Wykład 2.doc

(39 KB) Pobierz

Prowadzący              Ekonomia Wykład 2              28.10.07
Dr Izabella Szupejko                                         

 

Koszt alternatywny jest to wartość najlepszej z możliwych korzyści utraconej w wyniku dokonanego wyboru.

Zatem koszt alternatywny:

• jest zawsze ponoszony przez osobę podejmującą decyzję,

• jest określony w chwili dokonywania wyboru,

• ma charakter subiektywny.

Koszt alternatywny danego dobra to ilość innego dobra, z której trzeba zrezygnować, aby możliwe stało się wytworzenie dodatkowej jednostki tego pierwszego.

Proces gospodarowania:

a)      produkcja – celowa działalność ludzi polegająca na przystosowaniu dóbr i zasobów przyrody do wytworzenia dóbr, które stają się dobrami finalnymi, służą zaspokojeniu potrzeb

b)     podział – to określony sposób rozdysponowania wytworzonych dóbr pomiędzy producentów i konsumentów

c)      wymiana – stanowi całokształt aktów kupna i sprzedaży odbywających się w danym miejscu i czasie

d)     spożycie – jest aktem zaspokojenia potrzeb, zarówno konsumenckich jak i produkcyjnych

 

Metoda racjonalnego działania – sposób postępowania polegający na wyborze jednej z dwóch możliwości , z której pierwsza nazywa się zasadą maksymalizacji efektu a druga minimalizacji nakładu.

1.      zasada maksymalizacji efektu (celu) – stosowana jest wówczas kiedy znana jest wielkość nakładów, a cel nie jest ściśle określony, staramy się wtedy go maksymalizować.

2.      zasada minimalizacji nakładu – stosowana jest wówczas kiedy cel jest wyznaczony, staramy się go wtedy osiągnąć minimalizować nakłady

 

Miarą działania racjonalnego w sensie ekonomicznym jest efektywność, czyli relacje między efektem a nakładem. Obliczamy na dwa sposoby:

a)      w formie ilorazowej e=E/N

b)     w formie różnicowej e= E-N

 

Podmioty gospodarcze:

a)      podmioty sfery produkcji (przedsiębiorstwa produkcji rolne)

b)     podmioty sfery wymiany (banki, giełdy, przedsiębiorstwa handlowe, transportowe)

c)      podmioty sfery konsumpcji (gospodarstwa domowe, instytucje sfery spożycia zbiorowego)

 

Najstarszym podmiotem gospodarowania jest gospodarstwo domowe. Głównym celem tego podmiotu jest zaspokojenie potrzeb członków gospodarstwa.

Rodzinne gospodarstwo rolne jest podmiotem równie starym jak gospodarstwo domowe. Jego działalność opiera się głównie na własnościach rodzinnych.

Zakład rzemieślniczy – opiera się na własnych środkach i własnej pracy

Giełda:

a)      pieniężna

b)     towarowa

c)      papierów wartościowych

 


Zjawiska, prawidłowości, prawa ekonomiczne

 

Zjawiska ekonomiczne – fakt, zdarzenie występujące w działalności gospodarczej (kupno, sprzedaż, popyt, podaż, wysokość cen, płac).

Prawidłowości ekonomiczne – zjawiska o charakterze koniecznym i powtarzające się w określony sposób, mające charakter powszechny (zależność między ceną a popytem).

Prawa ekonomiczne – suma jednorodnych prawidłowości, ich uogólnienia w postaci słownych definicji ( np. prawo Kopernika, prawo popytu i podaży, prawo Engela).

 

Prawa ekonomiczne dzielimy na:

a)      prawa przyczynowe – związki polegające na tym, że po pewnym zdarzeniu następuje inne zdarzenie, przy czym następstwo to zachodzi w czasie

b)     współistnienia – związki występujące stałe łączenie

c)      funkcjonalne – występuje wówczas gdy istnieje związek między dwoma wymiernymi zdarzeniami, które można przedstawić przy pomocy funkcji matematycznych

 

Metoda ekonomi – ekonomia posługuje się w opisywaniu rzeczywistości modelami. Model to uproszczony schemat rzeczywistości.

Obserwacja faktów à budowa modelu à tworzenie teorii à weryfikacja

 

Mikroekonomia – zajmuje się analizowaniem zachowań pojedynczych konsumentów, producentów i rządu oraz badaniem wpływu decyzji przez nich podejmowanych na zjawiska zachodzące na poszczególnych rynkach.

Ekonomia pozytywna – zajmuje się obiektywnym naukowym wyjaśnieniem zasad funkcjonowania gospodarki. Opisuje rzeczywistość taką jaka jest.

Ekonomia normatywna – ocenia i wartościuje, formułuje zalecenia i wnioski. Wyraża subiektywnie opinie i interpretacje zjawisk ekonomicznych.

              - 1 -

Zgłoś jeśli naruszono regulamin