scenariusz_4[1].pdf

(125 KB) Pobierz
672004176 UNPDF
SCENARIUSZ ZAjęć dlA klASy I
kolorowe wakacje
Cel ogólny:
Zapoznanie z różnorodnością polskich krajobrazów i ich cechami charakterystycznymi.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• wie, gdzie można spędzać wakacje
• wie, jak można spędzać czas podczas pobytu w różnych miejscach
• potrai wymienić cechy charakterystyczne poszczególnych krajobrazów
• chętnie dzieli się swoimi przeżyciami związanymi z wyprawami w różne ciekawe miejsca
• umie narysować krajobraz wraz z jego charakterystycznymi cechami
• potrai wykonać starannie pracę plastyczno-techniczną zgodnie z instrukcją.
Metody:
• podająca
• problemowa
• praktyczna.
Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• nagranie piosenki „Kapitan JuKa”
• wiersz „Tęczowe lato” urszuli Kozłowskiej
• zdjęcia, wycinki krajobrazów, pocztówki lub albumy z polskimi krajobrazami.
Dla każdego dziecka:
• Karta pracy
• dwie rolki po papierze toaletowym
• klej
• tasiemka
• kolorowy papier
• sztywny, kolorowy karton
• szablony do odrysowania soczewek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie, przypomnienie i wspólne zaśpiewanie pierwszych zwrotek piosenki „Kapitan JUKA”
2. Wysłuchanie nowej zwrotki piosenki.
• Jak myślicie, o czym dzisiaj chciałby z nami rozmawiać Kapitan JuKa?
• Gdzie można pojechać na wakacje?
3. Posłuchajcie, jak spędzą wakacje szkolni przyjaciele Kapitana JUKI.
Wysłuchanie wiersza urszuli Kozłowskiej „Tęczowe lato”
• Gdzie wybierają się dzieci na wakacje?
• a gdzie wy wybieracie się na wakacje?
4. Pierwsze z dzieci to Sławek, on wybiera się w góry. Będzie z pewnością podziwiał piękne
widoki.
Nauczyciel pokazuje dzieciom zdjęcia krajobrazu górskiego (wycinki z kalendarzy, pocztów-
ki lub powiększone zdjęcia krajobrazu górskiego).
• Czym charakteryzuje się górski krajobraz?
• Jakie zwierzęta można spotkać w górach?
• Co w górach będzie robił Sławek?
• W Karcie pracy są zamieszczone fragmenty krajobrazów. Który z nich jest krajobrazem
górskim?
5. Zadanie 1. Dokończ rysowanie górskiego krajobrazu według wzoru. Pokoloruj.
(Załącznik nr 1, Karta pracy).
6. Iwonka wybiera się nad morze. Większość z was zna na pewno krajobraz nadmorski.
Nauczyciel pokazuje dzieciom zdjęcia krajobrazu nadmorskiego.
• Czym charakteryzuje się krajobraz nadmorski?
• Czym różni się krajobraz nadmorski od górskiego?
• Co Iwonka zamierza tam robić?
• Co jeszcze można robić nad morzem?
• Czy w Karcie pracy znajduje się krajobraz nadmorski?
7. Zadanie 2. Dokończ rysowanie nadmorskiego krajobrazu według wzoru. Pokoloruj.
(Załącznik nr 1, Karta pracy).
8. Grzesiek był na wakacjach w lesie. Leśny krajobraz można zobaczyć w górach i nad morzem.
Nauczyciel pokazuje dzieciom zdjęcia lasu.
• Co ciekawego widział w lesie Grzesiek?
• Jakie zwierzęta można tam spotkać?
• W wycinance są zamieszczone fragmenty krajobrazów, który z nich jest krajobrazem leśnym?
9. Zadanie 1. Dokończ rysowanie lasu według wzoru. Pokoloruj.
(Załącznik nr 1, Karta pracy).
10. Staś i jego tata mają żaglówkę. Wybierają się na jeziora, aby na niej pływać.
Nauczyciel pokazuje dzieciom zdjęcia jezior mazurskich.
• Czym charakteryzuje się ten krajobraz?
• Czym różni się od krajobrazu morskiego?
• Co jeszcze oprócz żeglowania można robić nad jeziorem?
• Który z krajobrazów pasuje do planów wakacyjnych Stasia?
11. Zadanie 1. Dokończ rysowanie krajobrazu jezior według wzoru. Pokoloruj.
(Załącznik nr 1, Karta pracy).
12. Radek wybiera się do babci na wieś.
Czym różni się krajobraz miejski od wiejskiego?
13. Zadanie 1. Dokończ rysowanie krajobrazu miejskiego i wiejskiego według wzoru. Pokoloruj.
(Załącznik nr 1, Karta pracy).
14. Gdy będziemy podziwiać krajobrazy, z pewnością przyda się nam lornetka. Kapitan JUKA
wpadł na świetny pomysł. Pomoże nam zrobić kolorową lornetkę.
15. Wykonanie lornetki.
Instrukcja wykonanIa lornetkI.
(instrukcja opatrzona będzie rysunkami pomocniczymi)
1. Dwie rolki po papierze toaletowym smarujemy klejem z jednej strony.
2. Sklejamy je tak, aby utworzyły lornetkę.
3. Mocujemy wstążkę lub tasiemkę, przyklejając ją taśmą do rolek z dwóch stron.
4. Wycinamy z kolorowego papieru długie paski.
5. Paski smarujemy klejem i oklejamy nimi rolki tak, aby rolki stanowiły całość.
6. Z szablonu odrysowujemy na sztywnym kolorowym kartonie formy stanowiące „soczew-
ki” lornetki i wycinamy je.
7. Przyklejamy do rolek w taki sposób, aby „soczewki” z mniejszymi otworami znalazły się
od strony oczu.
8. Porządkujemy miejsce pracy.
SCENARIUSZ II ZAjęć dlA klASy I
kolorowe wakacje
Cele ogólne:
Rozwijanie umiejętności planowania podróży i sporządzania listy niezbędnych przedmiotów.
Poznanie zasad bezpiecznego zachowania w czasie wakacyjnego wypoczynku.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• wie, jak sporządzić listę rzeczy potrzebnych podczas podróży
• wie, co jest potrzebne na wakacyjną podróż bez względu na miejsce pobytu
• zna zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wakacyjnego wypoczynku
• zna numery alarmowe WOPR i GOPR
• potrai odpowiednio zachować się w zależności miejsca pobytu.
Metody:
• podająca
• problemowa
• praktyczna.
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• nagranie piosenki „Kapitan JuKa”
• wiersz „Tęczowe lato” urszuli Kozłowskiej
• zszywacz.
Dla każdego dziecka:
• Karta pracy z poprzednich zajęć
• Instrukcja do wykonania WaKaCYJNEGO NIEZBĘDNIKa .
• wycinanka
• nożyczki
• 3 podwójne kartki z zeszytu w 3 linie (ze środka)
• kolorowy karton (a4)
• kredki lub lamastry do ozdoby okładki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Dzieci wspólnie śpiewają piosenkę „Kapitan JUKA”.
2. Na ostatnich zajęciach rozmawialiśmy o tym, gdzie można spędzić wakacje. Wybieracie się
w różne miejsca i niedługo przyjdzie pora pakowania plecaków i walizek.
• Co trzeba zrobić przed pakowaniem się, aby niczego nie zapomnieć? Burza mózgów (lista
potrzebnych rzeczy).
3. Myślę, że każdy z was nie po raz pierwszy jedzie na wakacje. Byliście już na pewno w róż-
nych miejscach. Niektórzy byli w górach, inni nad morzem, a jeszcze inni u babci na wsi lub
w mieście. Kapitan JUKA wpadł na świetny pomysł. Proponuje nam, abyśmy podzielili się
nawzajem swoją wiedzą i spisali to wszystko w specjalnym zeszycie. W ten sposób każdy
będzie wiedział, co zapakować trzeba na wakacje. Ten zeszyt będzie miał tytuł WAKACYJ-
NY NIEZBĘDNIK.
4. Wykonanie zeszytu według instrukcji, którą każde dziecko powinno dostać. Można również
wydrukować po jednej instrukcji dla dwójki dzieci.
5. W tym niezbędniku zapiszemy wszystkie informacje, które będą przydatne podczas podró-
ży w różne ciekawe miejsca. Pierwszą z nich będzie „Lista potrzebnych rzeczy”. Umieścimy
ją na pierwszej stronie naszego NIEZBĘDNIKA. Dzieci wpisują nagłówek kolorowym długo-
pisem. Wspólnie ustalają, jakie rzeczy są niezbędne bez względu na miejsce pobytu. Na-
uczyciel zadaje pytania tak, aby na liście znalazły się również przedmioty ważne dla zdrowia
i bezpieczeństwa dzieci, np: krem z iltrem, czapka od słońca, butelka wody, szczoteczka
i pasta do zębów, mydło, ręcznik, grzebień, ubrania na pogodne i deszczowe dni, a także
książka, przytulanka itp.
6. Przyjaciele Kapitana JUKI udają się w różne strony. Sprawdzimy jeszcze raz, jakie mają plany.
Nauczyciel przypomina fragment wiersza, który dotyczy wyjazdu w góry.
• Gdzie wybiera się Sławek?
7. Uczniowie otwierają WAKACYJNY NIEZBĘDNIK na kolejnej stronie. W Kartach pracy znaj-
duję się gotowe już krajobrazy. Uczeń wycina krajobraz górski i przykleja u góry pierwszej
strony NIEZBĘDNIKA.
• Każdy, kto był już kiedyś w górach na pewno pamięta, że w góry nie powinno się wyruszać
późnym popołudniem. Jak myślicie, dlaczego? (Gdy zrobi się ciemno łatwo w górach za-
błądzić).
• Czy można w górach wędrować wszędzie, gdzie się chce? Dlaczego trzeba wędrować tyl-
ko po wyznaczonych szlakach? (Można zabłądzić, spotkać niedźwiedzia).
• Co trzeba zrobić, gdy coś niebezpiecznego stanie się komuś w górach lub zabłądzi?
(Trzeba zadzwonić po pomoc).
• Jak nazywa się górskie pogotowie? (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – GOPR,
tel. 601 100 300).
8. Kapitan Juka przygotował dla was dobre rady, odnajdźcie w wycinankach rady dotyczące
górskich wycieczek. Wytnijcie je i wklejcie do zeszytu pod górskim krajobrazem.
W taki sam sposób postępujemy z pozostałymi stronami WaKaCYJNEGO NIEZBĘDNIKa.
Do każdej strony przyporządkowane są dobre rady Kapitana Juki, które znajdują się w WYCI-
NaNKaCH. Każdą dobrą radę należy omówić. uczniowie wycinają ją i wklejają do zeszytu.
Dobre raDy Kapitana JuKi:
Góry:
Nie wyruszam w góry późnym popołudniem!
Nie zbaczam ze szlaku!
Telefon alarmowy GOPR 601 100 300
Morze:
„uważaj jednak, gdy słonce praży,
bo się na plaży można poparzyć!
Byłabyś wtedy cała czerwona,
więc smaruj kremem brzuch i ramiona.”
Las:
Nie hałasuję! Nie zaśmiecam!
na żaglówce:
„uważaj na każdym kroku i do żaglówki wsiadaj w kapoku!”
(fr. wiersza „Tęczowe lato” urszuli Kozłowskiej)
Zawsze słuchaj kapitana!
Telefon alarmowy WOPR 600100100
Zgłoś jeśli naruszono regulamin