KR_G_SZYJNY.DOC

(36 KB) Pobierz

Diagnostyka zespołów bólowych kręgosłupa szyjnego.

 

1.      Zespół szyjno- głowowy ( górny zespół szyjny).

 

Przyczyny:

§        Przeciążenia mięśniowe np. długotrwała praca z głową pochyloną do przodu

§        Zaburzenia statyki (hiperlordoza).

Objawy:

§        Dyskomfort przy dłuższym utrzymywaniu takiej samej pozycji

§        Bóle mogące promieniować do głowy i ramion

§        Przyjmowanie nieprawidłowej postawy

§        Zaburzenia w stereotypie oddychania-unoszenie klatki piersiowej.

§        Zawroty głowy

 

2.      Ostry kręcz szyi

Przyczyna:

§        Zablkowanie jednego z segmentów ruchowych( najczęściej C2-C3).

§        Po spoczynku podczas, którego głowa i szyja znajdowały się w pozycji przymusowej

§        Po dłuższej jeździe samochodem z otwartym oknem

§        Po nagłym szarpnięciu szyją

Objawy:

§        Sztywność karku spowodowany nasilonym skurczem mięśni karku-m.czworobocznego( pochylenie głowy do boku i rotacją w przeciwną stronę).

§        Ból jednostronny z promieniowaniem do barków lub potylicy

§        Ograniczone są ruchy rotacji i zgięcia do boku w przeciwną stronę oraz ruchu przodozgięcia i tyłozgięcia.

3.      Zespół szyjno-ramienny(Dolny zespół kręgosłupa szyjnego).

To zaburzenie, które ma swoje źrodło w kręgosłupie szyjnym, ale daje promieniowanie do ramion. Dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe, a przyczyną tego mogą być liczne zmiany w krążku międzykręgowym, np.:

§        Przerost stawów unkowertebralnych (Luschki), znajdujących się na tylno-bocznych ścianach trzonu kręgów od C3 doC7

§        Protruzje osteofitów do kanału korzeniowego lub do otworów w wyrostkach poprzecznych, w których przebiegają tez tętnice i żyły kręgowe lub do kanału kręgowego.

§        Przerost stawów międzywyrostkowych, które zwężają światło kanału korzeniowego

§        Utrata wysokości krążków międzykręgowych, zwiotczenie torebek stawowych i więzadeł, niestabilność połączenia międzytrzonowego i międzywyrostkowego to wszystko może spowodować przemieszczenie się kręgów.

§        Stenoza kanału kręgowego lub korzeniowego

Dlatego mówimy o zespołach korzeniowych:

A.    Zespół korzeniowy C5-ból odczuwany w okolicy mięśnia naramiennego, osłabienie odruchu i siły z mięśnia dwugłowego ramienia, zaburzenia czucia powyżej mięśnia naramiennego

B.    Zespół korzeniowy C6- ból promieniuje do powierzchni ramienia w kierunku kciuka i palca wskazującego. Ograniczony jest ruch pronacji przedramienia. Czasami może dojść do skrzydłowego ustawienia łopatki szczególnie jest to widoczne przy wyciągniętych ramionach do przodu.

C.    Zespół korzeniowy C7- ból promieniuje wzdłuż tylnej powierzchni ramienia w kierunku drugiego, czwartego palca. Osłabienie siły i odruchu, a nawet zanik z mięśnia trójgłowego ramienia.

D.    Zespół korzeniowy C8- ból promieniuje wzdłuż przyśrodkowej powierzchni ramienia w kierunku czwartego i piatego palca. Ograniczeniu ulega zginanie palców oraz osłabienie odruchu z mięśnia zginacza palców. Zdarza się osłabienie mięśni glistowatych, zanik kłębu kciuka i brak odwodzenia małego palca.

 

4.      Bóle głowy pochodzenia szyjnego.

 

Dają objawy charakterystyczne dla zaburzeń vertebrogennych odcinka szyjnego kręgosłupa, czyli: zaburzenia równowagi mięśniowej, przykurcze mięśniowe, nieprawidłowy tor oddychania, zablokowania poszczególnych segmentów. Należy zwrócić uwagę na pozycje głowy, w której następuje prowokacja bólu. Charakterystyczna jest asymetria dolegliwości tzn. ból jest zwykle silniejszy po jednej stronie. Ma charakter napadowy z okresami remisji. Najczęściej ból promieniuje od szyi w kierunku potylicy oraz do gałek ocznych i skroni.

Z punktów maksymalnie bolesnych w mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym ból może promieniować do twarzy.

 

5.      Bóle promieniujące do barku

Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości zablokowania stawów międzywyrostkowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.

 

6.      Zespół mięśni pochyłych( Zespół górnego otworu klatki piersiowej).

Do zaburzeń dochodzi w wyniku ucisku struktur splotu barkowego w przestrzeni miedzy mięśniami pochylymi (przednim i śrokowym), a także w przestrzeni między obojczykiem, a pierwszym żebrem. Objawy to: drętwienie, mrowienie w obrębie kończyny górnej( głównie palce i dłoń). Dolegliwości nasilają się podczas noszenia ciężkich przedmiotów. Patologia tego zespołu jest szeroka i wynika z dysfunkcji wielu struktur anatomicznych tworzących ten otwór. Należą do nich między innymi zablokowania dolnych segmentów odcinka szyjnego kręgosłupa oraz górnych odcinka piersiowego, przykurcze i wzrost napięcia mięśni pochyłych, górnej grupy mięśni stabilizatorów obręczy barkowej oraz mięśni piersiowych mniejszych.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin