Jak lepiej rozumieć innych ludzi.doc

(37 KB) Pobierz

 

Przebieg lekcji:

 

I Wprowadzenie (15 min):

- Przywitanie się z klasą, sprawdzenie obecności.

- Zajęcia na dywanie:

- Uczniowie siadają na dywanie w kółku, mówią krótko o sobie (imię, zainteresowania).

- Forma aktywizująca przekazywanie sobie uścisku. Praktykantka i uczniowie stają w kółku, łapią się za ręce, przekazują sobie uścisk. Zaczyna praktykantka, uścisk jest przekazywany dalej, wraca do praktykantki.

P: Porozmawiamy dzisiaj o tym, jak powstają nasze opinie o innych. Z jakich informacji korzystacie przy tworzeniu waszej opinii o innych? Czym się kierujecie?

U: Wyglądem zewnętrznym, zachowaniem, tym, co inni mówią, tym, co robią, informacjami od innych na ich temat, tym, co mówią sami o sobie itp.

P: Czy te informacje pokrywają się ze sobą? Co robicie, jeśli są one sprzeczne, np. to, co ktoś o sobie mówi, nie jest zgodne z tym, jak się zachowuje. Czy zdarzyło się, że zmieniliście opinię o kimś? Co na to wpłynęło?

 

II Rozwinięcie (22 min):

- Praktykantka dzieli uczniów na pięcioosobowe  grupy. Każda grupa otrzymuje kartkę, na której opisana jest jedna sytuacja.

- Praktykantka prosi, aby uczniowie zastanowili się, co powinni wiedzieć, aby lepiej zrozumieć bohaterów tej sytuacji.

Przykłady sytuacji:

1)      Artek jest bardzo dobry z matematyki. Z ostatniej klasówki dostał złą ocenę. Co mogło się wydarzyć? Co możecie zrobić, aby dowiedzieć się, co się stało?

2)      Tomek był twoim najlepszym przyjacielem, teraz nie rozmawia z tobą. Co mogło się wydarzyć? Co możesz zrobić, żeby zrozumieć to, co się stało?

3)      Jeden z nauczycieli kilka dni temu bardzo zdenerwował się na waszą klasę. Po tym wydarzeniu nie pojawił się więcej w szkole. Co się mogło wydarzyć? Co możecie zrobić, aby wyjaśnić i zrozumieć tę sytuację?

4)      Codziennie robisz zakupy starszej pani, waszej sąsiadce. Dzisiaj zapukałeś do jej drzwi. Powiedziała, że nie potrzebuje twojej pomocy. Co się mogło wydarzyć? Co możesz zrobić, aby to wyjaśnić?

5)      Twój tata zamknęła się dziś w swoim pokoju i mało z tobą rozmawia. Co się mogło wydarzyć? Co możesz zrobić, aby to wyjaśnić?

- Wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

 

III Podsumowanie (8 min):

- Praktykantka: Jak powinniśmy się zachowywać, aby nie tworzyć pochopnych opinii o kimś?

- Uczniowie podają propozycje, praktykantka zapisuje na tablicy, np. nie oceniać kogoś tylko po wyglądzie, nie opierać się tylko na jednej opinii o kimś, starać się porozmawiać z kimś zanim go ocenimy.

 

 

 

 

 

 

Temat lekcji: Jak lepiej rozumieć innych ludzi?

 

Cele lekcji:

a) dydaktyczne:

- uczeń wie, czym jest empatia;

- uczeń wie, w jaki sposób powinny powstawać nasze opinie o innych (czym powinniśmy się wtedy, np. nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale także tym, jak ktoś się zachowuje, co mówi);

b) wychowawcze:

- kształtowanie umiejętności unikania tworzenia pochopnych opinii o innych;

- kształtowanie zdolności do empatii.

 

Metody nauczania (wg Cz. Kupisiewicza):

a)    metody słowne (dyskusja, pogadanka);

b)    metoda ćwiczeniowa.

Formy organizacyjne:

a)    praca grupowa;

b)    praca zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

- kartki z poleceniami.

 

Bibliografia:

a)    merytoryczna:

- Kołodziejczyk A., Spójrz inaczej, Cz. II. Program zajęć profilaktyczno-wychowawczych dla klas 4-6 szkół podstawowych, Starachowice 1998.

 

b)       metodyczna:

- Kupisiewicz Cz., Podstawy dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

- Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1996.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Artek jest bardzo dobry z matematyki. Z ostatniej klasówki dostał złą ocenę. Co mogło się wydarzyć? Co możecie zrobić, aby dowiedzieć się, co się stało?



2) Tomek był twoim najlepszym przyjacielem, teraz nie rozmawia z tobą. Co mogło się wydarzyć? Co możesz zrobić, żeby zrozumieć to, co się stało?



3) Jeden z nauczycieli kilka dni temu bardzo zdenerwował się na waszą klasę. Po tym wydarzeniu nie pojawił się więcej w szkole. Co się mogło wydarzyć? Co możecie zrobić, aby wyjaśnić i zrozumieć tę sytuację?



4) Codziennie robisz zakupy starszej pani, waszej sąsiadce. Dzisiaj zapukałeś do jej drzwi. Powiedziała, że nie potrzebuje twojej pomocy. Co się mogło wydarzyć? Co możesz zrobić, aby to wyjaśnić?



5) Twój tata zamknęła się dziś w swoim pokoju i mało z tobą rozmawia. Co się mogło wydarzyć? Co możesz zrobić, aby to wyjaśnić?

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin