowe. W morzach tworzą się osady o różnym charakterze: osady terrygeniczne -przyniesione przez wiatr, rzeki i lodowce, osady organogeniczne (opadające na dno morza szczątki organiczne), osady chemiczne-ewaporaty (wytrącające się z roztworów wodnych związki chemiczne). W zależności od odległości od brzegu morskiego wyróżnia się następujące rodzaje osadów morskich: osady litoralne (tworzą się od brzegu morza do głębokości 40-60 m- do granicy zasięgu życia roślin przyczepionych do dna morskiego), osady nerytyczne (tworzą się od granicy osadów litoralnych do głębokości 230 m – osady szelfowe), osady hemipelagiczne  (tworzą się na stokach kontynentów do głębokości 4000 m). Można tutaj wyróżnić muły błękitne i szare , muły czerwone, muły wapienne i muły czarne, osady eupelagiczne (abysalne) – tworzą się w głębiach oceanicznych. Można tutaj wymienić muły globigerynowe, czerwone iły głębinowe, muły radiolariowe i muły okrzemkowe.

 

          Kompakcja – powoduje zagęszczenie ziaren osadów przez nacisk warstw nadległych. Prowadzi to do zmniejszenia porowatości i do zwiększenia gęstości.

 

          Diageneza – Zespół procesów geologicznych prowadzących do przejścia skał osadowych luźnych w skały osadowe zwięzłe (np. piaski przechodzą w piaskowce).

 

1.2. STRUKTURY SKAŁ OSADOWYCH

 

SKAŁY  OKRUCHOWO-ILASTE

 

          Struktury kamieniste

 

          Struktury żwirowe (psefitowe)

 

          Struktury piaskowe (psamitowe)

 

          Struktury pyłowe (aleurytowe)

 

          Struktury iłowe (pelitowe)

 

          Struktury różnoziarniste

 

SKAŁY  ORGANOGENICZNE

* Struktury biomorficzne

 

 

 

 

 

 

 

 

SKAŁY CHEMICZNE

 

          Struktury grubokrystaliczne

 

          Struktury średniokrystaliczne

 

          Struktury drobnokrystaliczne

 

          Struktury koloidalne

 

1.3. TEKSTURY SKAŁ OSADOWYCH

 

* Tekstury bezładne

 

          Tekstury warstewkowe

 

          Tekstury łupkowe

 

          Tekstury masywne

 

          Tekstury komórkowe

 

          Tekstury porowate

 

1.4. SKŁAD MINERALNY

 

          Minerały allogeniczne

 

          Minerały autogeniczne

 

1.5. SPOIWO SKAŁ OSADOWYCH

 

          Spoiwo ilaste

 

          Spoiwo węglanowe

 

          Spoiwo żelaziste

 

          Spoiwo krzemionkowe

1.6. WAŻNIEJSZE SKAŁY OSADOWE

 

          Gruz skalny– Różnorodne zabarwienie, struktura kamienista, tekstura porowata. W składzie mineralnym występują okruchy skal magmowych, osadowych i metamorficznych. Skala luźna (niescementowana).

 

          Brekcja – Barwa biało-szara, czerwono-brunatna lub wiśniowa, struktura kamienista, tekstura bezładna. W składzie mineralnym występują okruchy skal magmowych, osadowych i metamorficznych. Spoiwo węglanowe lub krzemionkowe. Skała zwięzła (scementowana).

 

          Żwir – Barwa od jasno-szarej do ciemno-szarej, może być szaro-brunatny, struktura psefitowa, tekstura porowata. W składzie mineralnym występują okruchy skal magmowych, osadowych i metamorficznych, ale występują też ziarna kwarcu, skaleni, ortoklazu i plagioklazów kwaśnych. Skała luźna.

 

          Zlepieniec

 

          Piasek – Barwa biało-szara, szara, żółto-szara, żółto-brunatna, struktura psamitowa, tekstura porowata. W składzie mineralnym występują: kwarc, skalenie, ortoklaz, plagioklazy kwaśne, niewielkie ilości piroksenów i amfiboli. Wyróżnia się piaski grube, piaski średnie, piaski drobne i piaski pylaste. Skała luźna.

 

          Piaskowiec

 

          Mułki (muły) – Barwa jasno-szara, ciemno-szara lub brunatna, struktura aleurytowa (pyłowa), tekstura porowata. W składzie mineralnym występują: kwarc, skalenie, węglany wapnia, minerały blaszkowe i minerały ilaste. Powstają w zbiornikach wodnych. Skała luźna.

 

          Lessy – Barwa żółto-szara lub żółto-brunatna, struktura aleurytowa, tekstura makroporowata. W składzie mineralnym występują: kwarc, duże ilości węglanów wapnia, skalenie, minerały blaszkowe i minerały ilaste. Skała utworzona w warunkach lądowych z akumulacji pyłów atmosferycznych na przedpolu lądolodów. Skała  luźna.

 

          Mułowce – Barwa szara, ciemno-szara lub brunatna, struktura aleurytowa, tekstura bezładna lub warstewkowa. W składzie mineralnym występują: kwarc, skalenie, plagioklazy kwaśne, minerały blaszkowe i minerały ilaste. Spoiwo ilasto-węglanowe. Skała zwięzła.

          Ił – Barwa szara, ciemno-szara, brunatna lub czarna, struktura pelitowa (ilowa), tekstura zbita, bezładna lub warstewkowa. W składzie mineralnym przeważają minerały ilaste, występuje kwarc, węglany wapnia, minerały blaszkowe. Skała utworzona w zbiornikach wodnych. Skała luźna.

 

          Iłowiec – Barwa szara, ciemno-szara, brunatna, zielona a nawet czarna, struktura pelitowa, tekstura masywna czasem warstewkowa. W składzie mineralnym występują: minerały ilaste, węglany wapnia i minerały blaszkowe. Spoiwo ilasto-węglanowe. Skała zwięzła.

 

          Iłołupek

 

          ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin