torty.rtf

(3347 KB) Pobierz

Torty
Odcinek6
 

 


Przyszedł czas na deser. Trudno wyobrazić sobie życie bez słodkich przyjemności. Nie powinniśmy z nich rezygnować, denerwować się kalorycznością ciast i tortów, czy nerwowo wchodzić na wagę tuż po ich zjedzeniu. Jeżeli dobierzemy odpowiednie i zdrowe składniki, to nawet torty przestaną straszyć ilością pustych kalorii. Wystarczy ograniczyć to, co jest w nich najbardziej niebezpieczne nie tylko dla figury, ale też zdrowia: białą, zbyt dużą ilość cukru, masła, margaryny lub oleju. Proponujemy wam prawdziwa rewolucję odkie, pyszne torty z warzyw. Produktami, którymi je zastępujemy są warzywa. Marchewka, cukinia, koper włoski, to one stanowią mocny i zdrowy fundament naszych tortów i sprawiają, że mają one odpowiednią konsystencję, są wilgotne i delikatne. Dobieramy do nich lekkie i smaczne kremy. Efekt jest powalający- torty znikają z talerzy w przeciągu sekund. Nie czuć w nich smaku warzyw, za to słodycz i rozkosz na podniebieniu. Nie wierzycie, że uda się zrobić zdrowe i mało kaloryczne torty? Sprawdźcie.

Proponujemy tort marchewkowo- imbirowy, który nie tylko ma krem, ale teżodką, czekoladowa polewę. Dzięki mielonym orzechom, do tortu dodajemy tylko 4 łki mąki pełnoziarnistej. Smak dopełnia skórka i sok z pomarańczy oraz starty imbir i domowa esencja waniliowa.

Kolejna propozycja to tort cukiniowo- migdałowy. Soczysta cukinia po odsączeniu jest świetnym skladnikiem ciasta. Krem, który proponujemy jest na bazie suszonych owoców: śliwek, fig i daktyli, z dodatkiem jogurtu, miodu, kardamonu i migdałów.

Ostatnia propozycja to tort czekoladowy o anyżkowym posmaku. Jest to propozycja dla smakoszy czekolady. Bazą warzywna jest koper włoski, który ugotowany wraz z anyżkiem staje sie aromatycznym składnikiem tortu.

Aby rewolucja zakończyła się sukcesem, zwracamy uwagę, na te składniki, które niekorzystnie wpływaja na nasze zdrowie, a które można zastąpić tymi bardziej zdrowymi. Na przykład pokazujemy czym zastąpić wanilinę, sztuczną substancję, która jest składnikiem waniliowych dodatków. A także czym różni się cukier trzcinowy od białego i czy brązowy jest sztucznie barwiony. Namawiamy do jedzenie zdrowej, ciemniej czekolady i mąki pełnoziarnistej.

Dodatkowo w poradach pokazujemy jak zrobić domową enecje waniliową i przespyszny deser z ugotowanych daktyli, śliwek i fig.
Rewolucyjne torty czekają już tylko na was!

Tort marchewkowo -imbirowy


ciasto:
400g marchewki
4 jajka
4 łki mąki pszennej pełnoziarnistej
2 łki miodu
1,5 łeczki esencji waniliowej
skórka z 1/2 pomarańczy
3 cm startego imbiru
1 łka orzechów nerkowca, migdałów i rodzynek
2 łeczki proszku do pieczenia

krem:
400 g twarożku śmietankowego 4% tłuszczu
sok z ½ pomarańczy
skórka z 1/2 pomarańczy
1 łeczka esencji waniliowej
1 łeczka miodu

polewa:
1 tabliczka gorzkiej czekolady
sok z 1/4 pomarańczy

Zetrzeć marchewkę na dużych oczkach, imbir na małych oczkach. Dodać posiekane orzechy i rodzynki, esencję waniliową, startą skórkę z pomarańczy, mą i proszek do pieczenia. Żółtka utrzeć z miodem. Ubić pianę z białek. Połączyć wszystkie składniki, na końcu powoli dodając pianę. Okrąa formę 21 cm wył papierem do pieczenia. Piec w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 50 min. Wyjąć i ostudzić.
Twarożek utrzeć z  esencją waniliową, startą skórką z pomarańczy, sokiem z pomarańczy i łeczką miodu. Czekoladę rozpuścić z dodatkiem soku z pomarańczy w kąpieli wodnej.
Upieczone i wystudzone ciasto przekroić na pół, tak by powstały dwa krążki. Spodni krążek posmarować kremem i przykryć drugim. Wierzch i boki tortu posmarować rozpuszczoną czekoladą. Udekorować.
Porcja tradycyjnego tortu ma 815 kcal, nasza wersja 492 kcal.

Tort cukiniowo-migdałowy

ciasto:
300g cukinii
4 jajka
100 g mielonych migdałów
2 łki miodu
2 łeczki proszku do pieczenia
2 łeczki cynamonu
szczypta kardamonu
skórka z 1 cytryny
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta soli

krem:
100 g suszonych fig
50 g suszonych daktyli
50 g suszonych śliwek
50 g płatków migdałowych
1 łeczka miodu
skórka z 1 cytryny
3 utarte ziarna kardamonu
200 ml wody
200 g gęstego jogurtu light (bałkańskiego lub greckiego)

Cukinie zetrzeć na drobnych oczkach, odrobinę posolić. Zostawić na ok. 20 min, żeby puściła sok. Po tym czasie bardzo dobrze odcisnąć z nadmiaru wody. Żółtka utrzeć z miodem. Dodać cynamon, gał muszkatołową, utarte w moździerzu ziarna kardamonu bez łupinek, startą skórkę z cytryny, mielone migdały i proszek do pieczenia. Wymieszać. Dodać bardzo dobrze odciśnię cukinię, wymieszać. Na koniec dodać powoli ubite białka. Przelać do okrąej formy do pieczenia (średnica 21 cm). Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 35 min. Upieczone i wystudzone cisto przekroić w poprzek tak by powstały dwa krążki.
Krem. Wszystkie składniki oprócz jogurtu wrzucić do garnka i dusić przez 25 min na wolnym ogniu aż owoce się rozgotują. Wystudzić. Wymieszać z jogurtem. Gotowym kremem przeł ciasto, zostawiając część kremu do posmarowania na wierzchu i bo bokach.  Na wierzchu posypać skórka z połowy cytryny i pokrojoną w kostkę jedną figą, daktylem i płatkami migdałowymi. Wstawić do lodówki na min. 2 h. podawać schłodzone.
Porcja tradycyjnego tortu ma 815 kcal, nasza wersja 396 kcal.

Tort czekoladowy o delikatnym anyżkowym posmaku


ciasto:
2 bulwy kopru włoskiego
4 jajka
1 tabliczka gorzkiej czekolady
100 g mielonych orzechów włoskich
5 łek mąki pszennej pełnoziarnistej
2 łeczki proszku do pieczenia
½ szklanki cukru trzcinowego
2 łki miodu
3 gwiazdki anyżku

krem:
1 tabliczka dobrej gorzkiej czekolady
2 jajka
100 ml soku z kopru włoskiego

Bulwy kopru włoskiego pokroić w drobną kostkę. W garnku rozgrzać miód, wrzucić dwie gwiazdki anyżku, koper włoski, podlać odrobiną wody. Dusić do miękkości przez ok. 10 min. Wystudzić, odsączyć koper od soku. Soku nie wylewać (odlać 100 ml do kremu, resztę do ciasta). Odł 1 ł kopru do przystrojenia tortu, resztę zmiksować na gładką masę. Tabliczkę czekolady rozpuścić, przestudzić. Utrzeć żółtka z cukrem. Dodać czekoladę i masę z kopru włoskiego oraz sok z kopru, wymieszać. Dodać utartą w moździerzu gwiazdkę anyżku, mielone orzechy, mą i proszek do pieczenia. Dokładnie wymieszać. Na koniec delikatnie połączyć z ubitą pianą z białek. Masę przelać do okrąej formy (średnica 21 cm) wyłonej papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 45 min. Wystudzone ciasto przekrawamy w poprzek na pół, tak by uzyskać dwa krążki.
Krem. Czekoladę rozpuścić i przestudzić. Żółtka utrzeć z sokiem z kopru, dodać rozpuszczoną czekoladę. Białka ubić na sztywną pianę i połączyć delikatnie z masą czekoladową. Krem schłodzić w lodówce, aż stężeje. Połową schłodzonego kremu smarować jeden krążek ciasta, przykryć drugim. Resztą kremu posmarować wierzch i bok tortu. Dekorować pozostawionym koprem włoskim i orzechami włoskimi. Wstawić do lodówki na min. 2 h. Podawać schłodzony.
Porcja tradycyjnego tortu ma 815 kcal, nasza wersja ma 620 kcal.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin