NBP a władze państwowe na folie.doc

(22 KB) Pobierz
NBP a władze państwowe:

NBP a władze państwowe:

a)    Relacje między NBP a Ministrem Finansów.

b)   Relacje między NBP a Sejmem.

 

 

1) W planowaniu budżetowym NBP pełni rolę opiniodawczą, ponieważ sporządza opinie do projektu ustawy budżetowej i jest to główna rola NBP w ramach współdziałania z

Ministrem Finansów opracowywaniu planów finansowych państwa.

 

2) Prezes NBP może uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu. Zgodnie z ukształtowaną praktyką może być również zapraszany do udziału w zebraniach komisji sejmowych m.in. w celu udzielenia wyjaśnienia i przedstawienia stanowiska NBP w sprawach będących przedmiotem zainteresowania NBP.

 

3) Ustawa o NBP słusznie zobowiązuje NBP do współdziałania z innymi organami w kształtowaniu realizacji polityki gospodarczej państwa, lecz jeszcze słuszniej zastrzega, że nie może ono naruszać realizacji założeń polityki pieniężnej.

 

4) Powinnością NBP jest natomiast dostarczenie spoełeczństwu obiektywnych argumentów ekonomicznych uzasadadniajacych lub nie uzasadniających politykę gospodarczą rządu.

 

5) Działalność NBP w obszarze gospodarki dewizowej obejmuje współdziałanie z organami państwowymi (Minister Finansów Rada Ministrów), ponieważ inaczej nie można przeprowadzić granicy podziału kompetencji. Działalność NBP ma jednak bardziej wykonawczy charakter w stosunku do kompetencji decyzyjnych (stanowiących) rząd lub Sejmu.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin