LISTA KONTROLNA.doc

(409 KB) Pobierz
LISTA KONTROLNA

LISTA KONTROLNA

Ocenia spełniania przez maszyny minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa
i higieny pracy w zakresie użytkowania przez pracowników podczas pracy.

 

PRZEDMIOT  OPRACOWANIA:  Pilarka taśmowa

 

NAZWA URZĄDZENIA:

 

Pilarka taśmowa

 

PRZEZNACZENIE:

 

Cięcie poprzeczne i wzdłużne elementów drewnianych (sklejki)

 

TYP: 

DRDA 80

 

NR FABRYCZNY:

49

 

ROK PRODUKCJI:

1988

 

 

NR EWID.

    

..........................

DTR:       tak / nie

w jęz.:

INSTRUKCJA STANOWISKOWA tak / nie

CZY INSTR. OBSŁ. UWZGL.

WYMAG. BHP:   tak / nie

CERTYFIKAT MIĘDZYNARODOWY LUB OKREŚLONEGO KRAJU:

 

 

POSIADANE ŚWIADECTWA, DOPUSZCZENIA, ATESTY, ZNAKI: ....................................................................

........................................................................... .......

.........................................................................................

OBSŁUGA STAŁA: tak / nie

/ilość godzin........../zm.robocza

 

 

OPERATOR  W STREFIE NIEBEZPIECZNEJ:           tak / nie

CHARAKTER PRACY: ............

 

okresowy

 

Lp.

Pytania dotyczące badanych zagadnień

Odpowiedzi

Tak

Nie

ND

Ogólne, minimalne wymagania dotyczące maszyn i innych urządzeń technicznych

• Czy elementy sterownicze maszyny, które mają wpływ na bezpieczeństwo pracowników są wyraźnie widoczne, możliwe do zidentyfikowania (łatwo rozpoznawalne) oraz odpowiednio oznakowane?

+

 

 

• Czy elementy sterowania, mające wpływ na bezpieczeństwo pracowników, są usytuowane poza strefami zagrożenia w taki sposób, aby ich obsługa nie powodowała dodatkowych zagrożeń (np. zetknięciem z będącymi w ruchu elementami napędu, narzędziami) i czy mogą stwarzać zagrożenia w związku z przypadkowym ich zadziałaniem?

+

 

 

• Czy operator maszyny – w przypadku gdy jest to konieczne - ma możliwość sprawdzenia, z miejsca głównego pulpitu sterowniczego (głównego stanowiska sterowania), czy nikt nie znajduje się w strefie niebezpiecznej i jeśli sprawdzenie tego nie jest możliwe, to układ bezpieczeństwa automatycznie wysyła akustyczny lub optyczny sygnał ostrzegawczy (np. sygnał dźwiękowy o zmiennej częstotliwości, sygnał świetlny przerywany) przed uruchomieniem maszyny?

 

 

+

• Czy pracownik narażony (patrz: poprzednie pytanie) ma czas lub środki umożliwiające uniknięcie zagrożenia spowodowanego uruchomieniem lub zatrzymaniem maszyny (np. ucieczka, użycie urządzeń uniemożliwiających uruchomienie maszyny)?

 

 

+

• Czy układ sterowania maszyny zapewnia bezpieczeństwo i jest dobrany z uwzględnianiem możliwych uszkodzeń, defektów oraz ograniczeń (np. utrata możliwości zatrzymania maszyny, niekontrolowana zmiana parametrów pracy, niezadziałanie urządzeń zabezpieczających), jakie można przewidzieć w planowanych warunkach użytkowania maszyny?

+

 

 

• Czy uruchomienie maszyny jest możliwe tylko poprzez celowe zadziałanie na przeznaczony do tego celu układ sterowania i czy wymagania te stosuje się do:

1) ponownego uruchomienia maszyny po jej zatrzymaniu, bez względu na przyczynę zatrzymania;

2) sterowania, w przypadku znaczących zmian parametrów pracy maszyny, w szczególności prędkości i ciśnienia, o ile ponowne uruchomienie maszyny lub zmiana jej parametrów pracy nie stwarzają zagrożenia?

Uwaga: wymogów określonych w pkt 1 i 2 nie stosuje się do ponownego uruchomienia i zmian parametrów pracy maszyny, jeśli są spowodowane prawidłowym cyklem roboczym urządzenia automatycznego. Należy zapobiec samoczynnemu ponownemu uruchomieniu na skutek przewrócenia zasilania energią po jej uprzednim zaniku, jeśli to może spowodować zagrożenie.

 

+

 

 

+

 

 

• Czy maszyna jest wyposażona w układ sterowania przeznaczony do całkowitego i bezpiecznego jej zatrzymywania?

Uwaga: każde stanowisko pracy wyposaża się w element sterowniczy przeznaczony do zatrzymywania całej maszyny lub niektórych jej części, w zależności od rodzaju zagrożenia tak, aby maszyna była bezpieczna.

+

 

 

• Czy w przypadku zatrzymania maszyny lub jej niebezpiecznych części, odłącza się zasilanie energią odpowiednich jej napędów?

+

 

 

Czy maszyna jest wyposażona w urządzenie do zatrzymania awaryjnego?

Uwaga: urządzeń tych nie wymaga się w przypadku gdy przez zastosowanie tego urządzenia nie zmniejszy się ryzyka – nie skróci się czasu zatrzymania maszyny. Nie wyposaża się w to urządzenie także przenośnych maszyn trzymanych i prowadzonych ręcznie oraz takich, w których przypadku jego zastosowanie może stwarzać zagrożenie, np. wskutek odcięcia energii koniecznej do zadziałania podstawowych urządzeń ochronnych.

 

 

+

 

• Czy maszyna - stwarzające ryzyko upadku przedmiotów lub ich wyrzucenia wyposażona jest w środki ochrony odpowiednie do występującego ryzyka (obudowa, prowadnica, uchwyt mocujący, ekran, osłona, odpowiedniej wielkości i konstrukcji stół roboczy, ograniczniki położenia itp.)?

+

 

 

• Czy maszyna stwarzająca zagrożenie emisją gazu, oparów, płynu lub pyłu jest wyposażona w odpowiednie obudowy lub urządzenia wyciągowe znajdujące się w pobliżu źródła zagrożenia?

 

+

 

• Czy maszyna oraz jej części, jeśli jest to konieczne dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, są zamocowane za pomocą odpowiednich zaczepów lub innych podobnych urządzeń w celu zapewnienia stateczności (np.kotwy, uchwyty, podpory)?

 

+

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin