Negocjowanie wynagrodzenia - jak zwiększyć swoją wartość.doc

(28 KB) Pobierz

Wiele osób spostrzega negocjacje jako proces, w którym każda ze stron stara się uzyskać jak najwięcej w zamian za to, co oferuje.

 

est to na pewno przydatna metoda przy zakupie czy sprzedaży samochodu, komputera czy dywanu. Wydaje się to również kuszące w perspektywie rozmowy o prace... Aczkolwiek - nie jest to warte polecenia.

 

Walcz o sprawiedliwe warunki

 

Kiedy negocjujesz warunki zatrudnienia z pracodawcą, ustalasz jednocześnie charakter waszego związku. A przecież chcielibyście żyć razem "długo i szczęśliwie". Nie traktuj tego jednak jako zobowiązania do osiągnięcia idealnego kompromisu. Celem waszych rozmów, powinien być rezultat obopólnie zadowalający, który obie strony spostrzegać będą jako sprawiedliwy. Istnieją co najmniej cztery czynniki, które podnoszą twoją atrakcyjność jako pracownika. Wszystkie wpasowują się w kontekst rozmów kwalifikacyjnych i wszystkie mogą dać ci przewagę, nie zniechęcając przy tym potencjalnych pracodawców.

 

1. Jak spostrzegasz i prezentujesz własną osobę Czy jesteś pewny siebie? Czy w sposób przekonujący mówisz o swoich uzdolnieniach? Czy ustalone przez Ciebie cele są jasne i wiarygodne? Czy rozumiesz kulturę firmy i jesteś w stanie dostosować się do niej? Wywołasz większy entuzjazm u odbiorcy, jeżeli firma spostrzega cię jako kapitał zdolny procentować w dalszej perspektywie, a nie tylko jako kogoś nadającego się wyłącznie do tej, a nie innej pracy

 

2. Jak firma ocenia wartość zadań, które będziesz miał wykonać Tu pojawia się okazją do zaprezentowania Twojej pracy w nieco szerszym kontekście niż jest spostrzegana przez firmę. Zamiast opowiadać o zagwarantowaniu klientowi odpowiednich usług, możesz np. przedyskutować skupienie uwagi na klientach kluczowych i zintensyfikować działania firmy w tym obszarze. Jeżeli zaprezentujesz odpowiednio przekonujące argumenty i rozwiązanie problemu, Twoja praca może zyskać wyższy priorytet i spotkać się z większym uznaniem - niewykluczone, że łącznie z bonusem za określenie odpowiednich celów i zadań do zrealizowania.

 

3. Jak firma widzi to, czy nadajesz się do tej pracy Chcesz zaprezentować się z jak najlepszej strony łącznie z umiejętnościami, jakie do tej pory nabyłeś. Jeśli dodasz do tego odpowiednie zrozumienie potrzeb firmy, postawisz się w świetle kogoś o wyższych kwalifikacjach niż pozostali.

 

4. Jak potoczy się rozmowa o wynagrodzeniu i benefitach pozafinansowych Odpowiednia uwaga poświęcona pierwszym trzem czynnikom powinna w efekcie podnieść twoją pozycję startową w firmie. Sama bezpośrednia rozmowa (swoją drogą często traktowana jako całość negocjacji) służy natomiast jako okazja do wsłuchania się w podejście pracodawcy i subtelnego umacniania swojej wartości w jego oczach.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin