Butla.doc

(515 KB) Pobierz
Butla - Altanka Babuni

Butla - Altanka Babuni

Oto drugi kurs butelki, który znajdował się także w Cafearcie

Elementy zastosowanie tutaj to jednoskładnikowy crackle oraz cieniowanie z patyną.

Magiczna Butla Asket - Altanka Babuni

 

Etap 0: Materiały do przygotowania:

¨ Butelka o ładnym kształcie, tu wybrałam strzelisty, kwadratowy kształt, który spróbuję przerobić na letnią altankę babuni, gdzie stoją doniczki z kwitnącą roślinnością, a pod „sufitem " suszą się zioła :)

¨ Primer, czyli farba grunt-zwiększająca przyczepność farb do podłoża

¨ Farby akrylowe - biała najlepiej do drewna i metalu, z której zrobię kolor jasny i ciemny różowy, barwniki - ciemno różowy lub zamiennie ciemno różowa farba akrylowa.

¨ Klej do decoupage

¨ Serwetki z wybranym motywem

¨ Komputerowy wydruk napisu

¨ Lakier krak jednoskładnikowy

¨ Dwie patyny o kolorach: czarnym i orzecha włoskiego

¨ Pędzelki: grubszy i płaski do primera i lakieru, cienkie do cieniowania oraz gąbeczki.

¨ Lakier akrylowy bezbarwny, matowy.

¨ Elementy dekoracyjne do przybrania

Etap I: Czynności wstępne

Przed przystąpieniem do malowania, moczę butelkę w zimniej wodzie, następnie zdzieram z niej wszystkie etykiety i banderole. Butelka musi być czysta, bez śladów kleju po nalepionych etykietach. Następnie myję ją w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu, aby zmyć z niej wszelkie tłuste ślady. Suszę dnem do góry, aby wypłynęła z niej woda.

 

EtapII: Malowanie podłoża

Maluję primerem, czyli farbą podkładową, zwiększającą przyczepność następnej warstwy farby.

Wskazówka: jeżeli niedokładnie umyjemy butelkę, będzie to widoczne na tym etapie, gdyż primer nie będzie chciał pokryć butelki i będą się robiły puste pęcherze bez farby!

Na fotografii butelka jest pomalowana jeden raz.

Odstawiamy butelkę do wyschnięcia. Po kilku godzinach, malujemy ją ponownie primerem i pozostawiamy do wyschnięcia. Najlepiej, aby pozostawić ją do następnego etapu na min. ok. 8 godzin.

Etap III: Malowanie butelki farbą akrylową na kolor docelowy

Odlewam trochę białej farby akrylowej (do drewna i metalu) do miseczki i dodaję barwnika różowego. W wyniku zmieszania powstał kolor blady, róż. Można oczywiście zastosować gotową kolorową farbę akrylową, lub zabarwić białą farbę - ciemno różową.

Następnie nabieram pędzlem farbę i smaruję gąbkę, którą maluję całą butelkę.

Wskazówka: Używam pędzelka do nabierania farby, aby nie nabierać zbyt dużej jej ilości na gąbeczkę. Mam wtedy pełną kontrolę nad grubością malowanej warstwy.

W miejscach załamań butelki, gdzie nie dochodzi gąbka, poprawiam pędzelkiem.

W tzw. Gotyckich okienkach butelki poprawiam tepując także trochę jaśniejszym, prawie białym kolorem.

Tak wygląda butelka z pomalowanym tłem.

Odstawiam do wyschnięcia na przynajmniej 3 godz.

 

Etap IV: Malowanie jednoskładnikowym lakierem pękającym, tzw. krakowanie powierzchni.

Maluję butelkę lakierem pękającym. Gotyckie okienka pozostawiam bez kraka. Nie maluję krakiem także dolnych pionowych kantów butelki. Nakładam średnią warstwę, aby lakier nie spływał z pionowej powierzchni.

Odstawiam butelkę do wyschnięcia kilka godzin. Wszystko zależy od specyficznych cech lakieru krakującego, określonego producenta.

Wskazówka: Nie można użyć bardzo grubej warstwy lakieru, gdyż spłynie on na dół butelki.

Jeśli coś takiego zacznie się dziać, odwróć butelkę i podsusz kraka suszarką. Możesz to zrobić jedynie od razu po pomalowaniu Krakiem.

Etap V: Przygotowanie motywu

W czasie schnięcia farb i lakieru, dobieram motyw pasujący do butelki.

Wybrałam motyw doniczek z kwiatkami i ziołami.

Wskazówka: Duże motywy nie pasują do wąskich i małych butelek, gdyż wzór w całości nie mieści się na „jeden rzut oka" na butelkę.

Z kolei motywy zbyt małe i drobne np. kwiatki na tych grubych i pękatych butelkach stwarzają pospolity wzorek kuchenny.

Najlepszy jest motyw, który widać w całości patrząc wprost na butelkę.

 

Na cienkim papierze, na atramentowej drukarce drukuję i wycinam napis. Pozostawiam wydruk, aby dobrze wysechł na kilka godzin. Gdy krak na butelce będzie już całkiem suchy, wydzieram poszczególne elementy z serwetki i dopasowuje je do kształtu butelki (fotoA).

Serwetka ma białe tło, więc nie trzeba jej wycinać i dobrze wtopi się w tło butelki.

Wskazówka: Jeżeli tło serwetki ma inny kolor niż tło butelki, trzeba motyw wyciąć. Jeżeli tło serwetki różni się tylko nieznacznie od tła butelki, można przykleić wydarty motyw, a po wyschnięciu kleju domalować tło butelki, w miejscach, gdzie najbardziej widać wydarte brzegi serwetki

Etap VI: Przyklejenie motywu

 

Następnie oddzielam dwie spodnie warstwy serwetki, aby została tylko pierwsza warstwa (fotoB). Przykładam tę pierwszą warstwę z motywem do suchej butelki, jednocześnie nanosząc klej na serwetkę od jej środka ku brzegom. Można wygładzić serwetkę delikatnie palcami lub gąbeczką, należy jednak uważać, gdyż nasączona klejem serwetka jest bardzo łatwo podatna na uszkodzenie.

Wskazówka: Można zastosować drugi sposób klejenia: pomalować butelkę klejem do decoupage, odczekać około minuty, aż klej przyschnie, a następnie przyłożyć serwetkę do klejącej powierzchni od środka i wygładzać jednocześnie miękkim pędzelkiem i palcami.

Zaraz po przyklejeniu serwetki jeszcze raz maluję ją klejem, uważając na jej delikatną strukturę. Do klejenia serwetek używam kleju przeznaczonego specjalnie do serwetek (a nie tylko do decoupage, czyli każdego do papieru), gdyż jest delikatniejszy i nie tworzy nierówności i nagniotków.

Napis moczę przez pół minuty w miseczce z zimną wodą, następnie odsączam na jednorazowym ręczniku i maluję klejem do decoupage.

Przykładam napis na butelkę i maluję cały fragment jeszcze raz klejem.

Pozostawiam butelkę do wyschnięcia na kilka godzin.

Tak wygląda butelka z naklejonym motywem

Etap VII: Dorabiane tła wokół motywu.

Na tym etapie przyklejone motywy - doniczki wyglądają jak zawieszone w próżni, dlatego

wokół nich cieniutkim pędzelkiem domalowuję im podłoże. Używam do tego czarnej patyny.

Maluję kawałek kreski wokół brzegu doniczki, a następnie szybko rozcieram ją palcem. To samo robię wokół większości doniczek i roślin.

Wskazówka: Można do tego rodzaju cieniowania wykorzystać czarną farbę akrylową zmieszaną z opóźniaczem do farb. Użyłam w tym przypadku patyny, gdyż jest wygodniejsza i daje ten sam efekt.

 

 

Etap VIII: Efekt postarzenia krakiem

Teraz czas na domalowanie spękań. Ciemno różową, niezbyt gęstą farbą akrylową maluję butelkę w miejscu, gdzie położyłam kraka. Maluję pędzelkiem, nierównymi pociągnięciami i w różnych kierunkach. Suszę suszarką z ciepłym powietrzem, a gdy farba trochę przyschnie spryskuję powierzchnię sprayem z wodą, aby jeszcze powiększyć nierównomierność i przypadkowość spękań. Następnie znowu suszę suszarką.

Chcę osiągnąć efekt nie tylko popękanej powierzchni, ale także wyglądającej na starą, a naturalne spękania starych przedmiotów z wyjątkiem szkła, rzadko kiedy są równomierne.

Wskazówka I: malując równomiernymi pociągnięciami pędzla otrzymasz bardziej równomierne i geometryczne spękania.

Wskazówka II: Gdy spękania są zbyt małe, aby je powiększyć możesz spryskać powierzchnię sprayem z wodą i wysuszyć gorącym powietrzem. Nie zawsze się to jednak udaje

Dolne kanty butelki, których wcześniej nie pokryłam lakierem pękającym maluję także, jak wcześniej pękającą powierzchnię, na kolor ciemno różowy, z tym iż każde pociągnięcie pędzla rozcieram ściereczką lub palcem.

Zabieg ten ma wysmuklić butelkę i nadać jej spękaniom naturalny charakter. Celowo nie pokryłam wcześniej krakiem do samego dołu butelki.

Mimo iż zastosowałam suszarkę do przyspieszenia spękań, odstawiam butelkę do wyschnięcia na przynajmniej 3 godz.

 

Etap IX: Efekt postarzenia patyną

Po tym czasie za pomocą pędzelka i patyny o kolorze orzecha włoskiego postarzam butelkę, dodając jej plam i zabrudzeń.

Robię to zdecydowanymi i szybkimi ruchami, tj. kilka plamek i ścieram ścierką. Najpierw robię plamy na okienkach butelki.

 

Wskazówka: przy patynowaniu, należy uważać, aby nie zrobić zbyt dużo plam lub nie zamalować całej butelki, gdyż patyna znacznie przyciemnia cały obrazek

To samo robię na popękanej powierzchni - tu moim celem jest skorygowanie zbyt ostrego koloru różu, który zastosowałam.

Patyna spowoduje, że barwa straci wściekły kolor i będzie mieć odcień różu indyjskiego.

Tak postarzona butelka jest już prawie gotowa. Odstawiam ją na kilka godzin do wysuszenia.

Etap X: Lakierowanie

Po dokładnym wyschnięciu, w celu zabezpieczenia butelki maluję ją matowym lakierem bezbarwnym akrylowym. Zwykle maluję 5-6 warstw lakieru w przypadku serwetki, w przypadku grubszego papieru więcej. Należy uzyskać stopienie się motywu z tłem dekorowanego przedmiotu.

Tak wygląda skończona butelka.

Etap XI: Dekorowanie butelki

Szyjkę butelki obwiązuję rafią, następnie przyklejam dodatki.

Butelka jest skończona.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin