kiedy jest mi nudno - konspekt.doc

(30 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia

 

 

Data : Grudzień 2007

Prowadząca : Justyna Niedbał

Grupa: 4- 5 latki

Temat : „Kiedy jest mi nudno”

Cele główne: 

-        zintegrowanie dzieci,

-        rozwijanie aktywności  twórczej, 

 

Cele operacyjne :

           Dziecko  :

-        potrafi bawić się wspólnie z innymi ,

-        potrafi być twórcze ,

 

 

Obszary edukacyjne:   obszar edukacji zdrowotnej, obszar edukacji przyrodniczej, obszar w zakresie mowy i myślenia,

 

Treści programowe: odbieranie poprawnych wzorców słuchowych , rozwijanie procesów poznawczych, uczestnictwo w eksperymencie, uczestnictwo w zabawach ruchowych,

 

Forma organizacyjna : praca z całą grupą ,

 

Środki dydaktyczne: wiersz T. Chwastek – Latuszkowej „Bajeczki- banieczki”, A. Ekiert „Zajęcia sportowe w przedszkolu. Pomysły na każdy dzień”. E, Wagner „Patrzeć- słyszeć- czuć , Zabawy rozwijające zmysły dla dzieci  w wieku od 3 do 8 lat”, nagranie spokojnej relaksacyjnej muzyki, szyfonowe chustki, obręcze.

 

Przebieg zajęcia.

 

 

 

I.   Kiedy się nudzimy

1. Rozmowa z dziećmi na temat nudy

2. Słuchanie wiersza T. Chwastek – Latuszkowej „Bajeczki bnieczki” Dzisiaj w naszym przedszkolu

                         jest bardzo .....tęczowo,

                         bo nam bańki mydlane

                         fruwają nad głową.

                         

                W każdej takiej bańce

                        jest pasemko tęczy.

                        W każdej takiej bańce

                        jest promyk słoneczny.

 

              Gdy zimno, deszcz, plucha

                        i szaro wokoło,

                        weź kawałek słomki,

                        a będzie bajkowo.

 

 

3. Rozmowa na temat wiersza.

-        Co robią dzieci w przedszkolu?

-        Co widać w bańce mydlanej?

-        Jaka pogoda za oknem, kiedy dzieci puszczają bańki mydlane?

 

4. Taniec z szyfonowymi chustkami przy dźwiękach spokojnej muzyki.

 

5. Zabawa Stonoga.

 

Dzieci stoją w rzędzie jedno za drugim,  naprzodzie stoi nauczyciel. Każdy uczestnik kładzie na plecach partnera szyfonową chustkę i przytrzymuje ją czołem, ręce opuszczają wzdłuż tułowia . Cała grupa jak stonoga, musi przejść do wyznaczonego punktu, śpiewając przy tym piosenkę  Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga, hej.

 

II. Zabawy z bańkami mydlanymi.

 

1.   Rozmowa na temat baniek mydlanych.

Nauczyciel puszcza bańki mydlane. Dzieci przyglądają się im, rozmawiają na temat właściwości (są lekkie, przejrzyste, unoszą się w powietrzu, błyszczą się)

 

2.   Zabawa rozwijająca wyobraźnię Co widzę?

Nauczyciel puszcza bańkę mydlaną. Patrząc na nią, opowiada, co w niej widzi, np. Widzę letnią łąkę, nad którą znajduje się różnokolorowa tęcza. Następnie puszcza bańkę do chętnego dziecka, a ono opowiada, co widać w jego bańce mydlanej.

 

3.   Zabawa Łapiemy bańki mydlane.

Nauczyciel puszcza bańki  mydlane wysoko do góry. Dzieci próbują złapać jedną z nich na rękę, na ramię, na nogę......

 

4.    

Ćwiczenia oddechowe: dmuchanie na bańki mydlane tak, aby nie opadły na podłogę.

 

5.   Słuchanie wiersza ilustrowanego ruchem.

Puszczam bańki mydlane wysoko do góry,                     Dzieci:

tańczą i kołyszą się w powietrzu aż pod chmury.       Wykonują wyskok do góry,

Mienią się wszystkimi kolorami,                                obracają się wokół własnej osi

a my teraz do nich radośnie machamy.               Wymachują oburącz nad głową.

 

 

 

III. Taniec

 

1. Taniec baniek mydlanych przy spokojnej muzyce relaks.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin