Opłaty i koszty administracyjne.doc

(24 KB) Pobierz
OPŁATY I KOSZTY ADMINISTRACYJNE

1

 

OPŁATY I KOSZTY ADMINISTRACYJNE.

Opłaty- są wprowadzane odrębnymi przepisami, które określają zasady ich wyliczania oraz pobierania. Rodzaje: opłaty skarbowe, pobierane i wymierzane na podstawie przepisów ustawy z dnia 31.01.1989r. o opłacie skarbowej, opłaty paszportowe pobierane są na podstawie ustawy o paszportach z 1991r. – paszporty wydaje się po uiszczeniu opłaty paszportowej. Opłaty są pobierane za czynności organu (np. podanie, pełnomocnictwo). Opłata powinna być uiszczana z góry lub w toku postępowania, ale przed jego zakończeniem. Jeżeli strona nie uiściła opłaty, to organ w ciągu 7- 14 dni daje termin do uzupełnienia zaległości. W przypadku bezskutecznego upłynięcia terminu, podanie strony pozostaje bez rozpatrzenia. Na to postanowienie stronie służy zażalenie.

Koszty- należą do nich:

¨      Koszty osobistego stawienia się świadków, biegłych, stron- koszty podróży, zwrot utraconego zarobku dziennego, diety, koszty noclegu

¨      Koszty oględzin

¨      Koszty doręczenia stronom pism.

KPA wprowadza zasadę rozdziału kosztów pomiędzy organ a stronę postępowania. Organ pokrywa koszty postępowania ponoszone w wykonywaniu obowiązku ustawowego, zaś stronę obarczają koszty powstałe z jej winy (np. powtórzenie czynności, w których strona nie wzięła udziału), czynności wykonane na żądanie strony lub w jej interesie (np. żądanie powołania jeszcze 1 biegłego).

Postępowanie podatkowe wprowadza jeszcze pojęcie kosztów nieuczciwości strony (są to koszty jej nieusprawiedliwionego niestawienia się na wezwanie, zatajenie dowodów lub zwłoka w ich okazaniu, złożenie wyjaśnień niezgodnych z prawdą) za tego typu wykroczenia strona może ponieść też odpowiedzialność karno- skarbową.

Koszty postępowania powinny być uiszczone z dołu, tj. przed wszczęciem postępowania. Czasem organ może żądać zaliczki na poczet postępowania.

Kwota kosztów jest ustalana po zakończeniu postępowania w instancji i wraz z decyzją wydaje się postanowienie określające wysokość należności z tego tytułu, osoby zobowiązane oraz termin i formę opłacenia należności. Postanowienie w sprawie kosztów postępowania może być zaskarżone w drodze zażalenia, a na postanowienie ostateczne stronie służy skarga do NSA.

KPA dopuszcza zwolnienie strony od opłat lub kosztów postępowania, jeżeli nie może ona uiścić należności. Zwolnienie jest wydawane w formie postanowienia, na które nie przysługuje zaskarżenie, gdyż na wniosek strony organ może zwolnić ją z całości lub części należności, gdy ta nie może zapłacić.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin