Konspekt zajęć 5-6 lat.odt

(23 KB) Pobierz

        Konspekt zajęć dydaktyczno-wychowawczych

        w grupie dzieci 6-letnich

 

Temat kompleksowy: „W kopalni”.

Temat zajęć: Zabawy i ćwiczenia rytmiczno-melodyczne w oparciu

o piosenkę pt. „Piosenka o węglu”. 

Cele: dydaktyczne: - dzieci utrwalają tekst i melodię piosenki,

        rozwijają umiejętność koncentracji uwagi,

        doskonalą technikę gry na instrumentach perkusyjnych,

        potrafią rozpoznać melodię wznoszącą i opadającą,

        rozwijają twórczą inwencję melodyczną,

        potrafią odtworzyć usłyszany rytm,

        dbają o intonację i dykcję w śpiewie,

        uczą się prawidłowo oddychać (wdech nosem, wydech ustami).

       wychowawcze: -   dzieci uczą się szanować instrumenty,

                                       -   rozwijają zdolności muzyczne: wyobraźnię,

                                             pamięć, wolę,  wrażliwość emocjonalną,

             -   potrafią współdziałać w grupie,

             -   uczą się szacunku dla pracy górnika. 

Pomoce dydaktyczne:

        pianino,

        obręcze,

        obraz przedstawiający kopalnię,

        bębenki, kołatki, tamburyny.

Przebieg zajęć

 

        Zagadki

        Nauczycielka gra na pianinie melodię refrenu „Piosenki o węglu”, dzieci odgadują jaka to piosenka. Następnie nauczycielka śpiewa piosenkę świadomie przkręcając słowa, aby sprawdzić czy dzieci dobrze zapamiętały tekst np.

        Zimny wicher wieje w polu, oj, oj, mroźny czas, (letni)

        lecz cieplutko tu w przedszkolu, bo kaloryfer grzeje nas.” (koc)

        Ćwiczenie oddechowe

        Zanim dzieci poprawnie zaśpiewają piosenkę, nauczycielka przeprowadza ćwiczenie oddechowe „Lokomotywa”: dzieci nabierają nosem powietrze w płuca

        i wypuszczają je przez usta krótkimi przerywanymi wydechami.

        Śpiewanie piosenki z akompaniamentem perkusyjnym

        Nauczycielka rozdaje dzieciom instrumenty: bębenki, kołatki, tamburyna i ustala akompaniament perkusyjny do piosenki.

        Zwrotka: zaznaczenie początku taktu uderzeniem kołatek.

        Refren: bębenki przy słowach „tra la la”, tamburyny w pozostałych taktach.

        Rozmowa o kopalni

        Dzieci wypowiadają się na temat pracy górnika. Nauczycielka przedstawiając odpowiedni obrazek opowiada, jak wygląda teren kopalni na powierzchni ziemi

        (szyb, hałdy, pociągi załadowane węglem itp.), w jaki sposób górnicy dostają się pod ziemię.

        Zabawa ruchowa uwrażliwiająca na kierunek linii melodycznej „Winda”

        Dzieci dobierają się parami, każda para dostaję obręcz (winda). Poruszają się po całej sali zgodnie z akompaniamentem. Przerwa w muzyce jest sygnałem, by stanąć w parach przodem do siebie, trzymając oburącz między sobą obręcz. Nauczycielka gra na pianinie w umiarkowanym tempie melodię wznoszącą lub opadającą. „Windy” powinny poruszać się zgodnie ze słyszanym kierunkiem melodii.

        Tworzenie echa rytmicznego

        Nauczycielka mówi rytmicznie słowa nawiązujące do tematu „W kopalni”. Dzieci

        powtarzają na zasadzie echa, uwzględniając rytm, tempo, dynamikę i intonację, na przykład: górnik, ciężka praca, czarny węgiel.

        Zadania twórcze – improwizacje rytmiczne i wokalne

        Dzieci samodzielnie rytmizują podane teksty np. „Warczy świder tur- tur-tur” lub

        W kopalni praca wre”.

        Następnie nauczycielka śpiewa na 2-3 dźwiękach proste pytania, a wskazane dziecko stara się odpowiedzieć śpiewając.

        Zabawa ruchowa ze śpiewem do piosenki

        Dzieci stają w dwóch kołach współśrodkowych. Liczba dzieci w małym kole jest dwa razy mniejsza niż w dużym.

        Zwrotka I  takty 1 – 4 Dzieci z małego koła trzymając się za ręce posuwają się w prawo cwałem bocznym. Po sześciu krokach cwału

        następuje zeskok na obie nogi. Dzieci z dużego koła w tym

        samym czasie posuwają się w lewo. Zeskok na obie nogi.

                          takty 5 – 8 Zmiana kierunku w obu kołach i zatrzymanie

        jak wyżej.

                      Refren  Dzieci klaszczą w rytmie taktów 9 i 10, po czym wszystkie dzieci w kierunku środka kół – cztery kroki w rytmie ćwierćnut. Oba koła zmniejszają się. Klaskanie jak wyżej w rytmie taktów 13 i 14, po czym dzieci cofają się czterema krokami, powiększając swoje koła. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

        Konspekt zajęć dydaktyczno-wychowawczych

        w grupie dzieci 5-letnich

Tematyka kompleksowa: „Zapachniało wiosną”

Temat zajęć: „Wiosna na łące”- zabawy muzyczne 

Cele:

        dzieci utrwalają wiadomości na temat zmian zachodzących w przyrodzie na wiosnę,

        potrafią określić charakter słuchanej muzyki,

        uczą się odpowiednio reagować ruchem na zmiany rytmiczne i dynamiczne akompaniamentu,

        potrafią podzielić wyraz na sylaby i określić ich ilość,

        uczą się logicznie myśleć poprzez oraz rozpoznawanie zdań prawdziwych

     i fałszywych, przeliczanie ich,

        potrafią nazwać i rozpoznać ptaki przylatujące do naszego kraju na wiosnę,

        poznają ich odgłosy,

-    doskonalą orientację w prawej i lewej stronie schematu ciała i przestrzeni,

        potrafią przyporządkować podpisy do obrazków,

        umieją skojarzyć dźwięki z ich graficzną ilustracją oraz ułożyć ilustrację graficzną

        do wysłuchanych dźwięków,

        uczą się szanować instrumenty perkusyjne, kulturalnie wypowiadać się w grupie

        i uważnie słuchać innych.                                                                                                  ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin