Ekologia.(1).doc

(35 KB) Pobierz

Temat:„Segregacja śmieci i ich wykorzystanie wtórne.”

 

Czas realizacji- zgodny z planem pracy,

Miejsce - przedszkole miejskie nr. 45, grupa  dzieci sześcioletnich,

Opracowała- Justyna Niedbał,

Cele – Wdrażanie do umiejętności ochrony środowiska,

Przewidywane rezultaty-znajomość zasad ochrony środowiska,

 

Temat zadania „ Dbajmy o naszą planetę”

Zadanie – „Nabywanie umiejętności segregowania śmieci.”

Opis – słuchanie piosenek o treści ekologicznych, np. „Duszki Leśne”, „Żyj z przyrodą w zgodzie”(te które ma nauczycielka do dyspozycji). Słuchanie tekstu pt. „Jak bocian zachęcił zwierzęta do sprzątania stawu i lasu.” Rozmowa na  temat wysłuchanego tekstu. Doświadczenie- segregacja odpadów. Wykonanie plakatu techniką collage pod tytułem „Dbamy o naszą planetę Ziemię”.

Cele- kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody; wprowadzanie czystych technologii i racjonalnego wykorzystywania zasobów przyrody oraz utylizacji śmieci; kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.

Pomoce : ilustracja do opowiadania, zdania do umieszczenia na tablicy, odpady do segregacji, karty pracy indywidualnej.

Przebieg .

1.Dzieci siedzą przed tablicą demonstracyjna na której widnieje obrazek do opowiadania.

2. Słuchanie opowiadania .

- Przyjrzyj się ilustracji i powiedz, kogo bociek zachęcił do sprzątania  świata?

- Od czego zwierzęta zaczęły wielkie sprzątanie świata?

- Kto rozniósł plotkę że ptaki wodne staw sprzątają?

- W jaki sposób zwierzęta sprzątały las?

3. Odczytanie zdań wykrzyknikowych umieszczonych na ilustracji.

4. Zgłaszanie własnych pomysłów na sprzątanie najbliższego otoczenia na podstawie własnych doświadczeń.

5. Dzieci oglądają na dywanie różne odpady : gazety, torby plastykowe, butelki plastykowe, folię aluminiową, obierki od ziemniaków czy jabłek, puszki po napojach, kosze.

 

 

6.      DOŚWIADCZENIE.

Segregowanie odpadów: I zespół- papier, II- zespół plastik, III- aluminium( metale),IV- odpady naturalne. Tak zebrane odpady zanosimy do ogrodu na specjalne przygotowane stanowiska, gdzie zostaną zakopane w ziemi i oznaczone tablicami- PAPIER, METAL, PLASTIK, NATURALNE. Należy po dwóch miesiącach odkopać te stanowiska, aby dzieci zobaczyły, co uległo biodegradacji, a co zostanie w ziemi w stanie nienaruszonym przez setki lat.

 

7.Praca indywidualna.

Segregowanie odpadów.

- Rysuj linie po śladzie a dowiesz się do którego pojemnika należy wrzucić te śmieci.(karta pracy nr.1).

- Czy domyślasz się, dlaczego należy segregować śmieci?

-Dorysuj wesołym pojemnikom oko i nos. Zacznij od kropki. Możesz pokolorować pojemniki

8. Wprowadzenie pojęcia recykling, czyli ponowne wykorzystanie odpadów

- Czy wiesz że wiele rzeczy można ponownie wykorzystać i w ten sposób zmniejszyć ilość śmieci na świecie?

9. Segregowanie zabawek i opowiadanie z jakiego tworzywa zostały one zrobione, z plastiku, metalu, drewna, czy  papieru.

 

10. Zakończenie.

-  Wykonanie w zespole plakatu z użyciem resztek, nieużytków, odpadów. Plakat ma powiadać jak należy dbać o wodę, powietrze, zwierzęta i rośliny.

- Zawieszanie plakatów w widocznym miejscu.

 

Temat zadania:„Dobre rady na odpady, czyli lalka z papierowej torebki”.

Zadanie – nabywanie umiejętności wykorzystania śmieci.

Cele : uświadomienie dzieciom potrzeby ograniczania śmieci.

Pomoce : tekturowe pudło, opakowania po artykułach spożywczych, torby- plastikowe, papierowe, materiałowe, kolorowy papier, bibuła, gazety, sznurek, patyk, lalka kukiełka, maski misiów.

 

Opis – przywitane dzieci tekstem piosenki, określanie zawartości tekturowego pudła, rozmowa na temat dalszego wykorzystania opakowań, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia logopedyczne, wykonanie lalki z odpadów, prace samodzielne dzieci , prezentacje lalek, zabawa przy muzyce.

 

 

 

              Przebieg.

1. powitanie dzieci po imieniu piosenką na melodię „Panie Janie”. Nauczycielka kolejno po imieniu wita dzieci śpiewając tekst: „Witaj Kasiu ,witaj Kasiu, jak się masz, jak się masz? Wszyscy cię     lubimy, wszyscy cię kochamy , bądź wśród nas”.

2. Nauczycielka zapoznaje dzieci  z zawartością tekturowego pudła, wyjmuje kolejno kubki po jogurtach, gazety, papierowe i plastikowe torebki. Dzieci nazywają przedmioty i określają ich pochodzenie. Nauczycielka zadaje pytanie, co robi się później z tymi przedmiotami?

3. Rozmowa na temat dalszego wykorzystania opakowań z uświadomieniem potrzeby ograniczania śmieci. Dzieci poddają własne pomysły, co można zrobić  z niepotrzebnych opakowań. Nauczycielka inicjuje zabawę w przedszkolny sklepik. W sklepiku stoją różne jednorazowe opakowania. Dzieci zanoszą kubki po jogurtach do sklepu. Nauczycielka proponuje, aby zakupione produkty pakować w torby. „Zobaczcie w naszym sklepie są dwa rodzaje toreb: plastikowe i materiałowe. Jak myślicie, które będą wam służyć? Zachęcie wasze mamy, aby na zakupy zabierały torby z materiału, bo będą im służyły.” W sklepiku znajdują się także papierowe torby dla każdego dziecka. Nauczycielka zachęca również do pakowania produktów w papierowe torby, gdyż papier można łatwo przetworzyć. Następnie informuje i przypomina że w różnych miejscach są ustawione  pojemniki do segregacji śmieci-oddzielnie  na papier, metal, szkło i plastik. Wszystkie posegregowane śmieci dalej trafiają do powtórnego przetworzenia.

  Przerywnik .

Ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenia warg i języka.

4. nauczycielka zaprasza dzieci z torbami papierowymi do stołów. Zapoznaje dzieci ze sposobem wykonania lalki z papieru. Główkę lalki wypełnia pogniecionymi gazetami, zawiązuje sznurkiem. Następnie nakleja kolejno wycięte z kolorowego papieru oczy usta, nos i włosy z bibuły. Umocowuje na patyku i przyczepia  bibułową sukienkę.

5. Samodzielna praca dzieci.

6. Prace porządkowe i mycie rąk.

7. Prezentacja lalek.

8. Zabawa przy piosence „Miś z laleczką”. Dzieci mają maski misiów na głowach, a w dłoniach trzymają własne lalki.

 

 

 

Temat zadania: „ Wysypisko śmieci- usuwanie odpadów w sposób zorganizowany.

Zadanie : dostrzeżenie negatywnych działań człowieka w środowisku.

Cele : kształtowanie nawyku segregowania śmieci, określanie roli człowieka w kształtowaniu środowiska społeczno- przyrodniczego.

Pomoce : makieta, kawałki bibuły i papieru, woda, talerz, czarny rusz rozpuszczony w wodzie, zakraplacz do wody, nagranie piosenki.

Opis : przywitanie, rozmowa z dziećmi, wykonanie doświadczenia, zabawa rytmiczna „zaklęcie”, przygotowanie pojemników na śmieci.

 

    Przebieg .

1. Marsz przy piosence o tematyce ekologicznej.

2. Rozmowa przy makiecie przedstawiającej osiedle, las, rzekę, życie ludzi w różnych środowiskach. Oznaczenie na makiecie miejskiego wysypiska. Odwołanie się do wcześniej odbytej wycieczki na wysypisko.

3. Wykonanie doświadczenia „ skażenie środowiska nie uznaje żadnych granic”.

Doświadczenie : kropki na bibule symbolizują wysypisko świeci. Po spryskaniu  wodą oznaczonych punktów dzieci obserwują zachodzące zjawisko i formułują wypowiedzi o negatywnych  skutkach składowania śmieci w środowisku naturalnym.

Przerywnik .

Zabawa rytmiczna „zaklęcie”

          Hokus, pokus, morokus

              Lesie, lesie, wypuść nowe liście

              Niech słoneczko cię ogrzeje

              Deszcz zrosi rzęsiście.

 

5.Rozmowa przy planszy obrazującej właściwą segregację odpadów do odzysku. Za dobre odpowiedz dzieci dostają rolkę papieru toaletowego który został wyprodukowany z makulatury.

6. Przygotowanie koszy na makulaturę .

7. Popołudniowe wyjście na osiedle i zbiórka makulatury. O zbiórce makulatury ludzie zostali poinformowani kilka dni wcześniej poprzez specjalne plakaty zrobione przez nauczycielkę.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin