Jednemu z pracowników daliśmy wypowiedzenie zmieniające, gdyż zlikwidowane zostało jego stanowisko pracy. Dotąd był portierem, a zaproponowaliśmy mu stanowisko konserwatora. Pracownik jednak nie zgodził się na nowe warunki – chociaż nie straciłby nic na wynagrodzeniu. Jego umowa o pracę się więc rozwiąże, ale nie wiemy, czy należy mu się odprawa z ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych.
Jeżeli pracownikowi w drodze wypowiedzenia zmieniającego zaproponowano odpowiednią dla niego pracę (wynagrodzenie), a pracownik odmówił jej przyjęcia, to co do zasady odprawa mu nie przysługuje.
Konsekwencje wypowiedzenia zmieniającegoProste rozwiązania skomplikowanych przypadkówPorady uznanych ekspertów prawa pracywww.prawo-pracy.com.pl
Przyczyna musi leżeć wyłącznie po stronie pracodawcyUstawa o tzw. zwolnieniach grupowych określa, że w przypadkach zwolnień indywidualnych odprawa należy się, jeżeli pracodawca rozwiązuje stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika – o ile przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie. Sąd Najwyższy stwierdził, że odmowa przyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy i wynagradzania może być uznana za współprzyczynę rozwiązania umowy. Tym samym pracownik nie nabędzie prawa do odprawy.
Nowe warunki nie mogą być radykalnie gorszePracownik powinien jednak otrzymać odprawę, gdy zaproponowane mu nowe warunki są dla niego nie do przyjęcia, np. są zdecydowanie niedogodne bądź noszą znamiona szykany. Sąd Najwyższy uznaje ponadto, że z reguły prawo do odprawy nabędzie także pracownik, któremu pracodawca chce wyłącznie obniżyć wynagrodzenie – bez zmiany pozostałych warunków pracy.
Zdaniem Sądu Najwyższego
Podstawa prawna:
· art. 8 i art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 ze zm.).
gosicka