ZAJĘCIA PLASTYCZNE – INACZEJ ( Scenariusz)
Grupa wiekowa: 6 – latki
Temat: Fantazyjne oblicza
Technika: Wycinanie ilustracji z czasopism przedstawiające owoce, kwiaty, warzywa i układanie ich na papierze w kształt twarzy
Forma pracy: zespołowa ( 2-3 osoby)
Metody pracy: oglądowa, problemowa, praktyczna
Środki dydaktyczne: reprodukcja obrazu „Wertumnus” namalowanego przez włoskiego artystę Giuseppe Arcimboldiego dla cesarza Rudolfa Habsburga, plik starych kolorowych czasopism, arkusze papieru, nożyczki , klej, lusterka.
Cele: POZNAWCZY - zapoznanie z reprodukcją obrazu Giuseppe Arcimboldiego „ Wertumnus”, przypomnienie z jakich części składa się twarz ludzka
KSZTAŁCĄCY - kształcenie umiejętności posługiwania się nożyczkami, rozwijanie wyobrażni, umiejętne dobieranie owoców, kwiatów, warzyw wyciętych z czasopism i zastępowanie nimi części twarzy wymyślonej postaci ( oczu, nosa, uszu, włosów itp. )
WYCHOWAWCZY – umiejętne, ostrożne posługiwanie się nożyczkami, zwrócenie uwagi na wykorzystanie do pracy tylko starych czasopism NIGDY KSIĄŻEK!
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa inscenizująca do piosenki „ Pokaż proszę…”
Pokaż proszę, gdzie masz oczy,
gdzie masz uszy,
a gdzie nos,
gdzie masz rękę,
gdzie masz nogę,
gdzie na głowie rośnie włos…..
2. Oglądanie swoich odbić w lusterkach
· jak wyglądam gdy jestem smutny (a)?
· jak wyglądam gdy jestem wesoły (a)?
· jak wyglądam gdy jestem zdziwiony (a)? itp.
3. Czy kiedykolwiek widziałeś twarz zrobioną z roślin? Rozmowa z dziećmi, podczas której zapoznają się z reprodukcją obrazu włoskiego artysty Giuseppe Arcimboldiego „ Wertumnus”
UWAGA! Można zamiast rozmowy przeprowadzić zabawę „ Zwiedzamy galerię obrazów”. Wśród oglądanych obrazów znajduje się w/w reprodukcja obrazu Arcimboldiego
· krótka informacja dotycząca artysty,
· dzieci wymieniają jakimi owocami, warzywami, kwiatami malarz zastąpił oczy, uszy, nos itp.
· zwrócenie uwagi na prawdziwość wyglądu namalowanych owoców.
4. Określanie zadania do wykonania dla dzieci:
· wyszukajcie w starych czasopismach owoców, roślin, warzyw i wytnijcie je,
· ułóżcie na papierze poszczególne części tak, aby powstał portret z roślin, itp.
· przyklejcie wycięte części do papieru
5. Indywidualna praca przy stolikach. Zwrócenie uwagi na zgodną pracę w zespołach
6. Analiza i ocena prac:
· wybieramy najzabawniejszy portret
· organizujemy wystawę prac
sliweczka77