Śniadanie - konspekt zajęć (klasa III).doc

(52 KB) Pobierz

Konspekt zajęć

 

 

Klasa: III SP

 

Temat tygodnia: Zdrowe odżywianie.

Temat dnia aktywności: Pomysł na śniadanie.

 

Cele ogólne:

·         przekazanie oraz uzupełnienie podstawowych informacjami dotyczących śniadania;

·         uświadomienie codziennej potrzeby spożywania śniadania;

·         kształtowanie nawyków zdrowego odżywania się;

·         zachęcenie do samodzielnego komponowania.

 

Cele operacyjne:

dziecko:

·         wyjaśnia czym jest śniadanie oraz kiedy należy je jeść;

·         wymienia produkty spożywcze, z których powinno składać się śniadanie;

·         wyjaśnia znaczenie śniadania dla funkcjonowania organizmu człowieka;

·         rozwiązuje krzyżówkę dotyczącą śniadania;

·         zna słowa piosenki pt. „Witaminki”;

·         śpiewa piosenkę pt. „Witaminki”;

·         komponuje śniadanie trzecioklasisty, kierując się poznanymi zasadami dobierania produktów żywnościowych – technika collage;

·         omawia zasady zachowania higieny przy przyrządzaniu i jedzeniu posiłku oraz kulturalnego zachowania się przy stole.

 

Środki dydaktyczne:

·         bajka o królu Łakomczuchu Wielkim;

·         kartoniki z produktami ( do pracy w grupach );

·         ilustracje przedstawiające różne produkty spożywcze (zarówno te, z których może składać się śniadanie oraz te, które nie powinny wchodzić w jego skład);

·         zielone i czerwone kółka;

·         krzyżówka z hasłem do rozwiązania (dla każdego ucznia);

·         piosenka pt. „Witaminki”;

·         gazety reklamowe zawierające produkty żywnościowe, nożyczki, klej (dla każdego ucznia).

 

Metody pracy: rozmowa kierowana, zadań praktycznych, zagadka

 

Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Czas trwania: 1 dzień aktywności

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Zabawa na powitanie.

Witam wszystkich którzy… (podajemy produkty spożywcze wchodzące w skład śniadania).

 

2.      Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc w kręgu i podanie tematu zajęć.

 

3.      Rozmowa na temat śniadania.

Dzieci siadają na dywanie. Nauczyciel czyta im tekst, po czym zadaje pytania dotyczące tekstu oraz śniadania:

 

                         Pewnego dnia król Łakomczuch Wielki odpoczywał po Śniadaniowym Obżarstwie, leżąc na wielkim łożu. Łoże uginało się pod jego ciężarem i ogromnie skrzypiało. Sapał i stękał. Obracając się z trudem na swym łożu zauważył, że z wiatrem wpadła do komnaty przez otwarte okno Śniadaniowa Wróżka. Wtedy przypomniał mu się dawno zapomniany aromat ogrodów i pól. Łakomczuch Wielki nie chodził po swoich ziemiach, gdyż był na to zbyt poważny i za gruby. Chodzenie sprawiało mu ogromny trud. Śniadaniowa Wróżka odwiedzając kolejne komnaty pozostawiała w nich cudowny zapach kakao, świeżego pieczywa, pysznej zupy mlecznej, jajecznicy na szczypiorku i twarożku z warzywami. Kiedy Łakomczuch Wielki znowu poczuł głód, kucharz zaczął przygotowywać tłuste potrawy, gdy nagle poczuł zapomniany nawet przez niego zapach. Wysłał więc swoich pomocników na poszukiwanie smacznych produktów wydając im „Kucharską Księgę Zdrowego Życia”. Po ich powrocie przygotowano nowe potrawy śniadaniowe dla Króla Łakomczucha Wielkiego. Był zachwycony nowymi potrawami i ogłosił w swoim królestwie –Święto Dobrego Śniadania każdego dnia według zasad Zdrowej Diety. Pomagał mu w tym zadaniu lekarz i kucharz nadworny. Król chcąc promować swoje królestwo zaprosił na Śniadanie władców sąsiednich państw.

 

1)     Czy król Łakomczuch Wielki był szczęśliwy?

2)     Dlaczego tak się działo?

3)     Wymień posiłek i potrawy występujące w tekście.

4)     Co to jest śniadanie? (pierwszy posiłek dnia).

5)     O jakiej porze dnia je się śniadanie? (po porannej gimnastyce, przed wyjściem z domu).

6)     Z czego powinno składać się śniadanie?

Nauczyciel wywiesza na tablicy ilustracje przedstawiające różne produkty spożywcze, napoje itd. Uczniowie przyklejają obrazkach zielone i czerwone kółka oznaczające kolejno te produkty, z których może składać się śniadanie oraz te, które nie powinny wchodzić w jego skład:

- pieczywo, płatki zbożowe (węglowodany);

- mleko, wędlina, jajko, ser (białko zwierzęce);

- warzywa, owoce (składniki mineralne i witaminy).

7)     Dlaczego śniadanie nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia? (odpowiednio zestawiony posiłek staje się źródłem energii potrzebnej dziecku na dłuższy czas, poprawia samopoczucie i koncentrację w trakcie nauki).

8)     Co według was w nawiązaniu do słuchanej bajki oznacza sformułowanie: zasady zdrowego śniadania.

 

4.      Praca w grupach 4/5 osobowych, poprzez losowanie kartoników przedstawiających  produkty, z których może składać się śniadanie - tworzenie regulaminu zdrowego śniadania.

 

5.      Rozwiązywanie przez uczniów krzyżówki z hasłem: ŚNIADANIE (praca indywidualna).

 

6.      Śpiewanie piosenki pt. „Witaminki”.

 

7.      Zapoznanie uczniów z zadaniem do wykonania, polegającym na skomponowaniu przez uczniów śniadania trzecioklasisty, kierując się poznanymi zasadami dobierania produktów żywnościowych – technika collage przy użyciu gazet reklamowych zawierających produkty żywnościowe.

 

8.      Uczniowie otrzymują tekst z czytaną na początku zajęć bajką i głośno odczytują ostatnie zdanie. Nauczyciel prosi uczniów, aby stworzyli i zapisali menu, z którego będzie składało się śniadanie dla gości króla Łakomczucha Wielkiego, z uwzględnieniem wiadomości, które zdobyli na dzisiejszej lekcji – praca indywidualna.

Sprawdzenie prac dzieci.

9.      Omówienie zasad zachowania higieny przy przyrządzaniu i jedzeniu posiłku oraz kulturalnego zachowania się przy stole: mycie rąk, serwetki, postawa przy stole.

 

10.  Podsumowanie zajęć.

- Co było tematem zajęć?

- Czego się dzisiaj dowidzieliśmy, czego się nauczyliśmy?

 

11.  Zadanie domowe: Przyniesienie produktów i narzędzi potrzebnych do przygotowania pysznych kanapek.

 

Dzień drugi rozpoczyna się od przygotowania kanapek w grupach.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin