Flotyńska-ćw.docx

(16 KB) Pobierz

Mgr Irena Flotyńska

Książka Zbigniew szczurek „Prawo cywilne i umowy w administracji”

Kodeks cywilny ustawa z dnia 1964r; skodyfikowana w 1933 z późniejszymi zmianami

 

1.Działy kodeksu cywilnego (księgi)

I. Część ogólna

II. Własność i inne prawa rzeczowe

III. Zobowiązania

IV. Spadki

 

Pełnoletniość osiągamy:

10,10,2010r- urodzony o godz. 10.00

11,10,2028r.- o godz. 00,00 (północy) osiągamy pełnoletniość

 

Art. 25. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

(dane miejsce w którym osoba mieszka a nie jest zameldowana)

 

Tytuł V. TERMIN

Art. 110. (56) Jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego obliczania, stosuje się przepisy poniższe.

Art. 111. § 1. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia.

§ 2. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

Art. 112. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Art. 113. § 1. Jeżeli termin jest oznaczony na początek, środek lub koniec miesiąca, rozumie się przez to pierwszy, piętnasty lub ostatni dzień miesiąca.

§ 2. Termin półmiesięczny jest równy piętnastu dniom.

Art. 114. Jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć.

Art. 115. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

Art. 116. § 1. Jeżeli skutki czynności prawnej mają powstać w oznaczonym terminie, stosuje się odpowiednio przepisy o warunku zawieszającym.

§ 2. Jeżeli skutki czynności prawnej mają ustać w oznaczonym terminie, stosuje się odpowiednio przepisy o warunku rozwiązującym.

 

Sposoby liczenia:

W poniedziałek otrzymaliśmy wezwanie (pierwszy dzień od którego liczymy jest dniem następnym)

Do następnego pon powinniśmy odpowiedzieć

Wezwanie we wtorek- odp. do pon

(jeżeli wezwanie otrzymaliśmy w niedziele lub ustawowo wolny dzień od pracy to liczymy od następnego dnia roboczego (sobota-jako dzień pracujący wliczamy)

*Przedawnienie- jest to okres po upływie którego nie można żądać spełnienia świadczenia

II PC- nabycia i utraty własności , uzytkowania wieczystego, hipoteki, posiadania

III Prawo cywilne Zobowiązań- przepisy dotyczące zawierania umów powszechnie obowiązujących (umowa sprzedazy; o dzieło; zlecenia; ubezpieczenia).

IV. Prawo spadkowe- (zrobić we własnym zakresie)

*jak prawidłowo sporządzić testament??

*testament jest ważny gdy napisany jest własnoręcznie od poczatku do końca „spadek po mojej smierci przekazuje…”

*odrzucenie spadku; zachowka

 

ZASADY PRAWA CYWLINEGO:

I.                    Ochrona własności

II.                  Zasada swobody umów

III.               Wykonywanie praw podmiotowych

IV.               Ochrona dobrj wiary

V.                 Ochrona praw nabytych

VI.               Ochrona dóbr osobistych

Ad.I –nikt bez ważnej przyczyny własności nie może nam odebrac

AdII.- Art. 3531. (140) Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Ad.III Art. 5. (4) Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

Ad. IV Art. 7. Jeżeli ustawa uzależnia skutki prawne od dobrej lub złej wiary, domniemywa się istnienie dobrej wiary. (jeżeli przekracza dochody sprzedaz 10-krotnie, nie ma dobrej wiary) zasiedzenie 20 lat; zła wiara 30 lat

Ad.V Jeżeli nabędzbiemy jakieś prawa, to nie można nam ich odebrać

Ad VII- Katalog otwarty;

Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Art. 24. § 1. (8) Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.

(dobra osobiste nie są chronione; zadośćuczynienie- na ospowiedni cel społeczny)

***wyjątek na swoją rzecz; na skutek naruszenia dobra osobistego, poniosłam szkode materialna.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin