Kłopoty p. Wiosny.doc

(72 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNEGO

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5-6 LETNICH

 

TEMAT :  „Kłopoty Pani Wiosny”

 

CELE OGÓLNE:

ü     doskonalenie techniki czytania,

ü     rozwiązywanie zagadek,

ü     utrwalanie charakterystycznych cech wiosny,

 

 

CELE OPERACYJNE

              Dziecko:

ü     zna cechy charakterystyczne wiosny,

ü     potrafi przeczytać sylaby, wyrazy i krótkie zdania,

ü     potrafi rozwiązać zagadkę tematyczną,

ü     wypowiada się na określony temat,

ü     potrafi zaśpiewać piosenkę o wiośnie.

 

FORMA ORGANIZACYJNA:

ü     grupowa

ü     indywidualna

ü     zbiorowa

 

METODY:

ü     słowne: rozmowa, instrukcja słowna,

ü     czynnościowe: zadań stawianych do wykonania,

ü     oglądowa: pokaz

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

ü     CD z nagraniem piosenki- „Wiosenna piosenka

ü     list od Zimy,

ü     ilustracje wiosennych ptaków( skowronek, , jaskółka,  bocian),

ü     ilustracje wiosennych kwiatów ( krokus, sasanka, zawilec, mlecz )

ü     zagadki,

ü     zadania od Zimy napisane na luźnych kartkach,

ü     paczka niespodzianka ( od Wiosny),

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

Dzieci są podzielone na drużyny ( siedzą na krzesełkach  ),  mają zawieszone emblematy :

I.       żabki  (Karol, Oluś, Wiktor, Wiktoria M, Adrian F)

II.    biedronki  (Adrian M, Zosia, Kamila, Nikola, Adaś Sz, Adaś J)

III. bociany (Krystian, Hubert, Mateusz, Olivia, Kaja, Ania J)

IV.                        ważki (Sara, Julia, Krzyś, Nadia, Ola M)

 

V.   pszczoły  (Bartek, Dorotka, Melania, Weronika, Tomek)

VI.                        motylki (Karolina, Agata, Emilka, Ola L, Wiktoria D)

 

I. Powitanie – dzieci i nauczycielka stoją w kole i przekazują sobie „ motylka przyjaźni”( przez uścisk dłoni)

 

                        „ Motylka przyjaźni puszczam w krąg,

                           niech wróci do moich rąk”

 

II. Wprowadzenie do tematu- „Wiosna wokół nas”

 

-       Przypomnienie dzieciom o wczorajszym liście od Wiosny,

 

Kochane Dzieci!

 

Już przybyłam do  Waszego kraju. Niedługo spotkacie mnie wszędzie:

w młodych listkach na drzewach, w śpiewie skowronka, klekocie bociana,

w kumkaniu żabek i fiolecie krokusów.

Mam dużo pracy i dlatego nie mogę teraz być z Wami. Ciekawe czy wiecie jakie ptaki przyleciały już do Polski i jakie kwiaty zakwitły w ogródkach? Przygotowałam dla Was niespodziankę ale dam Wam ją dopiero jutro pozdrawiam Was serdecznie !

                                                                                 Wiosna

-       Krótka rozmowa na jego temat – przypomnienie o obiecanej niespodziance, która być może znajduje się za zasłoniętą szarym papierem tablicą.

-       Odsłonięcie tablicy , wywołanie elementu grozy -  Pani Wiosna za kratami.

-       Odnalezienie listu zawieszonego na kratach od  Pani Zimy.

 

III.  List od Pani Zimy

 

-       Odczytanie przez  n-lkę  treści listu.

-       O  NIE !

-       Żadnej Wiosny nie będzie! Nie mam zamiaru tak szybko odchodzić, jeszcze chcę sobie trochę pomrozić i posypać śniegiem.

-       Wiosnę uwięziłam za kratami .

-       Chyba, że rozwiążecie zagadki i wykonacie prawidłowo  zadania, które dla was przygotowałam. Wszystkie zadania dobrze ukryłam, niech wasza Pani wybierze najgrzeczniejsze dzieci, które odnajdą koperty z instrukcjami. Pręt kraty możecie odczepiać po jednym dopiero wtedy, gdy prawidłowo wykonacie całe zadanie , no i jeszcze musicie pamiętać o sekretach, o których wie tylko wasza Pani i Wy. Pamiętajcie jestem za waszymi oknami i wszystko widzę i słyszę!                                                                                                                                                                              Zima

-       Burza mózgów – co zrobić z życzeniami p. Zimy?

 

Ø     Zabawa ruchowa – „Płatki śniegu” z elementem biegu w gromadce i wirowaniem.

 

IV. Zadania Pani Zimy (zadania są ukryte w sali, n-lka wybiera dziecko, które  po podaniu instrukcji odszukuje )

 

Zadanie 1

 

          Treść: Odgadnijcie zagadki :

 

Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,

A po nasze żabki przybył aż z Afryki.

                                                       ( bocian)

 

Lata nad łąką w czerwonej kapotce,

A na tej kapotce jest kropka przy kropce.

                                                      ( biedronka)

Widzisz je we dnie , nie widzisz w nocy

Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy.

                                                               (słonko)

Wzbija się w niebo śpiewak malutki,

Z góry przesyła wiosenne nutki,

A każda nuta dźwięczy jak dzwonek

I już wiadomo, że to........ ( skowronek )

 

Co to za panienka: zielona sukienka

Jasny żabocik i wytrzeszczone oczy.

Gdy się zbliżysz do niej, wnet

Do wody wskoczy.

                                   (żabka)

Siedzi sobie na buku i woła: kuku, kuku

                                                        (kukułka)

 

v    Zdjęcie pierwszej kraty z  p. Wiosny

 

Zadanie 2

     Treść:  Pani rozłoży przed wami obrazki i napisy. Wybierzcie

                 obrazki przedstawiające  symbole wiosny i podpisy do nich,

                 później zawieście je na tablicy tak, żebym je widziała.

 

v      Zdjęcie drugiej kraty z   p. Wiosny

 

Ø     Zabawa ruchowa – „Żabki i bocian- dzieci skaczą po dywanie na okrzyk –Bocian leci!- zastygają w bezruchu.

 

Zadanie 3

 

     Treść: Odsuńcie krzesełka do tyłu, usiądźcie na dywanie grupami :

 

I.       żabki (Karol, Oluś, Wiktor, Wiktoria M, Adrian F)

II.    biedronki  (Adrian M, Zosia, Kamila, Nikola, Adaś Sz, Adaś J)

III. bociany (Krystian, Hubert, Mateusz, Olivia, Kaja, Ania J)

IV.                        ważki (Sara, Julia, Krzyś, Nadia, Ola M)

V.   pszczoły  (Bartek, Dorotka, Melania, Weronika, Tomek)

VI.                        motylki (Karolina, Agata, Emilka, Ola L, Wiktoria D)

Co lubi wiosna? Przeczytajcie wyrazy i ułóżcie z nich zdania.

      Każde zdanie ma się zaczynać od wyrażenia : „Wiosna lubi…”

         (demonstracja przez n-lkę zapisu) – praca w zespołach

 

1.     Wiosna lubi bociany.   (żabki)  -  wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek z napisem

2.     Wiosna lubi małe listki .  (biedronki)- wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek z napisem rozciętym na wyrazy.

3.     Wiosna lubi kolorowe motyle.   (bociany ) - wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek z napisem rozciętym na wyrazy.

4.     Wiosna lubi fioletowe krokusy. (ważki)  - wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek i  osobne wyrazy.

5.     Wiosna lubi stokrotki na trawniku .(pszczoły) – wyrażenie  + obrazek i osobne wyrazy.

6.     Wiosna lubi czerwone biedronki w czarne kropki .  (pszczoły)wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek  z wieloma wyrazami pojedynczo.

(Wyrazy napisane na paskach papieru.. Dzieci układają z wyrazów zdania, odczytują i przypinają na tablicy)

 

v    Zdjęcie trzeciej kraty z p. Wiosny

 

Zadanie 4

 

  Treść: Zaśpiewajcie jakąś piosenkę o wiośnie.

 

Śpiewanie i granie na instrumentach perkusyjnych przez dzieci piosenki Wiosenna piosenka”.

 

v    Zdjęcie czwartej kraty z p. Wiosny

V. Powitanie Wiosny

Wszyscy razem tworzą krąg i śpiewają, powtarzając jak echo słowa piosenki (na melodię Panie Janie) za nauczycielką:

   

Witaj Wiosno, witaj Wiosno

Jak się masz? Jak się masz?

Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy

Bądź wśród nas, bądź wśród nas.”

    

VI Podsumowanie.

Nauczycielka otwiera drzwi ( po usłyszeniu pukania ) i znajduje za drzwiami list od Wiosny oraz paczkę z niespodzianką ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin