Przykłady zajęć wprowadzania piosenki.rtf

(266 KB) Pobierz

Rozkład materiału  w ciągu roku i przegląd zajęć

 

Dzieci trzyletnie

Warunkiem osiągnięcia zamierzonych rezultatów w umuzykalnieniu dzieci jest systematyczna praca, oparta na zasadzie stopniowania trud­ności oraz utrwalania nabytych umiejętności. Niezmiernie ważne jest również wytworzenie podczas zajęć atmosfery zabawy. Im wię­cej atrakcji i przyjemności dostarczają one dzieciom, tym szybciej zo­stanie przyswojony materiał nauczania. Jednym ze sposobów pobudza­nia zainteresowania dzieci i utrzymania ich uwagi jest częsta zmiana zadań do wykonania i łączenie ze sobą kilku form umuzykalnienia.

Każde spotkanie powinno być tak zaplanowane, aby zawierało w za­mierzonych proporcjach elementy ruchu, ćwiczenia słuchowe, piosenkę do słuchania i do śpiewania. Jeśli wprowadzany jest nowy problem, to pojawić się powinien kilkakrotnie, za każdym razem w innej formie.

Osoba prowadząca umuzykalnienie powinna posługiwać się ogólnym planem miesięcznym, przewidującym opracowanie określonych proble­mów muzycznych i ruchowych, oraz szczegółowymi planami jednostko­wymi zawierającymi konkretne przykłady ćwiczeń, zabaw i piosenek.

Każdy plan jest elastyczny i czasem ulega zmianie w toku przepro­wadzania zajęć. Może na to wpłynąć nieprzewidziana reakcja dzieci, a także nowy pomysł, który nasunie się nauczycielce w czasie pracy. Zmiana planu jest często korzystna i wnosi urozmaicenie do zajęć.

Rozkład materiału na kolejne miesiące roku szkolnego jest jedynie propozycją. W grupie dzieci trzyletnich obserwuje się największe róż­nice w rozwoju fizycznym i umysłowym zadaniem nauczycielki jest dobranie repertuaru właściwego dla prowadzonej przez nią grupy.

 

WRZESIEŃ

Zapoznanie dzieci z nowym otoczeniem, salą zabaw i jej wyposażeniem. Zademonstrowanie pianina (fortepianu) i różnych sposobów gry na nim: nisko - - wysoko, głośno cicho, szybko wolno. Jeśli nauczycielka gra na innym instrumencie i będzie się nim posługiwała w dalszej pra­cy, to dokładnie go pokazuje i omawia sposoby gry, zapoznając dzieci z brzmieniem tego instrumentu.

 

Ćwiczenia słuchowe

-  Rozpoznawanie skrajnych rejestrów dźwięków niskich i wyso­kich (w określeniu dzieci cienkich i grubych").

-  Wprowadzenie kontrastów dynamicznych bardzo cicho i bardzo głośno.

-  Wprowadzenie kontrastowego tempa szybkiego i wolnego.

- Słuchanie różnorodnych odgłosów, znanych dzieciom z codziennego otoczenia (szum wody w kranie, szuranie krzesłem, zamykanie i otwieranie drzwi ilp )

- Poznanie jednego stałego sygnału muzycznego, oznaczającego zbiórkę przy nauczycielce i siad na podłodze

- Klaskanie miarowe, w wolnym i szybkim tempie przy akompania­mencie pianina lub innego instrumentu (może być perkusyjny).

 

Ćwiczenia ruchowe

- Pierwsze próby poruszania się przy muzyce. Chodzenie i bieganie w rozsypce" przy akompaniamencie ćwierćnut i ósemek.

- Próby skakania obunóż w miejscu (piłki").

- Ustawienie w rzędzie z oparciem rąk na ramionach kolegów lub z trzymaniem się za fartuszki (pociąg"').

- Nauka siadu skrzyżnego.

 

Piosenki do słuchania: Marsz dzieci, Jabłuszko, Pociąg.

Próby śpiewania wspólnie z nauczycielką krótkich fragmentów tych piosenek. Powtarzanie krótkich rytmizowanych tekstów zaproponowa­nych przez nauczycielkę (np. to jest miś"', piłka skacze tak").

 

Przykład zajęć

Dzieci chodzą w rozsypce" przy akompaniamencie w rytmie ćwierćnut. Szyb­szy akompaniament dzieci biegają w gromadce. Ustalony sygnał (tryl w górnym rejestrze pianina, dźwięk trójkąta, krótki motyw rytmiczny lub melodyczny itp.) oznacza, że dzieci mają podejść do nauczycielki i usiąść na podłodze.

 

Nauczycielka sprawdza, czy wszyscy poprawnie siedzą skrzyżowawszy nogi, następnie śpiewa piosenkę Marsz dzieci. Poleca dzieciom wymienić imiona występu­ją...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin