Nowy Dokument programu Microsoft Word (2).doc

(29 KB) Pobierz

G.A

1-P 2-P 3-F 4-P 5-F 6-? 7-P

2. zastrzeżenia patentowe to najważniejsza część dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku, która stanowi podstawę do zdolności patentowej przedmiotu zgłoszenia.

2.b(ja miałem to na poprawce)

wzór użytkowy-rozwiązanie techniczne dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci, nowe w skali światowej i użyteczne

zasadę priorytetu konwencyjnego

Zwana też zasadą pierwszeństwa polega na tym, że na podstawie pierwszego prawidłowego zgłoszenia dokonanego w jednym z krajów – sygnatariuszy konwencji, przy dokonywaniu zgłoszeń w innych krajach należących do konwencji paryskiej, za datę pierwszeństwa do uzyskania praw wyłącznych uważa się w tych innych krajach datę pierwszego prawidłowego zgłoszenia w jednym z krajów członkowskich konwencji paryskiej. Prawo pierwszeństwa jest ograniczone w czasie.

zasadę stosowania opatentowanego wynalazku

W celu zapobieżenia nadużywaniu monopolu patentowego  wprowadzono zasadę, że właściciel patentu ma obowiązek zastosować go lub udzielić licencji zainteresowanym jego stosowaniem w przeciągu określonego czasu, zwykle 4 lat od zgłoszenia lub 3 lat od udzielenia patentu pod groźbą utraty praw przez zastosowanie tzw.  licencji przymusowej, bądź poprzez unieważnienie patentu

4. Maksymalny okres ochrony wynosi:

a) dla wynalazku: 20lat

b) dla wzoru użytkowego 10lat

c) dla nazwy geograficznej nie podlega ograniczeniu

G.B

1-P 2-P 3-P 4-P 5-F 6-F 7-P

Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania

z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze państwa.

ZASADA ASYMILACJI:

Zwana też zasadą zrównania w prawach, równego traktowania. Polega na tym, że każdy kraj, który jest członkiem konwencji, winien udzielać obywatelom innych krajów członkowskich takiej samej ochrony prawnej, jakiej udziela swoim obywatelom. Z.as. oznacza całkowite zrównanie w dziedzinie ochrony własności przemysłowej cudzoziemców z własnymi obywatelami, a także obcych firm z firmami krajowymi.

ZASADA OCHRONY PRAW OSÓB TRZECICH:

Zwana też zasadą „używaczy uprzednich”, czyli osób, które korzystały z wynalazku lub przygotowały warunki niezbędne do korzystania, zanim inna osoba dokonała zgłoszenia tego wynalazku w urzędzie patentowym. Wobec używaczy uprzednich wyłączność wynikająca z patentu nie ma zastosowania. Oznacza to, że właściciel patentu nie może zabronić im dalszego stosowania danego wynalazku, jednak tylko w dotychczasowym rozmiarze.

4. Maksymalny okres ochrony wynosi

a) dla wzoru przemysłowego: 25

b) dla znaku towarowego: 10

c) dla utworu (prawo autorskie): całe życie + 70 lat po życiu

Konwencja Paryska, Międzynarodowy Związek Ochrony Własności Przemysłowej

Konwencja Berneńska, o ochronie dzieł literackich (naukowych) i artystycznych

WIPO, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO)

7. Prawo wyłączne udzielane na wynalazek przez właściwy organ (w Polsce przez Urząd Patentowy, w UE Europejski Urząd Patentowy)

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin