Historia Czerwonego Kapturka. Scenariusz zajęć wykorzystujących techniki dramy
CELE:- zapoznanie z treścią baśni „Czerwony Kapturek” braci Grimm;- rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów;- rozwijanie słownictwa uczniów;- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć;- rozwijanie umiejętności nazywania uczuć;- rozwijanie wyobraźni uczniów;CZAS TRWANIA: 90 min.ADRESACI: uczniowie klas 3, 4.FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa, indywidualnaMETODY PRACY: różne techniki dramy, wejście w rolę, wykorzystywanie twórczej aktywności uczniówŚRODKI DYDAKTYCZNE:- stare gazety;- tekst baśni „Czerwony Kapturek” W. J. Grimm- bloki;- kartki;- papier kolorowy;- wstążka;- kredki;- mazaki;PRZEBIEG ZAJĘĆ1. Wprowadzenie- Gry i zabawy integrujące grupę• Pozagrupa stoi w kole tyłem do środka, jedna z osób wypowiada wymyślone słowo, grupa na klaśnięcie w dłonie przyjmuje pozę przedstawiającą wyraz.Uwaga! Uczestnicy pokazują rzecz a nie czynność z nim związaną, np. sznurowadło- nie wiązanie sznurowadła• Rzeźba- w parach uczestnicy mają przedstawić jedno wybrane uczucie;• Zbiorowa rzeźba. Grupa stoi w kręgu, po kolei każdy wchodzi do środka mówiąc jakiś wyraz i przedstawia pozę przedstawiającą ten wyraz. Gdy już wszyscy stoją w środku rozpoczynamy rozchodzenie od osoby, która jako ostatnia dołączyła do grupy. Każdy uczestnik powtarza wyraz, który powiedział dołączając do rzeźby.2. Część właściwa- Zapoznanie z treścią baśni lub krótkie jej przypomnienie.- Zdanie- każdy uczestnik podaje jedno wybrane zdanie z baśni;- Łańcuch chronologiczny- na podstawie wypowiedzianych zdań, uczestnicy ustawiają się zgodnie z chronologią wydarzeń w baśni.- Ścieżka dźwiękowa. Klasę dzielimy na grupy, każda grupa przygotowuje ścieżkę dźwiękową wybranego fragmentu baśni. Wykorzystują wszystkie możliwe przedmioty znajdujące się w sali. Nie powinni przy tym używać słów.- Tworzenie miejsca- na środku sali nauczyciel kładzie wstążkę, która symbolizuje drogę przez wioskę, w której mieszka Czerwony Kapturek. Zadaniem uczestników jest wymyślenie postaci, mieszkańców tej wioski oraz wykorzystując gazety i inne materiały stworzenie miejsc, w których mieszkają.- Wchodzenie w rolę mieszkańca wioski. Nauczyciel zadaje każdemu dziecku pytanie : Kim jesteś? Co robisz? Skąd wiesz, że należy tak robić? Jaka jest Twoja filozofia życiowa?- Tworzenie domu Czerwonego Kapturka Cała grupa tworzy dom i podwórko Czerwonego Kapturka, który znajduje się na jednym z końców wioski, przy drodze.- Wyczytywanie cech charakteru na podstawie przygotowanego domku.- Tunel myśli. Nauczyciel w roli Czerwonego Kapturka przechadza się po wiosce. Mieszkańcy mogą powiedzieć coś do Kapturka.- Kartka z pamiętnika. Każde dziecko wchodzi w rolę Czerwonego Kapturka i pisze kartkę z pamiętnika. „Minął już rok od dnia, kiedy zły wilk połknął mnie i moją babcię...”.- Osoby chętne mogą przedstawić na forum swój tekst.3. Ewaluacja zajęć (uczestnicy wybierają buźkę uśmiechniętą lub ponurą przedstawiając przez to stopień zadowolenia z zajęć) .
apd61