Shaiya - poradnik.odt

(98 KB) Pobierz
W Shaiya są specjalne itemki które pozwalają na wskrzeszenie siebie, tzw

W Shaiya są specjalne itemki które pozwalają na wskrzeszenie siebie, tzw. Ressurection Rune. Grałem w tą grę pół roku i muszę powiedzieć, że rzeczywiście jest ciekawa. Ma dobrą grafikę, chyba najlepszy system pvp ever (wchodzi się do mapy pvp w swoim przedziale lvlowym i naparza się z wrogą frakcją bez jakichkolwiek zasad), grind jest na niektórych postaciach nudny i długi (Ranger/ Zabójca, Łucznik/ Łowca).


Tak jak powiedziałem, w grze mamy do wyboru 2 frakcje, Alliance of Light i Union of Fury. Mamy do wyboru 2 rasy z każdej frakcji (Light - Human i Elf/Fury - Nordein i Vail), każda z ras ma 3 klasy (czyli razem po 6 klas na frakcję).
Alliance of Light:


Human:
- Wojownik, może władać dwoma mieczami/dwuręcznym mieczem/włócznią, jednak przez większość graczy preferuje dwa miecze, ze względu na szybkość ciosów. Stawia na Str i Rec, musi pamiętać o Dex
- Obrońca - typowy tank, razem z uzdrawiaczem i magiem tworzy AoE party, czyli ten zbiera mobki, uzdrawiacz go uzdrawia a Mag zabija moby. Stawia przede wszystkim na Rec. Walczy Miecz + Tarcza/Maczuga + Tarcza, jednak specjalnie pod AoE zaleca się Maczuga + Tarcza, gdyż w późniejszych etapach gry w Maczugach są bonusy do Rec.
- Uzdrawiacz, ma dużo buffów i kilka czarów leczących, razem z obrońcą i magiem tworzy AoE, ten leczy obrońcę, by nie zginął. Stawia przede wszystkim na Wis, jednak ostatnio pojawiły się tzw. Battle Priesty, czyli uzdrawiacze full Int. Uzdrawiacz walczy sztyletem/różdżką, chodź według mnie lepsze dla uzdrawiacze są sztylety ze względu na szybszy casting time skilli leczących (tyczy się również innych skilli).


Elf:
- Łucznik. Świetny w pvp, cienki w grze ze względu na brak silnych AoE co sprawia, że jest trudną do expienia postacią. Żaden mag nie ma z nim szans. Walczy łukiem lub kuszą, jednak preferowany jest łuk ze względu na szybkość trafień. Stawia przede wszystkim na Luc (większa częstotliwość krytycznych ciosów), Str (siła) i Dex (celność strzałów), ale pierwszy atrybut jest najważniejszy
- Ranger - typowy zabójca. Równie dobry w pvp co łucznik, jednak lepiej walczy przeciw wojakom/uzdrowicielom/łucznikom na pvp niż łucznik. Stawia głównie na Dex, jednak używa także Str by podnieść swój dmg. Jako broń używa pazury.
- Mag - zarazem największy dps w grze. W grze jest wykorzystywany jako rzeźnik w zabijaniu mobów. W pvp nie jest najmocniejszy, ale radzi sobie dobrze z wojakami /tankami. Głównym atrybutem jest Int, ale jeśli komuś brakuje many może sobie dodać trochę Wis (aczkolwiek jest bardziej preferowany full Int dla większego dmg)

Union of Fury:


Nordein:
- Wojak - patrz Wojownik (różnica: nie ma dwóch mieczy, są dwa topory, nie ma dwuręcznego miecza jest dwuręczny topór)
- Łowca - patrz Łucznik
- Gwardzista - patrz Obrońca (różnica: nie ma miecza + tarcza tylko jest topór + tarcza)
Vail:
- Mroczny Mag - patrz Mag
- Zabójca - patrz Ranger
- Mroczny Kapłan - patrz Kapłan
(postacie Fury nie różnią się niczym oprócz wyglądu od swych odpowiedników z Light)

Mode:
W grze wyróżniamy 4 mode:
Easy Mode (w skrócie EM) - w ogóle nie opłacalny mode, max lvl w tym mode wynosi 30, exp leci 2 razy szybciej niż na Normal mode. Za wbicie lvl dostajemy 5 stat points i 3 skill points
Normal Mode (w skrócie NM) - mode od którego powinniśmy zacząć. Gdy wbijemy lvl 40 możemy zrobić nową postać na Hard Mode. Za wbicie lvl dostajemy 5 stat points i 3 skill points.
Hard Mode (w skrócie HM) - mode w którym nasza postać jest dużo silniejsza niż w Normal Mode. Dostaje nowe, lepsze skille i więcej stat i skill points. Gdy wbijemy 40 lvl odblokowujemy Ultimate Mode który jest jeszcze mocniejszy. Za wbicie lvl otrzymujemy 7 stat points i 4 skill points.
Ultimate Mode - gdy stworzymy postać w tym mode, będzie ona bardzo potężna jednak narażona też na niebezpieczeństwo kasacji. Gdy zginiemy a nie mamy przy sobie Ressurection Stone /nie mamy włączonego Continus Ressurection Rune /nie uleczy nas uzdrowiciel w ciągu 3 min nasza postać zostaje automatycznie skasowana i musimy ją robić od początku (nie zostaje skasowane całe konto, lecz tylko ten char na którym zginęliśmy). Za wbicie lvl dostajemy 9 stat points i 5 skill points. Na tym mode również dostajemy nowe, jeszcze potężniejsze skille.

MAX lvl dla wszystkich mode oprócz Easy Mode to 60.

Skille:
Skille wykupujemy z drzewka skilli za otrzymane punkty. Pamiętajcie!!!: Na początku nie ma pokazanych wszystkich skilli. Pokazują się tylko skille, których spełniamy warunek lvlowy! (tzn. że na 1 lvlu nie będziemy widzieć skilla na Np. 60 lvl).

Staty:
- STR - odpowiada za siłę

- REC - odpowiada za ilość Heal Power
- DEX - odpowiada za celność

- INT - odpowiada za ilość many
- WIS - odpowiada za magic def oraz za ilość Magic Power
- LUC - odpowiada za częstotliwość krytycznych ciosów

Mapy:
Mapy w Shaiya dzielimy na Borderland (mapy pvp) i zwykłe mapy do lvlowania.
Borderlands - są wspólne dla obu frakcji,
Przedziały lvlowe i miejsce gdzie można wejść
1 - 15 - Keolloseu/Gliter
20 - 30 - Arktuis Village/Starfumos Vill
1 - 60 - Apulune/Iris

Na Borderach znajdują się także dungeony w których można farmić lapisy (główny dochód pieniędzy w grze)

Zwykłe mapy do lvlowania:


Alliance of Light:

Erina: główne miasto Keolloseu (1 - 20)
Willieoseu: główne miasta Arktuis Village oraz Silvaren (21 - 35(40))
Adelia: główne miasto Huigronn Stronghold (35(40) - 50)
Skulleron: główne miasto Pandorashys (50 - 60)

Union of Fury:

Reikeuseu: główne miasto Gliter (1 - 20)
Keuraijen: główne miasta Starfumos Vill /Aruma Vill (21 - 35(40))
Adeurian: główne miasto Arena Stronghold (35(40) - 50)
Astenes: główne miasto Lanhaa'rr (50 - 60)

(W nawiasach podałem rekomendowane przeze mnie przedziały lvlowe w których opłaca się expić)

Ulepszanie ekwipunku:
Co to są lapisy:

Lapisy są to kamienie dodające bonusowe atrybuty/hp/mp/def/dmg do broni/zbroi. Można je znaleźć na Borderlandach. Wyróżniamy Lapisy i Dual Lapisy.

Lapisy mają swoje poziomy:


1lvl - borderland 1 - 15
2lvl - borderland 1 - 15/20 - 30
3lvl - borderland 1 - 60
4lvl - borderland 1 - 60 (tylko w D2 (2 dungeon na borderlandzie)
5lvl - jako jedyny nie zdobywany na borderach, zdobywamy w Stigma Cave/Aurizen Ruin, na mapie Skulleron/Astenes

Mam lapisa. Co dalej?
Dalej musisz mieć specjalny ekwipunek z slotami w które można włożyć lapisy. Wyróżniamy 5 typów:
Noble - 1 slot
Worshipper: 2 sloty
Heroic: 3 sloty
Dread: 4 sloty
Legend: 5 slotów (tylko dla HM/UM)

Tego typu bronie dodają również trochę atrybutów jednak nie pamiętam dokładnie co i ile.

Ok, mam ekwipunek ze slotami. Co dalej?
Później idziemy do kowala i u niego łączymy ekwipunek z lapisem. Trzeba pamiętać, że lapis może nie wejść i wtedy bezpowrotnie tracimy lapis (możemy użyć linking hammer co daje nam większe prawdopodobieństwo, że lapis jednak wejdzie. Do jednej broni możemy włożyć tylko 1 lapis tego samego rodzaju i lvlu (tzn. że nie możemy włożyć Np. dwóch safe lapis lvl 3 do jednej zbroi, jednak możemy włożyć safe lapis lvl 1/2/4/5 i safe lapis lvl 3 do jednej broni.

 

Leveling:
Zadania:
Zadania w Shaiya są przydatne do robienia, szczególnie na dalszym stopniu rozgrywki gdzie stanowi to część expienia. Gra nie jest pure quest, gdyż na wyższych lvlach dostajemy po 2, 3 questy na lvl, jednak dają nam one dość sporo doświadczenia i trochę kasy.
Grind:
Grind w Shaiya odbywa się w party jak i solo. Obrońca/Kapłan/Mag (analogicznie Gwardzista/Mroczny Kapłan /Mroczny Mag) tworzą najszybciej expiącą ekipę do masowego wybijania mobków. Wojownicy/Wojacy czasem są brani do pt, jednak stosunkowo rzadko, i expią solo. To samo się tyczy Łuczników/Łowców i Rangerów/Zabójców. Do 16 - 17 lvla nie expimy tylko robimy same zadania. Później robimy zadania + grind.

PvP:
Jak już wcześniej wspomniałem w Shaiya istnieje system pvp na borderlandach. Nie istnieje on jednak tylko po to żeby się bez sensu wycinać, ale za im więcej zabitych osobników z przeciwnej frakcji. W nagrodę otrzymujemy extra punkty statystyk i to nie byle małą ilość:
No mam nadzieje że wyjaśniłem jak najwięcej aspektów tej gry.

Strona główna: http://www.shaiya.aeriagames.com

Zgłoś jeśli naruszono regulamin