geoinz-W1.doc

(66 KB) Pobierz

GEOLOGIA INŻYNIERSKA

 

WYKŁAD I – 13.10.2010

W. T. Kowalski – Geologia inżynierska

B. Grabowska-Olszewska, Gruntoznawstwo

S. Pisarczyk – Gruntoznawstwo inżynierskie

Termin egzaminu – 31.01.2011; poprawka – 07.02.2011

 

1.      Geologia inżynierska to dział nauk geologicznych zajmujący się badaniem środowiska geologicznego dla potrzeb planowania, projektowania, wykonawstwa i eksploatacji obiektów budowlanych z uwzględnianiem zasad ochrony środowiska, w aspekcie możliwości wykorzystania tego środowiska jako podłoża budowlanego, przestrzeni budowlanej i materiału budowlanego.

2.      Początki geologii inżynierskiej.

1.      „Rekonesansowe” obserwacje środowiska geologicznego (od czasów pierwotnego budownictwa i górnictwa, zasiedlania obszarów przez człowieka).

2.      Baza danych – uboczny skutek działalności praktycznej społeczeństw – przekazywana ustnie lub później pisemnie przez budowniczych.

3.      Wydzielenie geologii z ogólnej wiedzy ludzkiej (przełom XVIII/XIX w.)

4.      Gwałtowny rozwój przemysłu (w tym budownictwa) – początek XX w.

5.      Wielkie katastrofy budowlane – impuls do szybszego rozwoju, np. katastrofa zapory San Francis na rzece Kolorado w 1926 roku w USA, gdzie zginęło                     ok. 500 osób.

Pierwsze informacje i publikacje z zakresu geologii inżynierskiej są z końca XIX i z początku XX wieku. „Biblią” jest książka Terzagiego – Geologia inżynierska. Intensywny rozwój geologii inżynierskiej na świecie w latach 20. i 30. XX wieku, w Polsce najbardziej intensywny rozwój w latach powojennych – od 1945 roku.

3.      Podstawowe pytania geologii inżynierskiej\

1.      Czy i jak podłoże geologiczne i otoczenie obiektów budowlanych może wpłynąć na stateczność, trwałość i ekonomię wykonawstwa?

2.      Jak dana inwestycja wpływa na swoje otoczenie, czyli tzw. środowisko geologiczno-inżynierskie?

4.      Wielkie osiągnięcia budowlane w historii ludzkości: piramidy, sfinks, wielki mur chiński, kościoły w Kapadocji i w Kairze, krzywa wieża w Pizie, wieża Eiffla, Empire State Building, Burj Dubaj, zapora Hoovera, wielka tama Asuańska i zbiornik Nasera, most Seto Ohaszi, kanał Sueski, kanał Panamski, zbiornik retencyjny Jeziorsko.

5.      Schematyczne modele środowiska geologiczno-inżynierskiego

Jw – geologicznie jednorodne (w sensie węższym)

Js – geologicznie jednorodne (w sensie szerszym)

             

R – geologicznie niejednorodne środowisko

6.      Środowisko geologiczno-inżynierskie to część środowiska geologicznego, która ma bezpośredni wpływ na projektowanie, wykonawstwo i eksploatację inwestycji budowlanych i jednocześnie jest  to zarazem część środowiska geologicznego, która jest narażona na zmiany wywołane tymi inwestycjami.

 

7.      Granice środowiska geologiczno-inżynierskiego (wg W. C. Kowalskiego)

a.       Granica pierwsza – granica stwierdzonego lub przewidywanego wpływu działalności ludzkiej (wpływu sposobu zagospodarowania lub wpływu obiektu budowlanego bądź górniczego) na środowisko geologiczne;

b.      Granica druga – granica stwierdzonego lub przewidywanego wpływu części środowiska geologicznego, w której zachodzące procesy mają lub mogą mieć wpływ na dalszy sposób zagospodarowania lub na dany obiekt budowlany lub górniczy w granicach mierzalnych w nim zmian w wyznaczonym potrzebami okresie czasu (np. cmentarze komunalne, które są wyznaczane na 50 lat do przodu);

8.      Strefy zainteresowań:

a.       Budownictwo: posadowienia pośrednie (stosowane wszędzie tam, gdzie od powierzchni nie ma takich warstw, które nie mogą przenosić obciążeń budowlanych – głębokość badań od 10 do 60 m) oraz bezpośrednie (stosowane tam, gdzie od powierzchni są warstwy zdolne do przenoszenia obciążeń budowlanych – głębokość badań do 5 m). \

b.      Górnictwo kopalniane: odkrywkowe i złożowe

c.       Wiertnictwo

9.      Działy:

a.       Geologia inżynierska:

i.  Gruntoznawstwo

ii.                       Mechanika gruntów

iii.                    Geodynamika inżynierska

iv.                     Regionalna geologia inżynierska

b.      Geotechnika

10.  Gruntoznawstwo – zajmuje się badaniem fizycznych (w tym i mechanicznych) właściwości gruntów w zależności od ich składu mineralnego, gazowego, chemizmu wód porowych, własności fizyko-chemicznych, magnetycznych oraz rodzaju struktury i tekstury wynikających z genezy oraz przemian post-sedymentacyjnych.

Przedmiotem badań gruntoznawstwa są:

·         Warunki i strefy sedymentacji gruntu w środowisku wodnym i lądowym;

·         Pierwotny i wtórny chemizm środowiska doprowadzający do kompletnego ukształtowania osadu;

·         Rodzaj osadu (skład petrograficzny, mineralogiczny, chemiczny);

·         Struktura, tekstura, diageneza i wietrzenie osadów/gruntów);

11.  Mechanika gruntów – zajmuje się zmianami stanu naprężeń i odkształceń gruntów w podłożu i otoczeniu obiektów budowlanych. Badania dotyczą: naprężeń w podłożu, wytrzymałości gruntów, odkształceń i osiadań gruntów, stateczności zboczy i skarp. Nauka ta wiąże się silnie z teorią sprężystości, plastyczności, lepko-sprężystości oraz reologią (czyli z nauką zajmującą się zmianami odkształceń zachodzącymi w stosunkowo dużym czasie).

12.  Regionalna geologia inżynierska – dział geologii inżynierskiej zajmujący się kryteriami wydzieleń i oceny jednorodnych pod względem geologiczno-inżynierskim jednostek przestrzennych środowiska, prawidłowością rozmieszczenia tych jednostek, ich systematyką wraz z monograficznym opisem. Znajomość regionalnej geologii inżynierskiej daje dobrą ogólną orientację o warunkach geologiczno-inżynierskich, co ułatwia planowanie zagospodarowania terenu oraz projektowania obiektów budowlanych i górniczych. 

13.  Opis procesów geodynamicznych w środowisku geologiczno-inżynierskim to jeden z działów geologii inżynierskiej, tj. geodynamika inżynierska .

14.  Geotechnika – dział nauki ściśle związanych z geologią inżynierską, ale nie jest to jeden z działów geologii inżynierskie. Wiąże się z jednej strony z fundamentowaniem i budownictwem, z drugiej z górnictwem i wiertnictwem. Geotechnika zajmuje się wdrażaniem zagadnień z zakresu gruntoznawstwa i geodynamiki inżynierskiej w życie – praktyczne ich wykorzystanie. Jest to jednak nauka równoległa do geologii inżynierskiej. Poza rozpoznawaniem warunków podłoża daje odpowiedzi na temat fundamentowania i innych założeń konstrukcyjnych obiektów budowlanych.

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin