Teatr zuchowy - skrypt.doc

(45 KB) Pobierz
ZUCHOWY TEATR

ZUCHOWY TEATR

 

Teatr samorodny

Zuchowy Teatr Wielki

Czym jest?

Jest to swobodna inscenizacja tego, co zuchy zobaczyły, przeżyły lub wymyśliły.

Jest to przygotowane przedstawienie z określonym scenariuszem.

Jak wygląda?

Zuchy w szóstkach odgrywają krótkie scenki. Tematyka jest podobna szóstki albo przedstawiają poszczególne części wspólnego opowiadania, albo dostają wspólny temat, albo dostają temat w podobnej konwencji (np. każda szóstka odgrywa punkt Prawa Zucha).

Zuchy na wielkiej, przygotowanej wcześniej scenie, prezentują dłuższe przedstawienie. Ogląda ich zazwyczaj zaproszona widownia. Wystawiany Teatr Wielki ma swój cel może być prezentem na Dzień Mamy lub zwieńczeniem pracy przy zdobywaniu sprawności „Aktora.

Ja się go przygotowuje?

Przygotowania trwają krótką chwilę. Zuchy po zapoznaniu się z tematem przedstawienia szybko ustalają jego ogólny zarys, dobierają potrzebne rekwizyty. Nie uczą się tekstu na pamięć mówią to, co czują lub to, co wcześniej ustaliły - zgodnie z obranym tematem przedstawienia.

Przygotowania dotyczą wyboru tematu przedstawienia (najlepiej w kręgu rady), podziału rolami oraz funkcjami w teatrze (kto jest oświetleniowcem a kto charakteryzatorem). Zuchy budują scenę, robią rekwizyty, stroje bądź lalki, tworzą dekorację. Przygotowania trwają zazwyczaj kilka zbiórek, w międzyczasie zuchy uczą się swoich tekstów na pamięć.

Ile czasu trwa?

Przedstawienie jednej szóstki ok. 2-4 min.

Długość przedstawienia zależy od scenariusza, ilości aktów itp., ale powinno trwać około 20 30 minut.

Jak często go stosujemy?

Raz podczas zbiórki, nie na każdej zbiórce w cyklu.

W cyklu co najwyżej raz. Nie musi występować w każdym cyklu sprawnościowym.

Jak może wyglądać przykładowy teatr?

Zuchy w szóstkach przedstawiają:

-          Po jednym punkcie Prawa Zucha;

-          Po jednym przysłowiu;

-          Jak można codziennie spełniać dobry uczynek.

Rozbudowane przedstawienie:

-          Na zakończenie zdobywania sprawności „Aktora;

-          Jako prezent z okazji Dnia Mamy;

-          Jako wigilijne jasełka.

Jaka jest rola drużynowego?

Dostarcza zuchom materiału do przedstawienia. Koordynuje przebieg przygotowań i samych przedstawień (kontroluje czas itp.). Pomaga zuchom w kręgu rady ocenić i omówić przedstawienia.

Drużynowy najpierw zachęca zuchy do wystawienia teatru, później koordynuje przebieg przygotowań. Pomaga w tworzeniu sceny, rekwizytów itp. Aktywnie uczestniczy w zuchowej zabawie.

Czego możemy dzięki niemu nauczyć zuchy?

Zuchy dokonując podziału ról uczą się samorządności i samodzielności. Rozwijają swoją wyobraźnię, zmysł artystyczny, mają okazję do wykazania się inwencją twórczą. Ponadto uczą się współpracy w grupie, ćwiczą wyraźne mówienie, kształtują umiejętność wyrażania uczuć.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin