Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
w Zamościu
Waldemar Martyn
Ekologia w polityce
Spis treści………………………………………………………………………………… ....2 Wstęp..................................................................................................................................... 3
A. Teoretyczne podstawy polityki ekologicznej
1. Związki systemu świata przyrodniczego i społecznego…………………………….. 4
2. Współzależność ekologii i polityki………………………………………………….. 5
3. Funkcje polityki ekologicznej i struktura jej celów……………………………… 10
4. Stan społecznej percepcji zmian w środowisku naturalnym………………………. 11
5. Geneza i kształtowanie się polityki ekologicznej na przykładzie Polski…………… 13
6. Społeczne konsekwencje globalnych zmian środowiskowych……………………... 18
7. Charakterystyka globalnych i europejskich zagrożeń ekologicznych……………… 19
B. Międzynarodowa polityka ekologiczna
1. Geneza i ewolucja podstawowych zagadnień ekologicznych w wymiarze
międzynarodowym…………………………………………………………………..30
2. Podstawowe instrumenty międzynarodowej polityki ekologicznej…………………32
3. Charakterystyka państwa ekologicznego……………………………………………33
4. Międzynarodowe organizacje pozarządowe w polityce ekologicznej państwa……..36
5. Ruchy ekologiczne…………………………………………………………………..40
6. Fakty z międzynarodowych działań w zakresie polityki ekologicznej…………… 45
7. Polityka ekologiczna Unii Europejskiej……………………………………………..54
8. Międzynarodowa polityka ekologiczna Polski…………………………………… 60
9. Udział podmiotów pozarządowych w międzynarodowej polityce ekologicznej….. 65
10. Międzynarodowe prawo ochrony środowiska……………………………………... 65
C. Wewnętrzna polityka ekologiczna Polski
1. Historia polityki ekologicznej z czasów PRL……………………………………….70
2. I Polityka ekologiczna Polski (1990 -97)………………………………………….. 73
3. II Polityka ekologiczna Polski do 2025 roku………………………………………. 78
4. Rozwój zrównoważony…………………………………………………………… 82
5. Polityka ekorozwoju w praktyce krajowej ………………………………………….93
D. Słownik podstawowych pojęć z ekologii, ochrony środowiska oraz polityki z
uwzględnieniem polityki ekologicznej
1. Definicje z zakresu ekologii i ochrony środowiska…………………………………97
2. Definicje z zakresu polityki w tym polityki ekologicznej ……………………… 103
W planie studiów na kierunku Politologia, a więc kierunku o typowo humanistycznym programie przewidziane są wykłady i ćwiczenia z przedmiotu Ekologia w polityce.
Współczesny, wykształcony człowiek żyjący w środowisku naturalnym lub bardziej antropogenicznym ma prawo korzystać z dóbr znajdujących się w otaczającej go rzeczywistości w sposób rozsądny. Aby działać rozsądnie musi poznać z jednej strony swoje indywidualne i społeczne potrzeby życiowe, zaś z drugiej wielość i możliwości wykorzystania zasobów przyrodniczych. Konfrontacja potrzeb życiowych człowieka i możliwości zaspokojenia stwarzają miejsce i pole do działania politologa.
Przygotowanie skryptu „Ekologia w polityce”, ze względu na rozległość przedmiotu opartego na wielu współczesnych gałęziach wiedzy okazał się trudny, a brak jest dotychczas opracowania z tego zakresu które swoim poziomem odpowiadałoby studiom licencjackim z zakresu politologii. W dostosowaniu do wymagań programowych studiów wprowadzono do często obszernych treści poszczególnych zagadnień skróty, uproszczenia i ograniczenia. Nie mniej w części skryptu materiał w nim zamieszczony jest celowo szerzej omówiony niż przedstawiany będzie na wykładach. Ma to na celu rozszerzenie i pełne wyjaśnienie pojęć oraz zjawisk sygnalizowanych tylko w trakcie wykładu.
Niniejszy skrypt nie jest oczywiście oryginalnym wkładem autora w dydaktykę przedmiotu dla którego powstał. W części materiału wykorzystane źródła nie są cytowane, choć są z nich wzięte przykłady i opisy. W spisie literatury cytowane są ważniejsze pozycje, oddając sprawiedliwość ich Autorom, z których pozycji skorzystano, z drugiej zaś strony jest to wskazanie podstawowych często fundamentalnych źródeł studentom, w przypadku gdyby chcieli zapoznać się z szerszym materiałem, lub poszukiwali bardziej dokładnych informacji.
Ogólnie rozumiana przestrzeń jest systemem elementów i relacji pozostających stale we wzajemnym powiązaniu i oddziaływaniu. Relacje te są bardzo różnorodne, czasami trudne do zdefiniowania i zidentyfikowania, często dotyczą odległych problemów pochodzących z odmiennych części niżej przedstawionej triady. Najogólniej w skład przestrzeni wchodzą: socjosfera, a więc społeczeństwo, technosfera czyli gospodarka i biosfera - środowisko przyrodnicze. Wzajemne zależności można przedstawić w formie następującej triady:
Ryc. 1. Triada zależności świata społecznego i przyrodniczego
Socjosfera Technosfera
Biosfera
Biosfera stanowi specyficzny system, który funkcjonując gwarantuje harmonijną koegzystencję człowieka i przyrody. Skomplikowane procesy życiowe pozwalają na charakterystyczną dla niego zdolność samoodtwarzania się. Jak wynika z badań ekologów, procesy te występują na różnych poziomach życia biologicznego. Tworzą one naturalne podsystemy środowiska, w których każdy wyższy system zawiera elementy niższego z poziomów. Między poziomami występują więc wzajemne powiązania i wpływy. Decydują one o integracji systemu. W efekcie każdy podsystem stanowi funkcjonalną całość, ale jest to czymś więcej niż suma elementów składowych. Hierarchiczna struktura organizacji życia na Ziemi jest prawem przyrody. Ma ono podstawowe znaczenie w sterowaniu procesami ekologicznymi. Analizowanie biosfery według podsystemów w ich naturalnym układzie ułatwia zrozumienie złożoności interakcji systemu biosfery - z pozostałymi systemami (socjosferą i technosferą), a także umożliwia prognozowanie skutków poszczególnych działań w różnej skali. Pozwala to tym samym na odpowiednią efektywność polityki ekologicznej.
Technosfera jest systemem zrównoważonym. Jej podstawowym celem jest wspieranie funkcjonowania społeczności. Technosfera opiera się na zasobach ludzkich – zdolnościach, wiedzy i umiejętnościach. Wymaga ona zbalansowania systemów: ekonomicznego, społecznego i ekologicznego. W związku z tym konieczna jest łączność i możliwość wzajemnej dyskusji między grupami interesów z jakich się ona składa. Istotą technosfery jest możliwość gospodarowania nią. Gospodarowanie przy tym wykazuje charakterystyczną zależność: im wyższy jest stopień rozwoju gospodarczego tym większe jest wykorzystanie środowiska. Wynika to z faktu, że zasoby przyrodnicze są zużywane przede wszystkim w procesach gospodarczych, które człowiek może realizować, regulować i kontrolować. Działania te prowadzone są na zasadzie wymiany energii i materii pomiędzy społeczeństwem, a przyrodą. Ingerencja człowieka w naturalne procesy obiegu energii i materii (a także informacji) przebiegające w ekosystemach, może być podstawową przyczyną pogorszenia stanu środowiska naturalnego i warunków gospodarowania. Degradacja poszczególnych elementów środowiska w dzisiejszych czasach stanowi barierę rozwoju gospodarczego i społecznego. Wynikiem tego są straty ekologiczne - gospodarcze i społeczne.
Socjosfera odnosi się do systemu społeczeństwa. Wyznacznikiem jej jest stosunek człowieka jako jednostki oraz społeczeństwa do środowiska. Stosunek ten kształtuje się pod wpływem:
obowiązujących wartości kulturowych i wynikających z nich norm etycznych,
nurtów społeczno-filozoficznych w tym religijnych znajdujących uznanie w społeczeństwie,
idei społeczno-filozoficznych propagowanych przez poszczególne ugrupowania polityczne,
wiedzy ludzkiej: humanistycznej, przyrodniczej i technicznej,
także:
· wiedzy ekologicznej – tj. przynajmniej ogólnej znajomości możliwości zachowania się wobec zagrożeń itp.,
· wyobraźni ekologicznej – czyli swoistej dyspozycji, umiejętności przewidywania ekologicznego skutków podejmowanych działań, zdolności do całościowego widzenia i ujmowania powiązań między jednostkami lub zorganizowanym (społecznym) działaniem człowieka a procesami przyrodniczymi, umiejętność
projektowania działań zgodnych z wymaganiami wiedzy ekologicznej,
· kultury ekologicznej – jako sposobu intelektualnego, materialnego, teoretycznego i praktycznego poznania i użytkowania przyrody z poszanowaniem jej praw,
· świadomości ekologicznej -
w znaczeniu szerszym oznacza całokształt uznawanych idei, wartości i opinii o środowisku jako miejscu życia i rozwoju człowieka (społeczeństwa) wspólnym dla określonych grup społecznych w danym okresie historycznym,
w znaczeniu węższym jest to stan wiedzy poglądów i wyobrażeń ludzi o roli środowiska w życiu człowieka, jego antropogenicznym obciążeniu, stopniu wyeksploatowania, zagrożeniach i ochronie.
2. Współzależność ekologii i polityki
Współzależność ekologii i polityki można ogólnie rozpatrywać jako istotne związki opisywane następującymi zależnościami:
Ryc. 2. Współzależności polityki i ekologii
degradacja środowiska
świadomość system polityczny
polityka ekologiczna
państwo ,władza, interesy
gospodarka struktury społeczne
Współzależności te można rozpatrywać w dwóch wariantach:
Wariant I - gdy czynnik ekologiczny jest zmienną niezależną od procesów politycznych i ma on wówczas następujący wpływ na:
- gospodarkę:
powoduje zmiany w środowisku naturalnym (czynniku ekologicznym) pociągającym za sobą ewolucyjne zmiany w:
· strukturze gospodarowania,
· ograniczaniu produkcji w przemyśle głównie w zakresie gałęzi surowcowych (vide W. Brytania gdzie w imię ochrony środowiska zamknięto w kraju większość kopalni węgla oraz w Niemczech gdzie zlikwidowano z tego powodu całkowicie Zagłębie Rury i Saary),
· propagowaniu produkcji ekologicznej (energo- i materiało-oszczędna),
· rozwijaniu przemysłu produkującego na rzecz ochrony środowiska,
· pojmowaniu tzw. dóbr wolnych które do niedawna nie posiadały ceny (wartości), dziś są wyceniane i w formie kosztu wprowadzane do rachunku ekonomicznego,
· rozwoju ekonomicznych elementów wykorzystywanych w ochronie środowiska (kary, kredyty, subwencje, ulgi),
· unowocześnianiu gospodarki poprzez wprowadzanie coraz bardziej ekologicznych norm i standardów ekologicznych,
· poszukiwaniu nowych strategii rozwoju samopodtrzymującego się.
- strukturę społeczną:
· poprzez pojawienie się nowych grup społecznych dla których środowisko naturalne jest niezwykle istotną wartością ( tzw. orientacje postmaterialistyczne).
-system polityczny:
· p...
Konocia