Wstęp.doc

(159 KB) Pobierz

Wstęp

Współczesny świat wymaga od nas skuteczności, efektywności i wydajności. Jak sobie z tym poradzić, by móc pogodzić nie tylko nasze obowiązki zawodowe, ale również mieć czas dla rodziny, na swój rozwój zawodowy i relaks? 

Wszyscy dysponujemy taką samą ilością czasu. Nikt z nas nie ma go ani mniej, ani więcej. Jak to wiec jest, że jedni potrafią organizować sobie czas i odczuwać satysfakcję z pracy – i co ważne – nie czynią tego kosztem swojej rodziny, ani kosztem własnego rozwoju. Nie można mówić o sukcesie zawodowym, jeżeli tracimy własne zdrowie, nie znajdujemy czasu dla najbliższych, nie potrafimy wygospodarować chwili na relaks.


O skuteczności możemy mówić wówczas, gdy wszystkie sfery naszego życia (prywatne i zawodowe) rozwijane są równomiernie i nic nie odbywa się kosztem innych - istotnych dla nas spraw. Wielkorotnie podczas szkoleń dotyczących organizacji czasu pracy pojawiają się pytania, na które próbujemy znaleźć odpowiedź w niniejszym artykule.

http://e-learning.codn.edu.pl/_upload/Image/Zarzadzanie%20czasem/Pytania-1-ok.png

 

Te i inne pytania są swoistą refleksją na temat jakości naszego życia. Prezentowana w artykule koncepcja wywodzi się z teorii skutecznego działania Stephena Covey’a[i], który zwraca uwagę, na istotny fakt, że:

nie można mówić o zarządzaniu czasem, ale o zarządzaniu sobą w czasie.

To drobna, ale niezwykle istotna różnica pozwoliła mi zmienić mój stosunek do czasu. Czasu nie możemy nie możemy ani skrócić , ani wydłużyć. Nie możemy z nim nic zrobić. Jedynie co pozostaje nam uczynić, to zacząć zarządzać sobą w danym czasie.


http://e-learning.codn.edu.pl/_upload/Image/Zarzadzanie%20czasem/zdjecia/globus-strzalka-ok.png
Poniższe wskazówki mają nie tylko usprawnić nasze działanie w szkole, ale przede wszystkim poprawić jakość naszego życia w ogóle. Jestem przekonany, że jeżeli tylko częściowo zastosujemy te zasady, to w bardzo krótkim czasie zauważymy zmiany. Mam również świadomość, że w tym artykule nie wyczerpię problematyki zarządzania sobą w czasie. Zagadnienia, które przedstawiam są tylko zasygnalizowaniem problematyki dotychczas rzadko poruszanej, mimo to może wiele pomóc nam w naszej codziennej działalności.

Prezentowana poniżej koncepcja zarządzania sobą w czasie, zainspirowana pracami Stephena Coveya, Lothara Seiwerta i Hyruma Smitha, a także wieloma innymi, którzy zarządzanie sobą w czasie opierają na zasadach i wartościach. W ten sposób powstała koncepcja opracowana na użytek szkoły. W dotychczasowej literaturze koncepcji dla szkół jest niewiele, a te które są, mówią tylko o pewnych aspektach – dotyczą głównie sfery zawodowej. Ja jednak chciałbym przedstawić poniżej całościową propozycję spojrzenia na zagadnienie czasu w taki sposób, by można było mówić o kierowaniu całym życiem – i zawodowym i prywatnym. Tak, by sukces, satysfakcja i spełnienie w życiu w ogóle były udziałem jak największej liczby osób.

 

http://e-learning.codn.edu.pl/_upload/Image/Zarzadzanie%20czasem/ringclock04.gif

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin