Szokujące odkrycie.doc

(27 KB) Pobierz

Szokujące odkrycie! Prawie nie jedzą od 86 milionów lat i żyją

niewiarygodne.pl 23.05.2012

 

Poświęcamy mnóstwo czasu na zgłębianie niezliczonych tajemnic kosmosu, a tymczasem wciąż niewiele wiemy na temat naszego własnego otoczenia. Naukowcom z Uniwersytetu Aarhus w Danii udało się dokonać dwóch niezwykłych odkryć jednocześnie. Po pierwsze natrafili na ślad organizmów, które mają aż 86 milionów lat! Po drugie - odkryte przez nich mikroby prawie w ogóle nie musza się odżywiać.

Według naukowców, można zaryzykować tezę, że te niezwykle leciwe mikroorganizmy nie śniadały w sposób normalny od kilkudziesięciu milionów lat. Trudno bowiem normalnym sposobem odżywiania nazwać to, co robią bakterie odkryte przez duńskich naukowców na dnie Oceanu Spokojnego. Ale to, co dla nas niezwykłe, dla tych bakterii jest standardem.

"One opuściły powierzchnię 86 milionów lat temu, mając ledwie jedno pudełko z lunchem i cały czas dzięki niemu się odżywiają" - wytłumaczył obrazowo odkrycie Hans Roy z Uniwersytetu Aarhus, który kierował zespołem badawczym. "To jest tak, jakby dzieliły placek na pół, na pół i na pół, ale nigdy nie zjadły ostatniego okruszka. To naprawdę niezwykłe".

Próbki, w których znajdowały się te fascynujące bakterie, zostały wydobyte przez duńskich ekspertów wraz z fragmentami gliny. Na podstawie dokonanej analizy udało im się ustalić, że drobnoustroje te mają metabolizm spowolniony do niewyobrażalnych dla nas rozmiarów. Ich przemiana materii może być nawet 2 miliony razy wolniejsza od tej, która cechuje ludzkie komórki.

Różnice w dynamice odżywania się pomiędzy tą bakterią a człowiekiem dostrzec można, porównując okres potrzebny do tego, by ciężar konsumowanych posiłków zrównoważył masę ciała.

"Ważę 63 kilogramy i każdego dnia zjadam kilogram lub dwa jedzenia. Aby zrównoważyć własny ciężar, będę potrzebował miesiąc lub dwa" - powiedział Hans Roy "Te organizmy potrzebują natomiast tysiąc lat, by zjeść tyle, ile same ważą".

Zdaniem specjalistów, wspomniane bakterie mogły nie mieć wyboru - musiały zostać "niejadkami" ze względu na bardzo ograniczony dostęp do substancji odżywczych. Do miejsca, w którym udało się je odnaleźć, nie dociera właściwie plankton. Nieliczne substancje, które tam docierają, obumierają, zanim osiągną oceaniczne dno. Bardzo rzadko zdarza się, by jakaś pełna właściwości odżywczych cząsteczka tam osiadła - poinformował dziennik "Daily Mail", powołując się na diagnozę naukowców.

W związku z tym, że - jak wyliczono - organizmy te mają 86 milionów lat, to pewne jest, że pamiętają czasy dinozaurów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin