fizykas-8.doc

(41 KB) Pobierz

Magdalena Senko                                                                                                                              7.04.2006

ochrona środowiska

grupa 2b

zespół 5

 

 

TEMAT: Pomiary natężenia oświetlenia oraz energii promieniowania żarówki.

 

 

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

 

 

Fotometria - dział optyki zajmujący się ilościowym opisem światła jako procesu przenoszenia energii. Wielkości fizyczne wprowadzane w tym celu, tzn. stanowiące język fotometrii, nazywa się wielkościami fotometrycznymi. Fotometria zajmuje się także metodą pomiarów wielkości fotometrycznych. Rozróżnia się fotometrię energetyczną (obiektywną) i fotometrię wizualną (świetlną, porównawczą).

                                         

             

 

 

 

 

Fotometria energetyczna- opisuje wielkości fizyczne związane z całkowitą energią promieniowania (widzialnego i niewidzialnego). Wielkościami charakteryzującymi źródła promieniowania są:

a) strumieniem energii promieniowania(   )-wyraża moc źródła promieniowania i jest ilorazem energii promienistej (   ) i czasu emisji(t):

 

 

b) natężenie promieniowania (Ie)- jest ilorazem strumienia energii promieniowania i wielkości kąta bryłowego(   ), w którym ten strumień się rozprzestrzenia:

 

 

c) natężenia napromieniowania(Ee)- jest to iloraz strumienia energii (   ) promieniowania i pola powierzchni(S), na którą to promieniowanie pada:

 

 

 

 

Fotometria wizualna- zajmuje się opisem wielkości fizycznych związanych tylko z promieniowaniem widzialnym(światłem), przy założeniu, że odbiornikiem jest oko ludzkie. Podstawowymi wielkościami fotometrii wizualnej charakteryzującymi źródła światła są:

a) natężenie światła(światłość) (I) –jest wielkością podstawową w fotometrii wizualnej

określającą źródło światła i wyrażone w kandelach [cd]. 1 kandela jest światłością, która ma w kierunku prostopadłym pole 1/10*10-5 m2 powierzchni ciała doskonale czarnego w temp. krzepnięcia platyny(2046K) pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym(101325Pa)

              b) strumień świetlny(   ) jest iloczynem natężenia światła (I) i kąta bryłowego (   ) w którym ten strumień się rozprzestrzenia:

 

c)skuteczność świetlna źródła(   )- jest ilorazem strumienia świetlnego(   )wysyłanego przez dane źródło mocy(P) potrzebnej do jego wytworzenia:

 

 

 

Wielkością charakteryzującą liczbowo światło padające na powierzchnię odbiornika jest natężenie oświetlenia(E)

-natężenie oświetlenia (E)jest ilorazem strumienia świetlnego(   ) padającego na daną powierzchnię i pola tej powierzchni(s)):

 

 

-w fotometrii wizualnej podstawowe prawo fotometrii nosi nazwę prawa Lamberta

 

 

gdzie:

E- natężenia oświetlenia na powierzchni detektora

I- natężenie źródła światła

R- odległość odbiornika od źródła światła

  -kąt padania światła na powierzchnię odbiornika

 

 

 

WZORY

 

-strumień świetlny

 

-strumień promieniowania

 

-natężenie światła żarówki

 

-natężenie promieniowania żarówki

 

 

TABELA

 

Wielkość

Jednostka

Odległość żarówki od detektora R[m]

 

 

 

 

 

 

 

E      E

[lx]

 

 

 

 

 

 

Ee    Ee

[W*m-2]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[lx]

 

 

[W*m-2]

 

 

[lm]

 

 

[W]

 

 

[cd]

 

 

[W]

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin