KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
Data: 7.12.2004r.
Klasa: I gimnazjum
Prowadzące: Iwona Semik, Katarzyna Zątek
Temat: Położenie prostych i odcinków
Czas trwania zajęć: 45 minut
CELE:
1. DYDAKTYCZNE
Uczniowie:
· Rozróżniają i nazywają rodzaje położeń prostych i odcinków (równoległe i prostopadłe)
· Prawidłowo zapisują formułę matematyczną dla położenia równoległego i prostopadłego
· Prawidłowo odczytują formuły zapisane na tablicy
· Wskazują odcinki równoległe w figurach geometrycznych
· Potrafią sprawdzić czy proste (odcinki) są równoległe czy prostopadłe przy użyciu przyrządów geometrycznych (linijka, ekierka)
· Mierzą długości odcinków i porównują je
2. WYCHOWAWCZE
· Zwracanie uwagi na właściwe zachowanie się uczniów podczas lekcji
· Motywowanie uczniów do podejmowania działań zmierzających do rozwiązania zadań im przydzielonych
3. REWALIDACYJNE
· Doskonalą koordynację wzrokowo – ruchową podczas rysowania
· Rozwijają logiczne myślenie
METODY:
· Słowne ( rozmowa wyjaśniająca)
· Oglądowe (pokaz)
· Praktycznego działania (ćwiczebne)
FORMY:
· Grupowa
· Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· Karteczki z narysowanymi równoległymi odcinkami
· Karteczki z narysowaną figurą geometryczną
· Karteczki z narysowanymi odcinkami (równoległe, prostopadłe)
· Przyrządy geometryczne
· Kolorowa kreda
PRZEBIEG:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie się z uczniami
2. Sprawdzenie obecności
3. Powtórzenie wiadomości z lekcji poprzedniej
4. Wprowadzenie do tematu lekcji
a) przypomnienie wiadomości o prostej
· Wybrany uczeń rysuje prostą na tablicy, opisuje ją
· Próba ustalenia co to jest prosta
· Nauczyciel podaje prawidłową definicję prostej
b) utrwalenie wiadomości o odcinku
· Wybrany uczeń rysuje odcinek i opisuje go
· Próba ustalenia co to jest odcinek
· Nauczyciel podaje prawidłową definicje odcinka
II. CZĘŚĆ ZASADNICZA
1. Wprowadzenie położenia równoległego na przykładzie prostej i odcinka
· uczniowie mierzą odległość odcinków narysowanych na kartce, które wcześniej rozdał im nauczyciel. Zwrócenie uwagi na to, że odległość między nimi jest taka sama.
· Nauczyciel wyjaśnia co to są odcinki równoległe- w oparciu o rysunek na tablicy z użyciem kolorowej kredy
2. Zapis tematu na tablicy
3. Wprowadzenie zapisu na oznaczenie odcinków równoległych i wyjaśnienie go
4. Odczytywanie innych zapisów z tablicy
5. Prezentacja sposobu sprawdzania czy proste lub odcinki są równoległe przy pomocy linijki i ekierki- ćwiczenie tej umiejętności na tablicy
6. Praca indywidualna z kartami pracy
· Każdy uczeń otrzymuje kartkę z narysowanymi figurami geometrycznymi
· Uczniowie sprawdzają, które odcinki w tych figurach są równoległe i zaznaczają je na kolorowo
· Zapisują formułę matematyczną zgodnie z oznaczeniami na rysunku
7. Wprowadzenie położenia prostopadłego na przykładzie odcinka i prostej
· Wyszukiwanie kąta prostego i zaznaczanie go na kolorowo
· Sprawdzanie za pomocą przyborów geometrycznych położenia prostych i odcinków
· Poprawny zapis formuły matematycznej
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
· Podsumowanie wiadomości
· Zadanie zadania domowego
· Podziękowanie za pracę i pożegnanie
spodpowieki