Antykoncepcja.doc

(46 KB) Pobierz
Antykoncepcja - sposoby antykoncepcji

Antykoncepcja - sposoby antykoncepcji

Chociaż razem z partnerem dzielicie radość z seksu, to, niestety, na kobiecie głównie spoczywa odpowiedzialność za antykoncepcję. Dlatego warto, aby każda kobieta wiedziała, jakie środki sa dostępne, jaka jest ich skuteczność oraz znała ich wady i zalety.

Pigułki

To jedna z najwygodniejszych metod, chociaż wymaga dyscypliny. Zanim ginekolog przepisze pigułki hormonalne, zaleca pełne badanie ginekologiczne, cytologię i badanie piersi. Ponieważ skłonność do pewnych chorób wyklucza korzystanie z pigułek. np, gdy: systematycznie lub sporadycznie miewasz krwawienia z dróg rodnych, niezwiązane z menstruacją, masz widoczne żylaki, zapalenie żył albo zakrzepicę, naczyń, cierpisz na niedokrwienną chorobę serca, nowotwór piersi, szyjki macicy lub guzy wątroby, jesteś nałogową palaczką.

Jednofazowe - dla kobiet młodszych. Wszystkie tabletki mają ten sam kolor i zawierają tę samą ilość estrogenu i progestagenu. np. Rigevidon, Marvelon, Cilest, Minulet, Stediril, Loveston, Minisiston, Mercilon, Logest, Diane -35, Microgynon.

Dwufazowe - w opakowaniu są dwa rodzaje tabletek 10 + 11, różniących się między sobą kolorem. Wszystkie zawierają tyle samo estrogenu, ale zmienia się ilość progestagenu. np. Anteovin.

Trójfazowe - w opakowaniu są 3 rodzaje tabletek 6 + 6 + 9 lub po 3x7 w różnych kolorach.Wszystkie pigułki zawierają tę samą ilość estrogenu, ale wzrasta w nich zawartość progestagenu np. Trinovum, Trisiston, Tri-Regol, Triquilar, Milvane.

ZALETY
Wysoka skuteczność, łatwość zażywania, regulacja długości cyklu miesiączkowego do 28 dni, zniesienie stanu napięcia przedmiesiączkowego, złagodzenie bólu mensturacyjnego i zmniejszenie krwawienia, zmniejszenie ryzyka zapalenia przydatków, osteoporozy, zapalenia stawów oraz raka trzonu macicy czy jajników.

WADY
Wymagają regularnego zażywania, co najmniej 2 razy w roku konieczna jest kontrola lekarska, moga powodować migreny, w pierwszych dwóch, trzech miesiącach przyjmnowania mogą pojawić się plamienia, nudności, bóle głowy i piersi, u niektórych kobiet na początku obniżają popęd płciowy, nieznacznie zwiększają apetyt, podnoszą ryzyko udaru i chorób zatorowo-zakrzepowych żył.
Co może zmniejszyć jej skuteczność?
Antybiotyki, leki przeciwgruźlicze, przeciwpadaczkowe, a także nasercowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Zanim więc lekarz przepisze ci jakiś lek, powiedz mu, że przyjmujesz pigułki.


Zastrzyk hormonalny

Co 12 tygodni podaje się domięśniowo preparat Depo-provera. Zawiera on progesteragen. To hormon, który powstrzymuje jajeczkowanie. Powoli jego dawka w organizmie zmniejsza się , aż do momentu, gdy trzeba wykonać kolejny zastrzyk. Jest to metoda dla kobiet, które nie mogą zażywać doustnych pigułek. Jest też dobra dla matek karmiących.

ZALETY
Wygodny, działanie antykoncepcyjne następuje już następnego dnia po zastrzyku, zmniejsza uciążliwe dolegliwości, związane z napięciem przedmiesiączkowych, nie wpływa negatywnie na popęd seksualny, 5 - krotnie zmniejsza ryzyko enodometriozy.

WADY
Zdarza się, że powoduje zaburzenia miesiączkowania, w pierwszych dniach po iniekcji może występować ból głowy, przy długim stosowaniu wzrasta ryzyko osteoporozy, po rezygnacji z tej metody przez pół roku trudniej zajść w ciążę.


Wkładki

Jeśli nie zdecydujesz się na pigułki lub zastrzyk, pomyśl o wkładkach domacicznych, zwanych też spiralami. Są równie pewne, a nawet wygodniejsze - zakłada się je raz na 3-5 lat. To dyspozycji mamy przede wszystkim wkładki z miedzią. Mają różne kształty: spirali, litery T lub cyfry 7 czy zaokrąglonego łuku. Wkładki poleca się paniom, które przynajmniej raz rodziły i nie zamierzają w ciągu kilku lat zachodzić w ciążę. Raczej nie powinna z takiego środka korzystać pani, która nie współżyje regularnie lub często zmienia partnerów, gdyż istnieje wtedy większe ryzyko infekcji dróg rodnych.

Mirena- wkładka z hormonem. To hit spośród metod zapobiegania ciąży, bo ma najwyższą skuteczność. Ta metoda łączy w sobie zalety zwyklej wkładki z antykonpecją hormonalną. Leczy również poważne ginekologiczne dolegliwości. Mirena ma kształt spirali z miniaturowym zbiorniczkiem z progestagenem. Stopniowo uwalniaony hormon powoduje gęstnienie śluzu szyjkowego a także hamuje narastanie błony śluzowej macicy. Uniemożliwia w ten sposób zagniżdżenie się zapłodnionego jajeczka.

ZALETY
Są najskuteczniejsze, nie przeszkadzają przy współżyciu, działają długo i tylko miejscowo, mogą je stosować kobiety karmiące piersią, spirala z hormonem zmniejsza ryzyko rozwoju mięśniaków, a także nowotworu trzonu macicy, zapobiego rozrostowi śluzówki macicy, a więc też rozwojowi endometriozy.

WADY
Przez pierwszy miesiąc po założeniu mogą powodować lekkie bóle podbrzusza, zakładanie czasem bywa bolesne, możliwe są niekiedy plamienia, nieodpowiednie dla pań z wadą macicy.


Prezerwatywa

Większość prezerwatyw pokryta jest środkiem nawilżającym oraz plemnikobójczym. To zatem mechaniczne i chemiczna zapora dla plemników, która uniemożliwia im dotarcie do macicy. Przed każdym zbliżeniem trzeba jednak zakładać nową. A wybór jest ogromny: kondomy mają bowiem różne kształty i rozmiary. Niektóre są dodatkowo nawilżone inne wyposażone w wysustki wzbogacające doznania. Mają tez różne kolory, a nawet smaki.

ZALETY
Są niedrogie, nie oddziałują na cały organizm, chronią dodatkowo przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ( także przed HIV).

WADY
Zakładania prezerwatywy trzeba się nauczyć, bywa, że lateks uczula, prezerwatyw nie mogą używać panowie, którzy cierpią na zaburzenia wzwodu


Globulki

Środki te zawierają zwykle nonoxynol. Obezwładnia on plemniki, ale nie uszkadza materiału genetycznego. Globulkę, np. Patentex Oval, Kolpotex Oval, Preventex, wkłada się jak najgłębiej do pochwy na 10-15 minut przed stosunkiem. Musi się ona rozpuścić i utworzyć nieprzenikalną dla plemników barierę. Po rozpuszczeniu działa przez ok. godzinę.


Kremy

Plemnikobójcze - krem lub piankę, np. Delfen, wprowadza się głęboko do pochwy za pomocą aplikatora dołączonego do opakowania. Należy to robić przed każdym stosunkiem. Działanie środka zaczyna się natychmiast.

ZALETY
Działają również bakteriobójczo oraz antywirusowo, dodatkowo nawilżają pochwę, a więc pośrednio ułatwiają penetrację.

WADY
Mogą uczulać, trzeba trochę odczekać, zanim globulka rozpuści się i zacznie działać, pienia się niemile, przy częstym stosowaniu mogą wywoływac podrażnienie śluzówki.


Zgodnie z naturą

Niestety nie są zbyt skuteczne i nadaja się wyłącznie dla kobiet niechorujących i bardzo zdyscyplinowanych, o regularnych cyklach, oraz dla par, które potrafią rygorystycznie powstrzymać się od seksu w dni płodne.
Kalendarzyk zwany małżeńskim
Metoda ta polega na ustaleniu dni płodnych. W tym celu odejmuje się 14 dni od średniej długości cyklu. Za płodne uważa się 2 dni przed owulacją i 2 dni po niej. Dla bezpieczeństwa dodaje się jeszcze 2 dni przed jajeczkowaniem i po nim: przy cyklu 28 dniowym trzeba więc zachować wstrzemięźliwość od 10 do 18 dnia. Ten sposób może być stosowany wyłącznie przez kobiety miesiączkujące naprawdę regularnie i prowadzące ustabilizownay tryb życia. [Zobacz cykl]
Termiczna - tzw. Palmera
By ustalić moment jajeczkowania, trzeba codziennie o tej samej porze ( najlepiej rano) mierzyć temperaturę. U zdrowej kobiety w czasie cyklu zmienia się temperatura w zależoności od hormonalnej czynności jajników: od miesiączki do owulacji jest niższa, po owulacji - wyższa. Przyjmuje się, że czwartego dnia po wzroście ciepłoty ciała rozpoczyna się okres tzw. niepłodności poowulacyjnej. Oczywiście, że nie pomocą tej metody nie można zaobserwować zbliżającego się jajeczkowania. Dlatego też pierwszej fazy cyklu nie wolno traktować jako okresu bezpiecznego. (zwłaszcza przy krótkich cyklach).
Obserwacja śluzu - metoda Billingsów
Zaobserwowano, że śluz wytwarzany w szyjce macicy zmienia się w poszczególnch fazach cyklu. Okres płodny rozpoczyna się, gdy kobieta czuje wyraźną wilgotność w pochwie, spowodowaną pojawieniem się śluzu. Najpierw jest on gęsty, a potem rozciągliwy, przezroczysty. Po 3 dobach od ostatniego dnia jego występowania zaczyna się okres tzw. niepłodności poowulacyjnej. Wtedy śluz jest gęsty, lepki, matowy i nierozciągliwy. Niestety, sporo czynników wpływa na zmianę cech śluzu (wystarczy np. lekki stan zapalny), dlatego metoda ta czasem zawodzi.
Stosunek przerywany
Wbrew potocznym opiniom i obyczajom to żadna ochrona. Nie polecamy tej metody nie tylko dlatego, że jest niezwykle stresująca i może prowadzić nawet do nerwicy seksualnej, ale przede wszystkim dlatego, że plemniki znajdują się już w kropelce śluzu, który wydostaje się z penisa przed ejakulacją.

ZALETY
Nie obciążają organizmu, nie wywołują skutków ubocznych.

WADY
Są mało skuteczne i wymagają żelaznej samodyscypliny, nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, nie wymagają od partnerów całkowitej abstynencji w dni płodne, są kłopotliwe w stosowaniu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin